Menu

edukacja wczesnoszkolna język angielski język niemiecki religia zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze zajęcia korekcyjno-kompensacyjne zajęcia logopedyczne gimnastyka korekcyjna

kl. III

edukacja wczesnoszkolna


22.06.2020r
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Dzień taty.
1. Przeczytaj opowiadanie pt." Czarodziej" - podręcznik str. 64-65. Wypisz bohaterów tego opowiadania i określ miejsce akcji. Na podstawie przeczytanego opowiadania wykonaj zadania 1, 2, 3, 5 i 6 w ćwiczeniu na str. 72-73.  Narysuj w zeszycie ilustrację do zadania 6 z ćwiczenia.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Powtarzanie i utrwalanie wiadomości i umiejętności matematycznych.
1. W celu utrwalenia umiejętności matematycznych wykonaj zadania "Sprawdzam siebie" w ćwiczeniu na str. 76-77.
 
Edukacja plastyczno - techniczna
Kochani Uczniowie, jak zapewne zauważycie z treści opowiadania, które macie przeczytać, dzisiaj  będzie mowa o wyjątkowym święcie, jakim jest Dzień Ojca. Dzień Ojca obchodzony jest w wielu krajach w różnych terminach. W Polsce obchodzimy go 23 czerwca od 1965 roku. Dzień ten ustalono po to, by uhonorować miejsce taty w rodzinie i w społeczeństwie.
1. Wykonaj dowolny upominek dla swojego taty - forma pracy dowolna: laurka, praca przestrzenna - może organizer na biurko? Wykonaj to, co uznasz za słuszne i idealne dla twojego taty. Powodzenia! Prezent  wręcz we wtorek 23 czerwca.

19.06.2020r
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Spotkanie z psem Lampo.
1. Na podstawie wysłuchanej/przeczytanej lektury pt. " O psie, który jeździł koleją" uzupełnij metryczkę książki - zadanie 1 w ćwiczeniu str. 65. Następnie wykonaj zadania  2,3,4,5,6 ze str. 65- 66 i zadania 1,2,3,6,8 str. 67- 69. Portret Lampo narysujcie w zeszycie. Jeżeli napotkacie na trudności w którymś zadaniu, zostawcie je. Do lektury i zadań z którymi będziecie mieć  trudność wrócimy podczas wtorkowej lekcji on-line.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Powtórzenie wiadomości- rozwiązywanie zadań utrwalających umiejętności rachunkowe i praktyczne! - test matematyczny.
1.Wykonaj zadania 1,2,3,4,5,6,8,9,11,12  podręcznik  str. 63-65. Jeżeli któreś zadanie sprawia Ci trudność zostaw je - wrócimy do niego na lekcji on-line.

15.06.2020r
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Poznajemy kraje europejskie.
1. Przeczytaj opowiadanie pt." Dwa tygodnie w Europie". Na podstawie przeczytanego tekstu napisz: Jaki konkurs wygrał Wojtek? Co było główną nagrodą w tym konkursie? O jakich krajach jest mowa w opowiadaniu, wymień je. Czego dowiedział się Wojtek o tych krajach? -  podręcznik str. 60-61.
2. Co to jest Unia Europejska? Napisz w zeszycie notatkę.
Unia Europejska powstała 1 listopada 1993 roku w wyniku dążeń do pokojowego współistnienia i współpracy krajów europejskich.  Zrzesza 28 państw. Proces integracji  ( tworzenia wspólnoty) europejskiej rozpoczął się po II wojnie światowej wraz z powstaniem Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali w 1952 roku oraz utworzeniem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w 1958 roku. Unia Europejska jest następstwem rozszerzenia wcześniejszych organizacji europejskich i kolejnym etapem wspópracy krajów Europy. Polska do Unii Europejskiej przystąpiła w 2004 roku. W miejsce walut krajowych Unia wprowadziła wspólną walutę - euro. Posługiwanie się jedną walutą ułatwia handel między krajami. Nie wszystkie kraje przyjęły walutę europejską. Polska zamierza to zrobić w przyszłości.  9 maja obchodzimy - Dzień Europy, motto UE brzmi "Zjednoczona w różnorodności" .
3. Narysuj w zeszycie flagę Unii Europejskiej. Flaga UE przedstawia 12 gwiazd rozłożonych w okręgu na niebieskim tle, co ma oznaczać kraje żyjące w jedności, zgodzie i harmonii. Liczba 12 symbolizuje doskonałość ( 12 miesięcy, 12 godzin na tarczy zegarowej, 12 znaków zodiaku)
4. Wykonaj zadania 1, 2, 3 i 7 w ćwiczeniu na str. 63-64. Pozostałe zadania dla chętnych!!!
5. Zapoznaj się ze smakołykami z różnych krajów - podręcznik str. 62-63. A może Ty masz jakieś wspomnienia kulinarne z krajów, które zwiedziłeś/łaś. Opisz je. Rozwiąż zadania z " Dnia odkrywców" - ćwiczenie str. 70-71.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Zaczynamy mnożyć i dzielić duże liczby - obliczenia pełnych tysięcy w zakresie miliona.
1. Rozwiąż zadania 1,2 w podręczniku na str. 62 oraz zadania 1,2,3,4 i 6 w ćwiczeniu na str. 74.

10.06.2020r 
Witajcie, Moi Drodzy,
Dzisiaj chciałabym żebyście wypełnili krótki test ze znajomości lektury " Karolcia". Wypełnione karty prześlijcie do piątku na pocztę. Trzymam kciuki :)
Przesyłam Wam również audiobooka z kolejną naszą lekturą pt. " O psie, który jeździł koleją" - zapoznajcie się z lekturą do poniedziałku. Oczywiście, jeżeli macie w domu książkę, zachęcam do zapoznania się z wersją papierową ;)- link do lektury -  https://www.youtube.com/watch?v=L6JJDiCN37c
Edukacja polonistyczna
Temat: Nasi sąsiedzi.
1. Przeczytaj  tekst informacyjny dotyczący krajów sąsiadujących z Polską pt. " Nasi europejscy sąsiedzi" -  podręcznik  str. 58- 59. 
- Napisz w zeszycie jakich sąsiadów mamy na zachodzie, jakich na południu, a jakich na wschodzie i północy. 
- Wyjaśnij, co Polska ma wspólnego z krajami, z którymi sąsiaduje.
2. Wykonaj zadania 1,2,3,4,5 i 6 bez kropki  w ćwiczeniu na str. 60-61. Zanim przystąpisz do wykonywania zadania 5 przypomnij sobie zasadę dotyczącą pisowni nazw mieszkańców państw - podręcznik str. 41 ( macie to też zapisane w zeszycie!!!)
 
Edukacja matematyczna
Temat: Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania  w zakresie  miliona. Rozwiązywanie zadań tekstowych - obliczenia pieniężne.
1. Wykonaj zadania 1-6 w ćwiczeniu na str. 72-73.
 

09.06.2020r
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Kto mieszka w jeziorze?
1. Przeczytaj wiersz  Jana Brzechwy pt.  "Żuraw i czapla" - podręcznik str. 40-41. Na podstawie przeczytanego wiersza uzupełnij fragment dialogu - zadanie 1 w ćwiczeniu na str.  42, następnie wykonaj zadania 2-6- ćwiczenie str. 42-43.
3. Przeczytaj informację dotyczącą roślin i zwierząt wodnych - podręcznik str. 42-43, wykonaj zadania 7 i 8 w ćwiczeniu na str. 42. 
 
Edukacja matematyczna
Temat: Dodawanie i odejmowanie liczb wielocyfrowych typu: 70 000+ 10 000, 10 000- 8 000. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
1. Wykonaj zadania 1, 2, 3 i 4  w podręczniku na str. 58 oraz zadania 1,2,3,4,5,6,7 w ćwiczeniu na str. 70-71. Zadanie 8 dla chętnych!!!
 
Edukacja techniczna
Wykonaj kompozycję przestrzenną pt. " Jezioro w słoiku". Do wykonania pracy będą Ci potrzebne następujące materiały: 1 słoik litrowy lub większy, muszle, farby, pisaki, markery, plastelina, piasek. Namaluj na słoiku niebieskie fale ( farbami lub pisakami), z plasteliny uformuj rybki, ślimaki i inne zwierzęta żyjące w jeziorze. Na dno słoika wsyp trochę piasku, ułóż na nim muszle i zwierzątka z plasteliny. Wlej wodę i zakręć mocno nakrętkę. Możesz tez tam włożyć jakieś roślinki- żywe lub z plasteliny. Twoje małe jezioro jest gotowe! Zrób zdjęcie i wyślij je do czwartku na pocztę!

08.06.2020r
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Woda - bezcenny dar.
1. Przeczytaj w podręczniku  na str. 38 informacje dotyczące wód płynących i stojących. Obejrzyj również krótki film dotyczący wody-  https://www.youtube.com/watch?v=G24uX4GAjRg
Odpowiedz na pytania:
- Dlaczego Ziemia nazywana jest błękitną planetą?
- Gdzie znajduje się woda?
- Których wód jest najwięcej?
- Dlaczego niektóre zbiorniki wodne określa się wodami płynącymi, a inne wodami stojącymi?
- Gdzie biorą początek rzeki?
- Jak nazywają się dwie największe rzeki  w Polsce?
- Czym różni się górski potok od strumienia?
- Do jakich wód zalicza się polne rowy i kanały?
- Czym charakteryzują się wody stojące?
- Jaka jest woda w jeziorach i stawach?
2. Jak oszczędzać wodę na co dzień? - napisz kilka przykładów  w zeszycie.
 
Edukacja przyrodnicza
1. Przeczytaj w podręczniku na str. 39 informacje dotyczące krążenia wody w powietrzu oraz obejrzyj krótki film.  https://www.youtube.com/watch?v=EXfEySFqfyQ .
Odpowiedz na pytania:
- Wymień stany skupienia się wody?
- Co się dzieje z parującą wodą?
- Czy woda w chmurach nie zmienia już stanu skupienia?
- Co się dzieje z wodą, która spada w postaci deszczu lub innych opadów?
2. Wykonaj ilustrację dotyczącą krążenia wody w przyrodzie.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Rozszerzenie zakresu liczbowego do miliona, odczytywanie i zapisywanie liczb wielocyfrowych cyframi i słowami, porównywanie liczb, porządkowanie liczb wielocyfrowych w ciągu malejącym i rosnącym.
1. Odczytaj liczby w tabeli, przerysuj tabelkę do zeszytu i zapisz ile to jest milion.- podręcznik str. 56. Wykonaj zadania  2,3,4,5,6,7,8  oraz zadania 1-4 w ćwiczeniu na str. 69.

05.06.2020r
Dzień dobry
Temat: Przygody Karolci. Drugie spotkanie z lekturą.
1. Pan wydarzeń- kontynuacja  ( zapisz w zeszycie)
- Niegrzeczny chłopak na przystanku autobusowym
- Karolcia i Piotr niewidzialni w domu handlowym
- Wizyta w piernikowym domku u Baby Jagi
- Ucieczka z domu handlowego i włożenie przez Karolcię koralika do kieszeni  płaszcza mamy
- Odzyskanie koralika i koniec niewidzialności
- Druga rozmowa z koralikiem
- Druga rozmowa z koralikiem - wyczerpywanie się jego mocy
- Wieść o planach zamknięcia ogrodu
- Karolcia i Piotr w drodze do prezydenta miasta - pomoc kamiennych lwów
- Próba zatrzymania dzieci przez Filomenę-sekretarkę i pojawienie się prezydenta
- Przyłączenie się prezydenta do dzieci i wyprawa do ogrodu
- Pościg za prezydentem, wizyta w zoo i zamknięcie Filomeny w klatce przez małpki
- Decyzja prezydenta o niezamykaniu ogrodu i pozostanie w nim lwów
- Ostatnie życzenie Karolci - spełnienie marzeń wszystkich ludzi
- Zniknięcie koralika.
2. Wykonaj zadania 1, 2, 3 i 5  w ćwiczeniu na str. 34-35.
3. Rozwiąż kartkówkę, wybierz jedną grupę! Proszę, czytajcie uważnie polecenia!!! Pracę odeślij do poniedziałku na pocztę!!!
 
Edukacja matematyczna
Temat: Rozszerzenie zakresu liczbowego do 100 000, pisanie liczb słowami i cyframi, porównywanie liczb, cen, odległości.
1. Odczytaj i zapisz w zeszycie liczby z zadania 3 w podręczniku na str. 54, wykonaj zadania 4, 5, 6 i 7 oraz zadania 1-4 w ćwiczeniu na str. 68

04.06.2020r
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna: Spotkanie z Karolcią.
1.  Metryczka lektury:
- wskaż autora i tytuł książki - zadanie 2 w ćwiczeniu str. 31
- miejsce i czas akcji - napisz w zeszycie, uzupełnij adres nowego mieszkania bohaterki - zadanie 4 w ćwiczeniu str. 32
- wskaż postacie pierwszo- i drugoplanowe lektury - zadanie 6 w ćwiczeniu
- opisz główną bohaterkę lektury Karolcię - zadanie 1 i 3 w ćwiczeniu str. 31
- opisz bohaterów książki przedstawionych na zdjęciach w ćwiczeniu - zadanie 7 str. 33
2. Ułóż zdania z rozsypanek wyrazowych - zadanie 5 str. 32.
3. Przypomnij sobie treść lektury i napisz krótki plan wydarzeń.
1. Przeprowadzka rodziny Karolci i znalezienie błękitnego koralika.
2. Pierwsze życzenie- latająca taksówka.
3. ..........
 
Edukacja matematyczna
Temat: Znaki rzymskie - ćwiczenia w pisaniu i odczytywaniu liczb oraz dat.
1.  Odczytaj liczby zapisane za pomocą znaków rzymskich - podręcznik str. 53. - zapisz liczby od 1 do 30 w zeszycie.
Zapis pozostałych liczb znajduje się w załączniku. Tabelki wklej do zeszytu.
2. Odczytaj i zapisz w zeszycie liczby z zadania 2 w podręczniku na str. 53, wykonaj zadania 1 - 5 w ćwiczeniu na str. 57.
 
Edukacja plastyczna
Wykonaj magiczny koralik z masy solnej. Ozdób go według własnego pomysłu. Nadaj koralikowi wymyśloną magiczną cechę. Zrób zdjęcie  i wyślij mi na pocztę. Na pracę czekam do poniedziałku. Przepisz na masę solną: 0,5 szklanki mąki pszennej, 0,5 szklanki soli, woda. Całość zagnieść na jednolitą masę i wyrabiać do momentu aż masa będzie zwarta. Proporcje można zmniejszyć np. 1/3 szklanki mąki i soli)

03.06.2020r
Witajcie, Drodzy Uczniowie
Osoby, które dzisiaj nie powiedziały wiersza,  mogą go jeszcze powiedzieć w czwartek podczas lekcji on-line. Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w tych zajęciach, proszę, aby nagrał filmik jak mówi wiersz i wysłał go na pocztę!!! Na wiersz czekam do czwartku do godz. 10.00
Przypominam również, że w czwartek zaczynamy przygodę z lekturą!!!
Edukacja polonistyczna
Temat: Co nas czeka w czerwcu?
1. Przeczytaj uważnie informacje związane z czerwcem - podręcznik str. 56-57. zapisz w zeszycie czerwcowe święta - UWAGA!  nazwy świąt piszemy WIELKĄ LITERĄ!!!
2. Wykonaj zadania  - Dzień odkrywców - Co nas czeka w czerwcu?  - ćwiczenie str. 58-59.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Dodawanie i odejmowanie pełnych setek i tysięcy w zakresie 10 000 - ćwiczenia w pamięciowym obliczaniu sum i różnic liczb czterocyfrowych. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
1. Wykonaj zadania 1, 2,3,5,6,8 w  podręczniku na str. 50-51.
2. Przypomnij sobie zapisywanie liczb za pomocą znaków rzymskich od 1do 20 !!! ( wykorzystamy to na następnych zajęciach)

02.06.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Nasze podwórko.
1. Przeczytaj opowiadanie  M. Terlikowskiej „ Drzewo do samego nieba” – podręcznik str. 46-48.
2. Odpowiedz na pytania:
- Jak wyglądało podwórko, na którym stało drzewo?
- Jak chłopcy spędzali czas na podwórku? Jakie były ich ulubione zabawy?
- Jakie relacje łączyły chłopców z sąsiadką Rachlińską?
- Jakie są Twoje ulubione zabawy podwórkowe? Czym różnią się od zabaw bohaterów tekstu? W czym są podobne?
3. Wykonaj zadania  1,2,3,4 i 5 w ćwiczeniu na str. 50-51.
4. Drzewo praw – dzieci i dorośli w społeczeństwie – odwołując się do  książki M. Terlikowskiej, ustal, z jakich praw korzystali chłopcy i dorośli bohaterowie lektury. Po lewej stronie drzewa wypisz prawa dzieci,  po prawej dorosłych. Dorysuj liście , pokoloruj obrazek. Wklej go do zeszytu z języka polskiego. Zanim przystąpisz do zadania zapoznaj się z krótką notatką, przepisz do zeszytu  informację dotyczącą "Konwencji o prawach dzieci"– załącznik nr 1.
5. Napisz w zeszycie na kolorowo informację z podręcznika  str. 49 dotyczącą pisowni nie  z przymiotnikami  - Nasz język polski, wykonaj zadanie 2 i 3.
 
Edukacja społeczna
1.Porozmawiaj z rodzicami lub dziadkami o zabawach podwórkowych z ich dzieciństwa. Wypisz nazwy zabaw. Zapoznaj się z zasadami tych zabaw.

 

Edukacja matematyczna
Temat: Przypomnienie liczebników głównych i porządkowych. Zapisywanie liczb do 10  000 cyframi i słownie, wskazywanie cyfr jedności, dziesiątek, setek i tysięcy, porównywanie liczb czterocyfrowych.
1. Przepisz zadanie 1 do zeszytu – podręcznik str. 48. Wykonaj zadania 1- kropka, 2, 3, 4,5,6 oraz zadania 1, 2, 3,4 i 7 w ćwiczeniu na str. 64-65.

01.06.2020r.
Witajcie, Drodzy Uczniowie
dzisiaj Wasze święto, z tej okazji chciałabym Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia.
Drogie dzieci! Życzę Wam, aby Wasze dzieciństwo było jak najlepsze i by trwało jak najdłużej.
Nie dorastajcie za szybko, cieszcie się każdym dniem, dokąd beztroska jest Waszym przywilejem.
Żyjcie tak, by każdy kolejny dzień był pełen przygód i wyjątkowy.
Wypełnijcie każdą mijającą chwilę tak, aby we wspomnieniach dawała Wam dużo radości.
Czerpcie energię ze słońca, kapiącego deszczu i uśmiechu innych.
Szukajcie w sobie siłę, entuzjazm i radość.
Pozostańcie dzieckiem i cieszcie się z dzieciństwa.
 
Edukacja polonistyczna
Temat: Mamy swoje prawa.
1. Przeczytaj wiersz Marcina Brykczyńskiego pt." O prawach dziecka" - podręcznik str. 50-51 i napisz w zeszycie ważne stwierdzenie , które zostało zawarte w pierwszej zwrotce wiersza.
2. Zapisz w zeszycie informację z podręcznika na temat tego, gdzie są zapisane prawa dzieci i kto zajmuje się ochroną praw dzieci - zielona ramka - podręcznik str. 51, a następnie przepisz  kilka praw dzieci - skorzystaj z podręcznika i zadania 4 w ćwiczeniu str. 53.
Zapisz w zeszycie krótką notatkę dotyczącą tego, kto może jeszcze pomóc dzieciom.
Instytucje i ludzie stojący na straży praw dziecka.
- najbliższa rodzina, wychowawca, pedagog szkolny, nauczyciele, szkolny Rzecznik Praw Dziecka, policja, Ośrodek Pomocy Społecznej, sąd rodzinny
3. Oprócz praw dzieci mają także swoje obowiązki. Jakie? Wymień swoje. ( w domu, w rodzinie, w szkole, wśród rówieśników itp.) Napisz, dlaczego wypełnianie obowiązków jest ważne.
4. Wykonaj zadania 1, 2 i 3 w ćwiczeniu na str. 52-53
 
Edukacja matematyczna
Temat: Rozszerzenie zakresu liczbowego do 10 000.Układanie liczb czterocyfrowych w ciągu rosnącym i malejącym. Porównywanie cen produktów. Przypomnienie pojęcia tona.
Tona to  - 1000 kg.
1. Przeanalizuj zadanie 1 w podręczniku na str. 46. Zapisz w zeszycie liczby w ramce ( 1x 1000= 1000 tysiąc itd. )wykonaj zadanie 2 i  3  oraz zadania 1, 2, 3, 4 w ćwiczeniu na str. 63.

29.05.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Zielono mi.
1. Przeczytaj wiersz pt. " Dywan" - podręcznik str. 36.  ( Zwróć uwagę na czynności wykonywane w wierszu, materiały wykorzystane do zrobienia dywanu, opis dźwięków, kolory i inne doznania).
2. Odpowiedz na pytania:
- Jaka pora roku jest przedstawiona w wierszu?
- O jakiej czynności  jest mowa w wierszu? Wyjaśnij słowa związane z tkactwem: krosno, osnowa.
- Jak wyglądał dywan utkany przez wiosnę? Z jakich materiałów się składał? Wymień je - wykonaj zadanie 1 w ćwiczeniu na str. 38.
- Komu będzie służył dywan?
- Co możesz usłyszeć wiosną?
- Wyszukaj w wierszu czynności, które wykonywała wiosna. Zapisz znalezione czasowniki, do każdego dopisz pasujący rzeczownik.
3. Utrwalenie wiadomości o poznanych częściach  mowy - wykonaj zadanie  2 i 3 w ćwiczeniu na str. 38.
Uwaga!!! Drodzy Uczniowie pamiętajcie o nauce wiersza na wtorek!!!!
W przyszłym tygodniu  rozpoczniemy również małą przygodę z Karolcią - zapoznajcie się zatem z lekturą słuchając audiobooka. Podsyłam Wam linki z rozdziałami lektury, wysłuchajcie ich z uwagą do czwartku!  Życzę miłej lektury ( oczywiście, jeżeli ktoś z Was ma wersję papierową książki  zapraszam do lektury).
 
Edukacja matematyczna
Temat: Ćwiczenia w mnożeniu i dzieleniu liczb przez 10 w zakresie 1000. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
1. Wykonaj zadania 1,2,3 i 4 w ćwiczeniu na str. 62.

28.05.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Drodzy uczniowie dzisiaj utrwalimy sobie zasadę pisania litery "h".
Temat: Zamieszanie z "samym h".
1. Przeczytaj wiersz  Wandy Chotomskiej  " Ale heca!", wyszukaj w wierszu wszystkie wyrazy z "h" i zapisz je w zeszycie - podręcznik str. 35.
2. Przepisz do zeszytu informację Nasz język polski-  kiedy piszemy samo "h"?. Wykonaj zadania 1, 2 i 3 - podręcznik str.34.
2. Wybierz sobie od 6  do 10  wyrazów z samym h  z wiersza i ułóż śmieszną historyjkę z tymi wyrazami. Zapisz ją w zeszycie.
3. Naucz się fragmentu wiersza na pamięć ( od początku do zdania ... z halnym wiatrem wszyscy lecą.) Masz czas do wtorku. Wiersza będę pytała podczas lekcji online we wtorek 02 czerwca.
4. Jeżeli masz zaległości w potyczkach ortograficznych z literą "h" to proszę uzupełnij je.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Mnożenie i dzielenie setek w zakresie 1000- obliczanie wagi, wprowadzenie pojęcia kwintal, kilo, przypomnienie pojęcia tona.
1. Zapisz w zeszycie:
Tona = 1000kg
Kwintal jest jednostką masy powszechnie stosowaną w rolnictwie przy obliczaniu wielkości płodów rolnych. Jeden kwintal  skrót w nawiasie (q) ma sto kilogramów, jest jedną dziesiątą częścią tony oraz ma sto tysięcy gram.
Kwintal =100kg
Kilo to przedrostek nazwy  kilogram. W potocznym języku polskim słowo kilo oznacza kilogram, jednak jest to niepoprawne zastosowanie tego przedrostka. Prawidłowo powinniśmy wymawiać  kilogram ( kg)
Kilogram = 1000g
2. Wykonaj zadania 1,2,3, 4 i 5 w ćwiczeniu na str. 60 -61.

25.05.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Świat gazet i czasopism.
Jednym ze źródeł czerpania informacji o bieżących wydarzeniach są czasopisma. Czasopisma dostarczają również wiedzy i rozrywki.
1. Przeczytaj informację dotyczącą czasopism  -  podręcznik str. 33
2. Na podstawie informacji z podręcznika wykonaj notatkę ( w zeszycie) dotyczącą czasopism: Napisz jakie mamy rodzaje czasopism - opisz je,  z jaką częstotliwością się ukazują?- możesz skorzystać z zadania 2 w ćwiczeniu.
3. Czy Ty czytasz jakieś czasopismo? Opisz je,  może zachęcisz swoich kolegów do zapoznania się z danym czasopismem!
4. Popatrz,  jak zostały  zapisane tytuły czasopism w zadaniu 1 w ćwiczeniu na str. 29, następnie przepisz do zeszytu na kolorowo informację z zadania 3 w ćwiczeniu na str. 30 . Zapamiętaj tę zasadę!!!
4. Wykonaj zadania 1, 4 i 5 w ćwiczeniu na str. 29-30.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Poznanie sposobu mnożenia i dzielenia setek w zakresie 1000. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
2. Wykonaj zadania 1, 3 w podręczniku na str. 44 oraz zadanie 2 w ćwiczeniu na str. 59 a następnie zadanie 4 w podręczniku na str. 44 i zadanie 3 w ćwiczeniu na str. 59.

22.05.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Kto lubi czytać?
1. Przeczytaj opowiadanie pt." Sposób na Adama" i odpowiedz na pytania pod tekstem.
2. Wykonaj zadania 1,2,3,4  i 6 w ćwiczeniu na str. 26-28.
3. Poćwicz pisownię "h" - wykonaj zadania -  potyczki ortograficzne- zamieszanie z " samym h" w ćwiczeniu na str. 36-37
 
Edukacja matematyczna
Temat: Dodajemy i odejmujemy liczby trzycyfrowe, rozwiązujemy zadania - doskonalenie techniki rachunkowej.
1. Wykonaj zadania 4, 5, 6, 7 i 8 w ćwiczeniu na str. 58 , dla chętnych zadanie  1 w ćwiczeniu na str. 57

21.05.2020r.
 
Witajcie Drodzy Uczniowie
Edukacja polonistyczna
Temat: Wycieczka w góry.
1. Rozwiąż działania matematyczne i ułóż wyniki w ciągu malejącym. Z liter przyporządkowanych do liczb odczytaj wyraz. Zapisz go. Zastanów się, co może oznaczać to słowo. Sprawdź, czytając notatkę po niżej czy miałeś rację! A może ktoś z Was był na pielgrzymce!

 

a) 9x0= ……  I  b) 7x4= …. L   c) 42:7= …..G    d) 8x8= …..P   e) 24:12=…..K   f) 7x8= ….. I    g) 36:12=……M  h) 50:10=…..RZ       i) 9x5= …..E      j) 7x4=….. L    k) 44:11=…..Y

 

2. Zapisz w zeszycie notatkę dotyczącą  słowa pielgrzymka oraz pielgrzymek wielkiego Polaka. ( tylko wytłuszczone zdania) Pielgrzymka to podróż podjęta z pobudek religijnych.  Celem pielgrzymowania stały się miejsca zawierające pamiątki ziemskiego życia Chrystusa czyli Ziemia Święta, a także związane z życiem i kultem świętych męczenników, a potem wyznawców oraz najpóźniej miejsca związane z czcią Matki Bożej. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania( zwłaszcza tego pieszego) może być  podziękowanie, chęć zadośćuczynienia za popełnione występki  - pokuta lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie czy  pomyślność. U nas najpopularniejszym  miejscem pielgrzymek jest Jasna Góra w Częstochowie.

 

Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu odbył wiele pielgrzymek po świecie. Według oficjalnych danych odwiedził 130 krajów w ciągu 104 zagranicznych podróży oraz odbył około 145 podróży po terenie Włoch. Odwiedzał najbardziej odległe rejony świata, często te najbiedniejsze. W kilku krajach był kilka razy: w Polsce, we Francji, w USA, Meksyku, Hiszpanii, Portugalii.

 

3. Zapoznaj się z tekstem pt. „ Góry Polski” w podręczniku na str. 28-29. Na podstawie informacji z podręcznika wykonaj zadanie 1,2,3 i 4 w ćwiczeniu na str. 24-25.      Pamiętaj!!! Nazwy geograficzne piszemy WIELKĄ LITERĄ !

 

Edukacja przyrodnicza
Temat: Pasma górskie w Polsce i ich szczyty, rośliny i zwierzęta żyjące w polskich górach.
1. Przeczytaj notatkę – załącznik nr 1.  Na podstawie informacji  z notatki i z podręcznika wykonaj ilustrację dotyczącą pięter roślinności  w górach. Na każdym piętrze zaznacz roślinność i zwierzęta. Odeślij mi zdjęcie pracy do poniedziałku na adres zdalnauczanieklasa3@wp.pl
 
Edukacja plastyczna

24  maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych – wróć pamięcią do tematu o parkach  - podręcznik str. 10-11,wybierz ten, który najbardziej Ci się podoba i wykonaj plakat reklamujący go. ( możesz napisać hasła zachęcające do odwiedzenia właśnie tego parku, narysować zwierzęta i roślinność którą tam spotkamy , zasady zachowania się  itp. , technika wykonania plakatu dowolna – rysunek, wyklejanka, farby, możesz wkleić zdjęcia ). Zrób sobie zdjęcie z plakatem i odeślij mi na adres poczty zdalnauczanieklasa3@wp.pl. Na pracę czekam do niedzieli. Wszystkie pracy umieścimy na stronie www szkoły. Życzę owocnej pracy.


20.05.2020r.
 
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Wielki Polak, wielki człowiek.
Drodzy Uczniowie 18 maja obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II, z tej okazji przyjrzyjcie się bliżej sylwetce wielkiego Polaka.
1. Kogo można nazwać wielkim Polakiem? Obejrzyj krótki film dotyczący sylwetki Wielkiego Polaka
https://www.youtube.com/watch?v=GhLVufOoI4o
https://www.youtube.com/watch?v=qcwZkNJAiqw
2. Przeczytaj opowiadanie pt. „ Babcia, papież i nuda” – podręcznik str. 26-27 i odpowiedz na pytania:
- O jakim ważnym wydarzeniu opowiada babcia?
- Kiedy ogłoszono, że Karol Wojtyła został papieżem?
5. Wykonaj zadania 1 , 2,4,5, 7,8 w ćwiczeniu na str. 21-23. Zdania z  krzyżówki z zadania 1 , 5 i 8 przepisz do zeszytu.
6. Napisz w kilku zdaniach jakim papieżem był Jan Paweł II. Wykorzystaj informacje z prezentacji, podręcznika oraz słownictwo z zadania 3 w ćwiczeniu na str. 22. Zrób zdjęcie i odeślij je na adres
zdalnenauczanieklasa3@wp.pl
 
Edukacja matematyczna
Temat: Doskonalenie umiejętności odejmowania liczb trzycyfrowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
1.Wykonaj zadania  1, 2, 3 w ćwiczeniu na str. 56 oraz 2  na str.  57.
19.05.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Polacy za granicą.
1.  Przeczytaj opowiadanie  Pawła Beręsewicza „ Zagadka” i odpowiedz na pytania pod tekstem – 1, 2, 3 i 4 – podręcznik str. 24-25.
2.  Wykonaj zadania 1, 2 , 3, 4 i 5 w ćwiczeniu na str. 18-20.
3.  Zapisz  w zeszycie co oznacza słowo emigracja: Emigracja to wyjazd za granicę na pobyt czasowy lub w celu zamieszkania na stałe.  Opuszczenie kraju może mieć charakter dobrowolny lub przymusowy. Przyczyny emigracji mogą być polityczne, gospodarcze, religijne, finansowe lub naukowe. Wielu Polaków mieszka na stałe za granicą. Mówi się o nich , że przebywają na emigracji.
4.  W celu utrwalenia zasad pisowni z przeczeniem NIE  wykonaj zadania w potyczkach ortograficznych str. 55-60. ( z każdej zasady wykonaj chociaż jedno, dwa zadania – wybór należy do Ciebie)
 
Edukacja matematyczna
Temat: Obliczanie różnic liczb trzycyfrowych sposobem pisemnym z przekroczeniem progów dziesiątkowych. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
1.   Wykonaj zadania 1 i 3  w ćwiczeniu na str. 55
2.   Przepisz do zeszytu zadanie 1 z podręcznika  str. 43 i wykonaj zadania 2,3 i 4.

18.05.2020r.
Witajcie Kochani
Edukacja polonistyczna
Temat: W pracowni mistrza Matejki.
1. Przepisz (na kolorowo) do zeszytu informację dotyczącą tego, co piszemy wielką, a co małą  literą – Nasz język  polski, wykonaj zadanie 2 i 3 -podręcznik str. 21. Zapamiętaj tę zasadę!!!
2. Przeczytaj opowiadanie pt.” Kronikarz naszej historii” – podręcznik str. 22-23,odpowiedz na pytania:
- Kim był Jan Matejko?
- Gdzie się urodził? W jakich latach żył?
- Gdzie się uczył?
- Co najczęściej przedstawiał na swoich obrazach?
- Dlaczego obrazy Jana Matejki wiernie przedstawiały wydarzenia historyczne?
- Ile obrazów namalował?
- Gdzie znajduje się muzeum poświęcone malarzowi?
- Kto to jest patriota?
3. Zapisz w zeszycie wyjaśnienie pojęć:
- portret  to podobizna danego człowieka. Przedstawia konkretnego człowieka uwzględniając jego indywidualne cechy i stan psychiczny.
- autoportret – portret własny-  to portret artysty wykonany przez niego samego, może nim być obraz, rzeźba czy fotografia.
- reprodukcja-to wierna kopia obrazów, które są malowane przez utalentowanych artystów np. absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Oryginalne obrazy mistrzów malarstwa są bardzo drogie , dlatego częściej kupowane są  ich reprodukcje.
4. Wykonaj zadanie 1,3 i 4 w ćwiczeniu str. 16-17. W zadaniu 3 połącz zdania za pomocą spójników, zwróć uwagę na przecinek w zdaniach złożonych.
5. Ułóż i zapisz tytuły obrazów Jana Matejki – pamiętaj!!! Tytuły obrazów również zapisujemy WIELKĄ LITERĄ I W  CUDZYSŁOWIE!!!
6. Przypomnij sobie zasady pisowni wyrazów z „rz” wymiennym i po spółgłoskach, oraz wyrazów z „rz” niewymiennym – wróć do potyczek ortograficznych str. 17-28, wykonaj zadanie 5 – ćwiczenie str. 17.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Doskonalenie umiejętności odejmowania sposobem pisemnym z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
1. Przypomnij sobie pisemny sposób odejmowania liczb z przekroczeniem progu dziesiątkowego analizując zadanie 1 w podręczniku na str. 41. Przepisz przykład do zeszytu.
2. Wykonaj zadanie 2, 3 i 4 – podręcznik str. 41 oraz zadanie 2 i 4 w ćwiczeniu na str. 55.

 

15.05.2020r.
Witajcie, Moi Drodzy
Edukacja polonistyczna
Temat: Dzień odkrywców. Co nas czeka w maju?
1. Przeczytaj informację  z karki z kalendarza - " Maj" - podręcznik str. 16-17.
2. Wyjaśnij pochodzenie nazwy miesiąca, wskaż ważne wydarzenia majowe oraz majowe zmiany w przyrodzie wśród zwierząt i roślin.
3. Wykonaj zadania w ćwiczeniu na str. 12-13
4. Zapisz w zeszycie " wiosenne" słowa z trudnościami ortograficznymi i postaraj się zapamiętać  ich pisownię: jaskółka, kukułka, żaba, brzoza, sójka, pszczoła, żuk, żuraw, ważka, rzeżucha, rzodkiewka, wierzba, narzędzia, mżawka, drzewo, krzew, grządka, wróbel, wiewiórka, cebula, rzepak, ogórek, mucha, chrząszcz, hiacynt, ogród, tulipan. Ułóż dwa zdania z jak największą liczbą wybranych wyrazów z utworzonego zbioru.
5. Rysowanie pod dyktando: narysuj plan ogrodu zgodnie z poniższą instrukcją- pracę wykonaj w zeszycie do języka polskiego - zrób zdjęcie i odeślij mi na adres zdalnenauczanieklasa3@wp.pl ( czekam do poniedziałku)
Furtka do ogrodu jest od strony południowej. Po prawej stronie furtki rośnie krzak róży, a po lewej tulipany. Pośrodku ogrodu stoi altana. Z prawej strony altany kwitnie drzewo wiśniowe, a po lewej stronie krzak forsycji. Za altanka jest zasadzona cebula, a przed altaną stoi ławka. W prawym górnym rogu  jest grządka z truskawkami, w lewym górnym rogu - sałata.W lewym dolnym rogu znajduje się pietruszka, a obok niej marchewka, w prawym dolnym rogu są krzaki porzeczek, a obok buraki. Do altany prowadzi ścieżka. Po lewej  i prawej stronie ścieżki rosną kolorowe kwiaty. W pozostałych miejscach ogrodu sa przygotowane grządki pod zasiew innych warzyw oraz trawa - zaplanuj to według uznania.
 
Edukacja matematyczna
Kartkówka  - wybierz jedną grupę- wypełnij kartę i odeślij mi na adres zdalnenauczanieklasa3@wp.pl  Życzę powodzenia :)
 
Lekcja biblioteczna - Jak dobrze znasz lekturę Szewczyk Dratewka?
W imieniu p. Kasi Świtajło zapraszam do wzięcia udziału w quizie dotyczącym lektury "Szewczyk Dratewka". Prezentacja będzie zamieszczona w e- dzienniku i na stronie internetowej szkoły w zakładce zdalne nauczanie klasa 3. Obejrzyj prezentację multimedialną  i odpowiedz na pytania. Życzę udanej zabawy!!! ( Nic nie odsyłamy - wrażeniami podzielicie się ze mną podczas lekcji  on-line )

14.05.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Chrońmy to, co najcenniejsze.
1. Przepisz do zeszytu informację dotyczącą pisowni poleceń, próśb i rozkazów  - Nasz język polski - podręcznik  str. 12. Wykonaj zadanie 2 -zamień zdania oznajmujące na zdania rozkazujące. A także informację dotyczącą stopniowania przymiotnika – Nasz język polski str. – 15, wykonaj zadanie 2 i 3.
2. Przeczytaj opowiadanie W. Widłaka „ Co to za księga?” i odpowiedz na pytania:
- Jaką księgę znalazł w lesie żbik?
- Co na temat tej księgi powiedział puchacz?
- Czy żbik miał powód do radości?
- Wyjaśnij czym jest „Polska czerwona księga zwierząt”
- Wyszukaj w tekście fragmentu mówiącego o działalności człowieka zagrażającej zachowaniu równowagi  w przyrodzie – zapisz go w zeszycie.
- Wypisz zwierzęta zagrożone wyginięciem w Polsce.
- Napisz jak powinien się zachowywać przyjaciel zwierząt i roślin.
3. Wykonaj zadania 1, 23 i 4 w ćwiczeniu na str. 10-11.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Odejmowanie liczb trzycyfrowych  z przekroczeniem progu dziesiątkowego sposobem pisemnym, sprawdzanie wyników za pomocą dodawania.
1.   W podręczniku na str. 40 przyjrzyj się jeszcze raz , jak odejmujemy sposobem pisemnym i sprawdzamy wynik za pomocą dodawania  - przepisz przykład z zadania 1 do zeszytu na kolorowo, następnie wykonaj zadania  2, 3, 4 i 5 oraz zadania 1,2,3,4 w ćwiczeniu na str. 54.
 
Drodzy Uczniowie,
15  maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny -  zaprezentuj w jaki sposób najczęściej spędzasz czas z rodziną, technika wykonania pracy  - dowolna ( kredki, farby, kolaż, bibuła, wycinanka, praca przestrzenna) Następnie zrób sobie zdjęcie z pracą i odeślij mi do piątku na adres zdalnenauczanieklasa3@wp.pl

13.05.2020r.
Edukacja polonistyczna
Temat: ?

1. Uporządkuj liczby w ciągu malejącym. Odczytaj utworzone hasło i zapisz je jako temat dzisiejszej lekcji.
     111 -A, 101- E, 669- K,495- A, 910- P,739- R, 333- O, 459- R, 330- D, 887- A, 296- O, 696- I, 501- N

 2. Przeczytaj informacje dotyczące parków narodowych – podręcznik str. 10 – zwróć uwagę na cechy charakterystyczne wybranych parków oraz   chronione w nich elementy przyrody.
 3. Zapisz w zeszycie : W Polsce utworzono 23 parki narodowe. Nazwy parków narodowych zapisujemy Wielką Literą. Parki narodowe chronią  najmniej zmienione przez człowieka fragmenty przyrody Polski.  Wypisz nazwy parków wymienionych w podręczniku.
4.  W miejsce kropek dopisz,  jakie zasady zachowania obowiązują w parkach narodowych. – skorzystaj z informacji zawartych w podręczniku na  str. 11.
W parkach narodowych wolno:
- robić filmy i zdjęcia
- zwiedzać i obserwować środowisko naturalne
- ……………..
-………………
Nie wolno:
- schodzić ze szlaków
- zakłócać ciszy
- rozpalać ognisk
-………………
-………………
-………………
-………………
5. Wykonaj zadanie 2, 4 i 5 w ćwiczeniu na str. 8-9.
Opisz łosia korzystając z informacji w ćwiczeniu. Pamiętaj o budowaniu ładnych zdań.
W opisie nie używaj tytułów punktów. Wybierz tylko najważniejsze informacje o tym zwierzęciu. To zadanie jest na ocenę. Prześlij mi zdjęcie zadania do piątku !!!

 

Edukacja matematyczna
Temat: Dodawanie sposobem pisemnym w zakresie 1000.
1. Wykonaj zadania 1, 2,3  w podręczniku na str. 39 – zadanie 4 dla chętnych na ocenę!!! i zadania 1,2 i 3 w ćwiczeniu na str. 53.
12.05.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Las naszym skarbem.
1. Przeczytaj wiersz pt." Drzewo" - podręcznik str. 8
2. Odpowiedz na pytanie:
- Jaka sytuacja została przedstawiona w wierszu? Co się przyśniło osobie mówiącej w wierszu?
- Kim może być osoba mówiąca w wierszu? ( wyszukaj fragmentów, które mówią coś o niej np. mógłbym wyliczać, ..... i zapisz je w zeszycie)
- Co obiecywał stary dąb?
- Jak jest napisany wiersz?
3. List do dębu - wykonaj zadanie 2 w ćwiczeniu na str. 6. Przypomnij sobie budowę listu i zapisz ją w zeszycie. Pamiętaj również, że zwroty grzecznościowe piszemy WIELKĄ LITERĄ.
4. Wykonaj zadanie 1, 3 i 5 w ćwiczeniu na str. 6-7. Szczególną uwagę zwróć na zadanie 3 i 5! Przypomnij sobie wiadomości o czasowniku i zasady pisowni czasowników z przeczeniem nie. W zadaniu 5 będziemy tworzyć formy liczby pojedyńczej i mnogiej.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Dodawanie i odejmowanie do 1000 sposobem pisemnym.
1. Wykonaj zadanie 3, 5 podręcznik str. 38 oraz zadania 1,2,3,4 w ćwiczeniu na str. 52.
 
Edukacja przyrodnicza
1. Przeczytaj tekst " Znaczenie lasu" - podręcznik str. 9 i  odpowiedz na pytania:
- Jakie jest znaczenie lasu dla przyrody i człowieka?
 - Do czego ludzie wykorzystują drewno?
- Co może być zagrożeniem dla lasów - możesz skorzystać z informacji zawartych w zadaniu 4 w ćwiczeniu na str. 7.
- Jak powinnyśmy zachowywać się w lesie i parkach narodowych?
- Co powinnyśmy robić, żeby powiększyć zasoby leśne?
- Które opisane funkcje lasu mają wpływ na klimat Ziemi?
- Jakie znasz formy ochrony przyrody?

11.05.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Drodzy Uczniowie dzisiaj zaczniemy pracować na 4 części podręcznika i ćwiczenia z języka polskiego!!!
Temat: ?
1. Uporządkuj liczby trzycyfrowe ( z literami na dole) w ciągu rosnącym. Odczytaj utworzone hasło i zapisz je jako temat dzisiejszej lekcji. Jak rozumiesz to hasło? Napisz 2-3 zdania.

 

111

 

 

444

 

 

278

 

 

887

 

 

999

 

 

391

 

 

669

 

 

169

 

 

243

 

 

889

 

 

696

 

 

440

 

 

701

 

 

550

 

 

505

 

 

Z

 

 

T

 

 

M

 

 

D

 

 

M

 

 

I

 

 

A

 

 

I

 

 

E

 

 

O

 

 

S

 

 

A

 

 

Z

 

 

N

 

 

O

 

 
 
2. Ziemia. Co to znaczy? ( Zapisz w zeszycie na kolorowo) Zasady pisowni wyrazu ziemia w zależności od kontekstu.
Wyraz ziemia zapiszemy WIELKĄ LITERĄ tylko wtedy , gdy jest NAZWĄ PLANETY.
Są takie wyrazy i wyrażenia, które kojarzą nam się z pojęciem ziemia np.:  gleba, grunt, pole, rola, ląd, teren, powierzchnia, obszar, kraina. Kiedy mówiąc wyraz ziemia, mamy na myśli te skojarzenia, zapiszemy go małą literą. Kiedy wymawiamy wyraz ziemia mając na myśli ziemię jako planetę, kulę ziemską, zapiszemy go wielką literą, gdyż nazwy planet piszemy wielką literą np. : Mars, Wenus, Saturn, Ziemia..... Podobnie jak nazwy kontynentów i oceanów: Afryka, Australia, Europa, Antarktyda......
3. Wykonaj zadanie 3 - ćwiczenie str. 5. Przepisz do zeszytu zdania i wykonaj  ilustracje wyjaśniające zasadę pisowni wyrazu ziemia.
4. Wykonaj zadanie 1 - ćwiczenie str. 4
5. Przeczytaj tekst w podręczniku na str. 6-7 odpowiedz na pytania a następnie wykonaj zadanie 2 w ćwiczeniu na str. 4.
- Gdzie znajduje się Wielki Kanion?
- Gdzie są Klify Moheru?
- Co to znaczy zamek z bawełny?
- Jakie zwierzęta żyją na wyspie Galapagos?
- Co jest widziane z kosmosu jako biała smuga na błękitnym oceanie?
6.Wykonaj zadanie 4 - ćwiczenie str. 5.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Dodawanie i odejmowanie typu: 123+155, 984-732 różnymi sposobami w tym sposobem pisemnym.
1. Obejrzyj filmy wyjaśniające istotę dodawania i odejmowania sposobem pisemnym.
Takie same informacje znajdziesz w podręczniku na str. 37-42.
2. Przeanalizuj sposoby dodawania i odejmowania w podręczniku na str. 37, przepisz do zeszytu z matematyki na kolorowo 2 sposoby dodawania i odejmowania z zadania 1  i 3 na str. 37. Wykonaj zadanie 2, i 4 na str. 37  i 2 na str. 38.

08.05.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Sprawdzam siebie. Magia teatru.
1.  Wykonaj zadania „ Sprawdzam siebie”  ćwiczeniu na str. 88-89. Odeślij mi zdjęcie wykonanych zadań na adres: zdalnenauczanieklasa3@wp.pl te zadania są na ocenę!!!
2.Dopisz wyrazy o znaczeniu przeciwnym z przeczeniem „nie”. (Mam nadzieję, że pamiętacie zasady !!!: Nie z rzeczownikami piszemy łącznie, Nie z przymiotnikami piszemy łącznie, Nie z czasownikami piszemy osobno, np. nie śpię, nie lubię, nie można, nie wiadomo itp.)
grzeczny – niegrzeczny
miła –
dobre –
sprawiedliwy –
uczciwy –
wesoła –
ciekawy –
małe –
3.  Poćwicz ortografię – potyczki ortograficzne zadania:  „ch” do końca i samo „h” – str.45- 48.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Dodawanie i odejmowanie do 100 typu: 123+155, 984-732 różnymi sposobami.

1.   Wykonaj zadanie 4,5, 7 w ćwiczeniu str. 46 oraz zadania 1,2,3, 4, 5,6  na str. 47.
2.
Napisz ile metrów brakuje do pełnego kilometra. ( przypomnij sobie ile metrów ma kilometr) - to zadanie jest na ocenę, zrób je w zeszycie i wyślij zdjęcie!!!
……...+ 600 m = 1 km
800 m +…….. = 1 km
700 m +…….. = 1 km
……...+ 500 m = 1 km
……...+ 400 m = 1 km
100 m +…….. = 1 km
300 m +……… = 1 km
...........+ 800 m = 1 km
07.05.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Wizyta w teatrze.
1. Przeczytaj wiersz pt. „ Ale teatr!”  podręcznik str. 80
2. Na podstawie wiersza wykonaj zadanie 1,3 i 4 w ćwiczeniu – str. 86-87.
3. Odpowiedz na pytania:
- Co napsocił chochlik?
- Kto i w jaki sposób naprawił jego figle?
- Jakie zawody związane z teatrem zostały wymienione w wierszu? Napisz na czym polega ich praca?
- W teatrze ważne są rekwizyty teatralne i plakaty. Napisz co to jest rekwizyt i jaką rolę pełni plakat.
4. Wykonaj zadanie 4 w ćwiczeniu str. 87
5.( Zapisz w zeszycie) Jednym z rodzajów teatru jest teatr lalek. Jest to taki teatr,  w  którym zamiast aktorów w  spektaklach grają lalki.
      Rodzaje  lalek teatralnych ze względu na sposób poruszania nimi:     
      - pacynki – nakładane na dłoń aktora i poruszane palcami
      - marionetki – poruszane od góry za pomocą nitek i drucików
      - kukiełki – poruszane od dołu za pomocą kijków
     6. (Zapisz w zeszycie) Stopniowanie przymiotników:

 

- przymiotnik -  cichy ( głos)    cicho- ciszej – najciszej
- przymiotnik -  głos (aktora)  głośny – donośny- wyraźny
- przymiotnik -  tanie ( bilety) – zadanie 5 w ćwiczeniu str. 87 

 

       Edukacja matematyczna
       Temat: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000.
       1. Wykonaj zadania  4 i 6 w ćwiczeniu na str. 43  - 5 dla chętnych,  zadania 1,2,3 w ćwiczeniu str. 44 i 1,2,3 w ćwiczeniu na str. 45
       Edukacja plastyczno- techniczna
       1. Wykonaj dowolną  lalkę teatralną, rekwizyt teatralny lub plakat ze zużytych przedmiotów codziennego użytku i odpadów. Wybór należy do
       Ciebie. Pracę odeślij do poniedziałku na adres: zdalnenauczanieklasa3@wp.pl  Życzę owocnej pracy.

06.05.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Fantastyczne dzieła architektury.
1.  Przeczytaj informację o niezwykłych budowlach – podręcznik str. 78
2.  Na podstawie zdjęć z podręcznika wykonaj zadanie 1 w ćwiczeniu na str. 84  - zwróć uwagę na pisownię!!! oraz zadanie 2,3,4 i 5 – ćwiczenie str. 85. Wyślij mi zdjęcie wykonanego zadania: 3,4 i 5.
3.  Za pomocą dostępnych Ci źródeł poszukaj informacji o jeszcze innych niezwykłych budowlach na świecie – opisz jedną z nich.
 
Edukacja  matematyczna
Temat: Odejmowanie liczb w zakresie 100 typu: 764-8, 203-9, 335-40,450-70.
1.  Jaka to liczba?
- podaj najmniejszą i największą liczbę dwucyfrową
- podaj najmniejszą  i największą liczbę trzycyfrową
- podaj sumę liczb: 350,6,30
-  podaj różnicę liczb: 240 i 30
2. Przeanalizuj sposób odejmowania liczb – podręcznik zadanie 1 str.36
3. Wykonaj zadanie 2,4,5,6 i 7 w podręczniku na str. 36 oraz 2 i 3 w ćwiczeniu str. 42.
05.05.2020r.
Edukacja polonistyczna
Temat: W świecie mitów.
1. Przeczytaj tekst pt. " Puszka Pandory" Wojciecha Widłaka - podręcznik str. 75
2. Na podstawie tekstu " Puszka Pandory" uzupełnij zdania w zadaniu 1 ćwiczenie str. 82
3. Jak rozumiesz zdanie, które jest rozwiązaniem zadania? Czy słyszałaś/eś takie powiedzenia jak: Mieć nadzieję.  Nie tracić nadziei. Mam nadzieję na lepsze jutro. Mam nadzieję, że się poprawisz. Stracić nadzieję. Wybierz jedno powiedzenie i napisz w jakiej sytuacji może być użyte. Co nam daje nadzieja?
4. Wykonaj zadania 2 i 3 w ćwiczeniu na str. 82-83. W co dawniej wierzyli ludzie?Napisz w zeszycie co to jest mit i mitologia.
Zapisz w zeszycie notatkę dotyczącą postaci, które pojawiają się w tekście:
- Zeus- władca Olimpu, który w puszce Pandory zamknął wszelkie nieszczęścia
- Olimp - góra w Grecji, na której mieszkali bogowie
- Prometeusz - jeden z 6 tytanów, który wykradł ogień z Olimpu i przekazał go ludziom
- Pandora- kobieta stworzona z rozkazu Zeusa
- Hermes - posłaniec Zeusa, który przekazał Pandorę i puszkę Epimeteuszowi
- Epimeteusz- brat Prometeusza, mąż Pandory
5. Przypomnij sobie wiadomości o przymiotniku- wykonaj zadanie 4 - ćwiczenie str. 83 - wypisz kolejne przymiotniki - zwróć uwagę na to, iż każda następna forma przymiotnika ma silniejsze natężenie, oraz na końcówkę - szy, mimo występującej przed nią literze j w wyrazie smutna i piękna.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Dodawanie  liczb w zakresie 1000 typu: 680+40, 685+ 40 - różne sposoby obliczania sum.
1. Wykonaj zadania 7,10, 8,11 bez kropki, 12 w podręczniku str. 35 i w ćwiczeniu zadania1i 2 str. 41 i zadanie 4 str. 44

04.05.2020r.
Witajcie Kochani
Edukacja polonistyczna
Temat: Co jest naprawdę ważne?
1. Przeczytaj tekst pt. " Mgły wachlarzem nie rozpędzisz" - podręcznik str. 73
2. Odpowiedz na pytania:
- W jakim domu mieszkała Dżama - saj?
- Czym zajmował się jej ojciec? Dlaczego tak często przebywał poza domem?
- Kto opiekował się dziewczynką podczas nieobecności ojca?
- O czym tata dziewczynki napisał w liście?
- W jaki sposób Dżama - saj próbowała rozpędzić mgłę?
- Co dla ojca dziewczynki było małe, a co wielkie?( Wyszukaj fragmentu , w którym ojciec mówi o rzeczach wielkich i małych.)
- Dlaczego wrócił, mimo że ziemię otulała mgła?
3. Wykonaj zadania 1,2 i 3 w ćwiczeniu str. 80.
4. Co według Ciebie może być ważne dla ludzi? Co dla Ciebie jest w życiu ważne i najważniejsze?
5. Przepisz do zeszytu na kolorowo informację z ćwiczenia dotyczącą rzeczownika  - Nasz język polski- str. 81 , następnie wykonaj zadanie 4 w ćwiczeniu str. 81
6. Przypomnij sobie  zasady pisowni "rz" - wymiana na r, pisownia rz po spółgłoskach, pisownia rz w zakończeniach nazw zawodów - wykonaj zadanie 5 w ćwiczeniu na str.81. Możesz też wykonać zadania w potyczkach ortograficznych str. 21 zadanie 6,7,8 , str. 24 zadanie 4, str. 27 zadanie 8.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Dodawanie w zakresie 1000. 
1. " Matematyczne dyktando" - zapisz liczbę i oblicz.
- Do czterech setek, pięciu dziesiątek i pięciu jedności dodaj pięć - zapisz 455+ 5= 460. Zrób resztę przykładów według wzoru.
- Do sześciu dziesiątek i sześciu jedności dodaj sześć-
- Od sumy liczb siedemset i dwieście sześćdziesiąt odejmij czterdzieści - zapisz 960-40=920 ( 700+260)- 40= 920
- Od sumy liczb pięćset pięćdziesiąt i pięć odejmij pięć
- Do różnicy liczb dwieście dziewięćdziesiąt i pięć  dodaj dziesięć -  zapisz 285+10= 295
- Do różnicy liczb dwieście dwadzieścia i dwa dodaj sześćdziesiąt
2. Wykonaj zadanie 1, 2, 3,4,5,6 str 34 -  podręcznik

30.04.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Przed Nami 3 dni ważnych świąt. 1maja, 2 maja i 3 maja.
3 Maja będziemy obchodzić  już 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W celu odświeżenia pamięci o tych ważnych datach obejrzyj prezentacje multimedialne:  
 
1.Ważne karty historii. Zapisz nazwy świąt, które obchodzimy w te trzy majowe dni. Skorzystaj z informacji  zawartych w prezentacji. Pamiętaj o wielkiej literze w ich pisowni.
-  1Maja, -  2 Maja, -  3Maja
2.Konstytucja  jest najważniejszym dokumentem prawnym w Polsce. Konstytucja  określa główne zasady funkcjonowania państwa, sprawowania w nim władzy oraz prawa i obowiązki obywateli. Artykuł 1. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi:  Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Jak rozumiesz to zdanie? Uzasadnij swoją odpowiedź w  1-2 zdaniach.
3. Na podstawie informacji  z prezentacji a także bazując na swojej wiedzy lub innych dostępnych Ci źródłach pokoloruj litery przy prawidłowych zakończeniach zdań i utwórz z tych liter wyraz. Wpisz go w pierwsze pute  pole i dokończ informację. - karta pracy nr. 1
4. Są takie wyrazy – (rzeczowniki)  z końcówką – cja np. lekcja, akcja, edukacja, Grecja, Francja. Zwróć uwagę jak te wyrazy zapisuje się w innych formach – pojawi się wtedy końcówka – cji.  
Np.  Na wakacje wybieram się do (Grecja) Grecji i ( Francja )Francji. Na pierwszej ( lekcja) lekcji po wakacjach opowiem o swoim pobycie w tych krajach, ich historii i  zabytkach.
Dopisz wyrazy według wzoru.
konstytucja − konstytucji
telewizja −
pozycja –
audycja −
policja –
edukacja −
Ułóż i zapisz w zeszycie trzy zdania z wyrazami wybranymi spośród dopisanych wyżej.
6. Znam symbole narodowe. Pokoloruj je i wklej do zeszytu.

 

karta pracy do pobrania

karta pracy do pobrania

 

Edukacja matematyczna

Temat: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000.
1. Wykonaj zadania 1,2,4 w ćwiczeniu na str. 41.
2. Dla chętnych zadanie 3- ćwiczenie str. 41.

29.04.2020r.
Witajcie Kochani
Edukacja polonistyczna
Temat: Ciekawe pojazdy.
1. Przeczytaj tekst o nietypowych pojazdach – podręcznik str. 72
2.  Wykonaj zadania w ćwiczeniu – Dzień odkrywców – str. 78-79
3.  Narysuj w zeszycie swój pojazd przyszłości. Wymyśl jakąś ciekawą historię, której bohaterem będzie Twój fantastyczny pojazd posiadający np. cechy ludzkie. Jak wrócimy do szkoły to opowiesz ją koleżanką i kolegom.
4.  Poćwicz ortografię – potyczki ortograficzne – pisownia „ ch”  str. 41- 44
5.  Czym, kiedy i dlaczego musimy jechać? – uzupełnij kartę pracy nr 1   

 

Uwaga!!! Kart nie trzeba drukować, zadania można przepisać do zeszytu!!!
6.   Znajdź i wykreśl nazwy lądowych środków transportu ( autobus, tramwaj, samochód, traktor) - karta pracy nr 2

 

Edukacja matematyczna
Temat: Dodawanie jedności, dziesiątek i setek do liczby trzycyfrowej i ich odejmowanie od takiej liczby.
1. Poćwicz rachunek pamięciowy. Rzuć trzema kostkami naraz. Z wyrzuconych oczek utwórz liczbę trzycyfrową we wszystkich możliwych kombinacjach i wpisz je do tabelki. Powtórz tak 5 razy. – karta pracy nr 1
2. Wykonaj zadanie 1, 2,3 i 4 – podręcznik str. 31  oraz zadanie 2 – podręcznik str. 32
 
Uwaga!!! Ze względu na duże obciążenie mojej poczty mailowej jestem zmuszona założyć inną, aby mieć pewność, ze wszystkie zadania trafiają do mnie, a praca dzieci nie idzie na marne. Proszę, aby od jutra te osoby, które wysyłają zadania na e-maila, robiły to pod adresem: zdalnenauczanieklasa3@wp.pl
W tym tygodniu będę sprawdzała oba adresy e-mailowe, aby był czas na przyzwyczajenie się do zmian. Jeśli wykorzystany zostanie dawny adres- sprawdzę zadanie i odeślę komentarz, więc proszę się nie martwić. Pozdrawiam Bernadetta Sawicka
28.04.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Na lotnisku.
      1. Przeczytaj  tekst informacyjny o transporcie powietrznym. – podręcznik str.69.
      2. Napisz w zeszycie co to jest transport powietrzny?
      3. Zapisz notatkę w zeszycie:
             Rodzaje samolotów:
            a) wojskowe:
            - bojowe( bombowce, myśliwskie, szturmowe, rozpoznawcze, patrolowe)
            - pomocnicze ( obserwacyjne, łącznikowe, sanitarne, transportowe, desantowe, cysterny, szkolne, treningowe)
             b) cywilne:
            - komunikacyjne( pasażerskie, towarowe, pocztowe)
            - sportowe ( szkolne, akrobacyjne, holujące szybowce, turystyczne)
             - gospodarcze ( sanitarne, rolnicze, pożarnicze)
       4. Wykonaj zadanie 1 i 2 w ćwiczeniu na str. 76.
       5. Przeczytaj opowiadanie pt. „ Jak wylecieć z lotniska” -  podręcznik str. 70.
       6. Odpowiedz na pytanie 3 i 4 w podręczniku str. 71, wykonaj zadanie 3 i 4 w ćwiczeniu na str. 77.
       7. Jakie znasz zawody związane z transportem powietrznym?
       8. Zapisz w zeszycie: W Polsce znajduje się kilka portów lotniczych m.in.  w Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie,  Olsztynie i Radomiu.  Zaznacz je na mapie Polski. ( zarys Polski w załączniku) Wklej to do zeszytu.
       9. W potyczkach ortograficznych poćwicz pisownię „ ch” . W tym celu wykonaj zadania na str. 37- 40. Jeżeli masz już zrobione te zadania, możesz robić kolejne.

 

Edukacja matematyczna
Temat:  Liczby trzycyfrowe – porównywanie i zapisywanie.
1. Wykonaj zadania 1,2,3,4,5,6 i 7  w ćwiczeniu  na str. 39-40.
 
Edukacja techniczna
1. Wykonaj przestrzenny model dowolnego środka transportu o których do tej mówiliśmy: dowolny pociąg, samochód, samolot. A może pamiętasz, jak się robi samoloty z papieru?. Technika wykonania dowolna – ogranicza Was tylko wyobraźnia! Życzę owocnej pracy.
Pracę wykonaj do czwartku i odeślij zdjęcie. Czekam z niecierpliwością!!!

 

karta pracy do pobrania


27.04.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Statki na widnokręgu.
Dzisiaj przez Wami zadanie na ocenę, które należy odesłać!!!
Napisz opowiadanie. ( Mam nadzieję, że każdy z Was pamięta jak jest zbudowane  :)  - opowiadanie składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia, które jest najdłuższą częścią opowiadania i zakończenia)
1. Przeczytaj wstęp opowiadania  i wymyśl dalszy ciąg tej historii. Opowiadanie napisz w zeszycie - wymyśl tytuł swojemu opowiadaniu, przepisz wstęp i dopisz rozwinięcie oraz zakończenie tej opowieści. Możesz skorzystać ze słownictwa z ramki. Zadanie znajduje się w podręczniku na  str. 68.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Dodawanie i odejmowanie setek - odczytywanie danych z diagramu, rozwiązywanie zadań, wprowadzenie pojęcia tona.
1. Wykonaj zadanie w zeszycie: Jaką liczbą jestem?
- Jeśli odejmiesz ode mnie 500, otrzymasz 300. Jaką liczbą jestem?
- Jeśli dodasz do mnie 200, otrzymasz 900.
- Jeśli odejmiesz ode mnie 500, otrzymasz 500. Jaką liczbą jestem?
- Jeśli odejmiesz ode mnie 100, otrzymasz  900. Jaką liczbą jestem?
- Jeśli dodasz do mnie 300, otrzymasz 700.
2. Za pomocą dwóch kostek  poćwicz rachunek pamięciowy. Rzuć dwiema kostkami lub jedną dwa razy. Liczba wyrzuconych oczek wskazuje ilość setek. Porównaj liczby - połóż kostki obok siebie. - jako pierwszą zapisz liczbę z większą ilością oczek. Następnie oblicz sumy i różnice. Wykonaj po trzy przykłady na odejmowanie i  dodawanie.
3. Zapisz w zeszycie na kolorowo 1 tona = 1000 kg w skrócie zapisujemy to tak 1t=1000kg
4. Wykonaj zadanie 1 w podręczniku str. 29. oraz zadanie 2,3,i 4 w ćwiczeniu str. 38.
 
Edukacja muzyczna
1. Posłuchaj piosenki pt.  "Hej, ho, żagle staw!" https://www.youtube.com/watch?v=KqdH0FzTQqA, spróbuj ją zaśpiewać. Jak spotkamy się w szkole, to zaśpiewamy ją razem.
2. Piosenka ta jest zaśpiewana w charakterystyczny sposób. Zapoznaj się z pojęciem szanta.
Szanty, to żeglarskie piosenki.  Były śpiewane na żaglowcach pomagając wioślarzom w długich monotonnych czynnościach wiosłowania.  Wykonywane były również podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy, stosowane wtedy, gdy na dany znak trzeba było jednocześnie użyć dużej siły wielu osób, lub pomagały w wykonywaniu długich i monotonnych, ale rytmicznych czynności.

24.04.2020r.
Dzień dobry
Edukacja polonistyczna
Temat: Statki na widnokręgu
1.  Przeczytaj wiersz pt.” O statkach dużych i małych” – podręcznik str. 66
2.  Na podstawie wiersz i zadania 1 w ćwiczeniu na str. 74, odpowiedz na pytania:
- Jakie statki zostały wymienione w wierszu? Jakie jest ich przeznaczenie?
- Jakie wyrazy związane z transportem wodnym i żeglugą pojawiły się jeszcze w wierszu?
- Wymień znane Ci zawody związane z transportem wodnym.
3. Wykonaj zadania w ćwiczeniu na str. 74 -75. W zadaniu 5 zwróć uwagę na pisownię zakończeń tych wyrazów, które są czasownikami.
Podkreśl je. Napisz te wyrazy  w czasie przeszłym, tzn. ze coś już było.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Dodawanie i odejmowanie setek w zakresie 1000- rozwiązywanie zadań. Wprowadzenie pojęcia kilometr.
1.Wykonaj zadania w zeszycie:
-Policz setkami w zakresie 1000, zapisz te liczby.
- Wymień wszystkie setki poniżej 500. Ile wynosi ich suma?
-Wymień największą i najmniejszą liczbę o pełnych setkach poniżej 1000. Jaka jest ich różnica?
- Wymień setki będące sąsiadkami liczby 300. Jaka jest ich suma?
- Wymień setki będące sąsiadkami liczby 700. Jaka jest ich różnica?
2. Zapisz w zeszycie na kolorowo:  1 Kilometr to 1000 metrów. Za pomocą skrótów zapiszemy to tak: 1 km= 1000m
3.Rozwiąż zadanie 2 i 3 w podręczniku str. 28
4. Wykonaj zadania 1, 2, 4, 5, 6 w ćwiczeniu na str. 36-37
 
 Edukacja przyrodnicza
      1. Porozmawiaj z rodzicami lub rodzeństwem i napisz 2-3 zdania na temat korzystania z transportu wodnego z punktu widzenia dbania o środowisko.
      2. Wyślij mi zdjęcie swojej fasolki.
23.04.2020r.
Szanowni Rodzice! Kochane dzieci, dzisiaj przed nami nowa umiejętność!!!

Poćwiczymy odczytywanie i wykonywanie działań na liczbach trzycyfrowych.

Edukacja matematyczna
Temat: Rozszerzenie zakresu liczbowego do 1000 – dodawanie i odejmowanie setek.

 

Pamiętacie!!!
Liczby jednocyfrowe to liczby od 0 do 9 np. : 0,1…..
Liczby dwucyfrowe to liczby od 10 do 99 np: 10, 23,57  ………
Liczby trzycyfrowe to liczby od 100 do 999 np.: 125, 484, 699……. 

 

1.      Napisz sześć dowolnych liczb  jednocyfrowych: .......................................................
2.      Napisz sześć dowolnych liczb dwucyfrowych:.............................................................
3.      Napisz sześć dowolnych liczb trzycyfrowych:..............................................................

 

 Wróćmy do liczb dwucyfrowych, pamiętacie jak je czytamy,
 np.: liczba 37  to 3 dziesiątki i 7 jedności. 
        liczba 43  to 4 dziesiątki i 3 jedności
 
A teraz PRZEJDZIEMY DO LICZB TRZYCYFROWYCH, zapiszcie w zeszycie budowę liczby trzycyfrowej.

 

1.  Zapisz budowę liczby trzycyfrowej - podręcznik str 30.
      możemy to zapisać za pomocą skrótów
      Legenda:       s - oznacza setki,    d- oznacza dziesiątki,      j-  oznacza jedności
2Poćwicz czytanie i zapisywanie liczby trzycyfrowej  - wykonaj zadanie 1, 2, 3 w podręczniku str. 27 ( wszystkie zadania zrób w zeszycie)
3. Jaka to liczba - wykonaj zadanie 1  bez kropki - podręcznik str. 28  oraz zadanie 1,2 i 3 na str. 30.
4.  Wykonaj zadania 1,2,3 – ćwiczenie str 34.
5. Wykonaj zadania na karcie pracy.
 

karta pracy do pobrania


22.04.2020r.
Dzień dobry
Edukacja przyrodnicza
Drodzy Uczniowie, dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi.
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne.  Planeta jest naszym wspólnym dobrem, dlatego wszyscy  musimy troszczyć się o środowisko naturalne.  Pierwszy, amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku. Do Polski idea obchodów Dnia Ziemi trafiła dopiero w 1990 roku. 

 

1.  Zapisz w zeszycie do języka polskiego temat:  Dobre rady na odpady. Recykling.
2.  „Co zrobić, żeby na świecie było mniej śmieci?” odpowiedzią jest hasło krzyżówki. Rozwiąż ją. Hasło zapisz w zeszycie.  
3.   Obejrzyj bajkę ekologiczną, a następnie na jej podstawie odpowiedz na kilka pytań:
https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ

 

-  Co to jest recykling? Czy wiesz jak wygląda znak recyklingu? Narysuj go.   
- Dlaczego powinniśmy segregować śmieci?
- Czy bez segregacji recykling byłby możliwy?
- Co najczęściej robi się ze śmieciami w twoim domu? Czy można je jeszcze wykorzystać?
- Jak rozpoznajemy pojemniki służące do segregacji śmieci? Pamiętasz ich kolory?

 

4. Rozwiąż krzyżówkę i odpowiedz, jak ty możesz się przyczynić do ratowania naszej planety? Wypisz kilka przykładów do zeszytu.
5. Dla chętnych!!! Można też wykonać
ćwiczenie interaktywne „ Prawda czy fałsz”    http://www.scholaris.pl/zasob/49412.
 
Edukacja plastyczna
1. Wykonaj pracę plastyczną przedstawiającą naszą planetę - technika dowolna, lub pod nadzorem rodziców !!! metodą rosnących farb.
    Możesz skorzystać z gotowego szablonu ziemi. -praca na ocenę, odeślij ją  do poniedziałku !!!
2. Instrukcja wykonania pracy metodą rosnących farb  https://www.youtube.com/watch?v=WvtvC9Le8D4
- masę podziel na trzy części: do jednej dodaj farbkę koloru niebieskiego, do drugiej zielonego, trzecia niech zostanie biała
- patyczkiem nałóż farbkę ( możesz ją nakładać grubo)
-następnie poproś   rodziców !!! o włożenie kartki do mikrofalówki ( moc 800 na 20s)
- białą farbą narysuj atmosferę ( chmury) .
21.04.2020r.
Dzień dobry, dzisiaj skupimy się na edukacji polonistycznej
Edukacja polonistyczna
Temat: Podróżujemy po lądzie.
1.      Przeczytaj w podręczniku informacje na temat transportu lądowego – podręcznik str. 63
2.      Odpowiedz na pytania: ( w zeszycie )
- Co to jest transport?
- Wypisz rodzaje transportu lądowego.
- Do czego są nam potrzebne  środki transportu? Co mogą przewozić środki transportu?
- Co by było, gdyby nie było samochodu, autobusu, pociągu?
- Jakie korzyści i wady ma transport samochodowy?
3. Znasz lub słyszałeś o zawodach związanych z transportem kolejowym takich jak: dróżnik, kolejarz, zawiadowca stacji, konduktor,
maszynista. Porozmawiaj o tych zawodach z rodzicami lub poszukaj informacji w dostępnych Ci źródłach.  Zapisz notatkę w zeszycie
Zawody związane z transportem kolejowym i wypisz te zawody.
4. Przeczytaj opowiadanie pt. „ Duch pociągowy” – podręcznik str. 64
5. Wyobraź sobie, że to ty jesteś duchem pociągowym z tego opowiadania. Napisz opowiadanie o tym, co ci się przydarzyło.
6. Narysuj portret ducha. ( w zeszycie)
7. Wykonaj zadanie 1,2, 3, 4,6 w ćwiczeniu – str. 7
20.04.2020r.
Dzień dobry
 
Edukacja matematyczna
W zeszycie do edukacji matematycznej zapisz temat. Pamiętaj o zachowaniu odstępów, mieszczeniu się w dwóch kratkach i podkreślaniu tematów.
Temat: Doskonalenie mnożenia liczb dwucyfrowych w zakresie 100.
1. Rozwiąż zadania na karcie pracy. Kartę odeślij do mnie.
 
Edukacja polonistyczna
Temat : Utrwalenie części mowy.
1. Rozwiąż zadania na karcie pracy. Kartę odeślij do mnie. To zadanie jest na ocenę, więc pracuj samodzielnie. Powodzenia!
17.04.2020r.
Witajcie, Moi Drodzy
Edukacja polonistyczna

Temat:  Wędrówki  z kompasem.

1.  Rozwiąż krzyżówkę, wpisując wyrazy z cząstką om. Zapamiętaj ich pisownię. – ćwiczenie str. 70, zadanie 2
2.  Dopisz do rzeczowników brakujące przymiotniki. ( Pamiętaj!!! Rzeczownik odpowiada na pytanie: Kto to? co to?,   Przymiotnik odpowiada na pytanie jaki ?, jaka?, jakie?) - ćwiczenie str. 71, zadanie 4
3. Utwórz i zapisz wyrazy należące do rodziny wyrazu podróż. Zapisz w zeszycie cztery zdania z wyrazami z tej rodziny. To  zadanie jest  na ocenę. Zrób zdjęcie i odeślij mi proszę zrobione zadanie.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Mnożenie liczb dwucyfrowych w zakresie 100.
      1.      Wykonaj zadanie 2 i 3 – ćwiczenie str. 26
      2.      DLA CHĘTNYCH - Poćwicz mnożenie sposobem pisemnym.  Jeżeli nie możesz wydrukować karty, przepisz przykłady do zeszytu.( WYSYŁAM DWIE WERSJE. JEDNA DLA DZIEWCZYNEK , DRUGA DLA CHŁOPCÓW)
16.04.2020r.
Witajcie, Drodzy Uczniowie
Edukacja polonistyczna
Temat: Wędrówki z kompasem.
1. Przeczytaj opowiadanie pt. „ Naprzeciwko północy” – podręcznik str.  60
2. Odpowiedz na pytania:
- Dokąd wybrał się zastęp druha Przemka? Z czego korzystały dzieci, żeby tam dotrzeć?
- Wyjaśnij, dlaczego mapa okazała się niewystarczająca.
3. Wykonaj zadanie 1 w ćwiczeniu na str. 70.
4.  Do czego służy kompas i jak należy się nim posługiwać?
Przeczytaj notatkę  dotyczącą kompasu- ćwiczenie str. 71 zadanie 3. Następnie uzupełnij zdania wyrazem kompas w odpowiedniej formie. Przepisz notatkę do zeszytu. Pamiętaj o estetycznym prowadzeniu zeszytu!!!
5. W jaki sposób można wyznaczyć kierunki w terenie, jeśli nie mamy kompasu? – przeczytaj informację w podręczniku  na str. 62.
Zapisz poniższą notatkę w zeszycie.
Sposoby wyznaczania kierunków geograficznych na podstawie obserwacji otoczenia:
a) oglądanie mrowiska – zazwyczaj jest ono bardziej spadziste od północnej strony
b) oglądanie pnia ściętego drzewa – słoje są zawsze bardziej do siebie zbliżone od północnej strony
c) obserwacja cienia, jaki rzuca kij wbity w ziemię – o godz. 6.00 cień wskazuje zachód, o 12 wskazuje północ, a o 18.00- wschód.
 
Edukacja matematyczna
Temat: Mnożenie liczb dwucyfrowych w zakresie 100.
1. Wykonaj obliczenia – ćwiczenie str. 26 zadanie 1. Zrób zdjęcie i odeślij zadanie do mnie.
 
15.04.2020r.
Dzień dobry

Temat: Co nas czeka w kwietniu?

1.      Przeczytaj tekst dotyczący tego, co nas czeka w kwietniu – podręcznik str. 58

2.      Odpowiedz na pytania:
      - Wyjaśnij pochodzenie nazwy  kwiecień?
      - Co w kwietniu pojawia się na drzewach?
      - Jakie ptaki przylatują w kwietniu i co się dzieje w ptasich gniazdach?
      - Jakie kwiaty kwitną w lasach, a jakie na łąkach?
      - Co się dzieje w ogrodach, co robią rolnicy?
3. Wypisz swoje kwietniowe spostrzeżenia przyrodnicze. Co zaobserwowałaś/ eś w kwietniu?
 
Edukacja plastyczna
  1.      Na kartce z bloku wykonaj kredkami wiosenny plakat. Wybierz jeden z tematów, następnie prześlij do mnie zdjęcie wykonanej pracy.  Masz  czas do piątku!
a) Wiosna wśród ptaków
b) Wiosna w ogrodzie
c) Wiosna w lesie
d) Wiosna w pogodzie
 
Edukacja matematyczna
Temat: Mnożenie pisemne przez liczbę jednocyfrową.
Drodzy Uczniowie, dzisiaj według programu zaczęlibyśmy mnożenie pisemne przez liczbę jednocyfrową. W celu przybliżenia istoty mnożenia, obejrzyjcie film, który Wam podsyłam. Jak obejrzycie filmik zerknijcie do podręcznika – str.  22 i sprawdźcie czy zrozumieliście mnożenie analizując zadanie 1 i 2.  Następnie spróbujcie wykonać kilka przykładów.
1.      Wykonaj obliczenia w zeszycie.
- 4x16=
- 3x18=
- 6x13=
- 9x12=
- 8x11=
- 7x15=
- 8x12=
- 5x19=
- 6x14=
- 9x17=
Jeżeli w/w umiejętność będzie Wam sprawiać jakiekolwiek trudności, nie martwcie się  poćwiczymy to jeszcze po powrocie do szkoły!!! Będzie mi miło, jeżeli podzielicie się ze mną informacją jak Wam poszło – piszcie na e- dziennik! Trzymam kciuki. Powodzenia!
Pamiętajcie!!! Kluczem do sukcesu jest tutaj znajomość tabliczki mnożenia. Jeżeli jeszcze jej nie znasz, to:  ćwicz, powtarzaj, trenuj, utrwalaj ją codziennie.
08.04.2020r.
Witajcie, Moi Drodzy
1. Wyszukaj wyrazów ukrytych w poziomych rzędach diagramu, zapisanych tradycyjnie lub wspak ( palma, pisanki, baranek, koszyczek). ODCZYTAJ  HASŁO UTWORZONE  Z  POZOSTAŁYCH  LITER. Hasło jest dzisiejszym tematem. Zapisz je w zeszycie.

 

W

 

 

I

 

 

E

 

 

P

 

 

A

 

 

L

 

 

M

 

 

A

 

 

L

 

 

K

 

 

A

 

 

N

 

 

O

 

 

I

 

 

K

 

 

N

 

 

A

 

 

S

 

 

I

 

 

P

 

 

C

 

 

N

 

 

E

 

 

T

 

 

R

 

 

B

 

 

A

 

 

R

 

 

A

 

 

N

 

 

E

 

 

K

 

 

A

 

 

D

 

 

Y

 

 

C

 

 

K

 

 

E

 

 

Z

 

 

C

 

 

Y

 

 

Z

 

 

S

 

 

O

 

 

K

 

 

J

 

 

E

 

 

 

 

2. Przyjrzyj się fragmentom rozciętej kartki świątecznej, odszukaj niepasujący element i go zaznacz - ćwiczenie 2 str 90.
3. Jednym z pośród wielu wielkanocnych zwyczajów jest składanie życzeń.  Przypomnij sobie zasady pisania życzeń i napisz w zeszycie świąteczne życzenia dla swoich najbliższych. ( Życzenia powinny zawierać: 1. Miejscowość, datę; 2. Zwrot do adresata (np. „Szanowni Państwo”, „Drogi Tomku!”);3. Treść życzeń; 4. Formułę „życzy”, „życzenia składa”; 5. Własnoręczny podpis.)
Pamiętaj!!!    Zwroty:  ci, cię, twój, twoja, tobie, ciebie, piszemy wielką literą.
4. Wykonaj zadanie 6, 7 i 8  w ćwiczeniu na str. 92 -93.
5. Porozmawiaj z rodzicami na temat przygotowywania wielkanocnego stołu:
- Kto w waszym domu przygotuje potrawy i jaki może być wasz udział w ich przygotowaniu?
- Jakie potrawy powinny się znaleźć na świątecznym stole?
- Co może być ozdobą stołu, a co jest symbolem świąt wielkanocnych?
Pamiętajcie! Ważne jest tu również odświętne ubranie i wygląd podczas świątecznych posiłków.
5. Przygotuj swoją wielkanocną listę potraw, które znajdą się na świątecznym stole w twoim domu - zadanie 9 - ćwiczenie str 93.
6. Dlaczego warto dbać o tradycje wielkanocne? - odpowiedź zapisz w zeszycie.
 
Edukacja matematyczna

1. Poćwicz tabliczkę mnożenia.

karta pracy do pobrania


07.04.2020r.
Dzień dobry
Temat : Nadchodzi Wielkanoc

1.Obejrzyj prezentacje dotyczące  tradycji  wielkanocnych.
 
2. Przeczytaj opowiadanie pt. " Wielkanocna niespodzianka" - podręcznik str 82.
3. Na podstawie obejrzanych prezentacji i przeczytanego opowiadania  odpowiedz na pytania ( pytania i odpowiedzi zapisz w zeszycie):
- Co Helenka próbowała włożyć do koszyczka ze święconką?
- Co ostatecznie znalazło się w koszyczku  Helenki?
- Jakie znaczenie mają pokarmy w koszyczku wielkanocnym? Wypisz je.

- Jakie tradycje i zwyczaje  związane z Wielkanocą obchodzone są w twoim domu?
4. Rozwiąż krzyżówkę - ćwiczenie str 91. Hasło zapisz w zeszycie.
5. W celu utrwalenia wiedzy wykonaj zadanie 5 -  ćwiczenie str. 92


06.04.2020r.
Dzień dobry
Drodzy Uczniowie ,dziś przed Wami wyzwanie! Proszę, wypełnijcie załączone karty SAMODZIELNIE! i odeślijcie je na  e- dzienniki lub na pocztę sp-zdalnenauczanie@wp.pl  Trzymam kciuki!  Powodzenia!  :)
 
W zeszycie do języka polskiego  i matematyki zapiszcie: Temat Sprawdzam siebie.
03.04.2020r.
Dzień dobry, oto materiał na dzisiaj:
Edukacja polonistyczna
Temat: Po śladach wiosny ( kontynuujemy dalej temat)
1. Obejrzyj prezentację multimedialną  oraz ilustracje dotyczące wiosennych kwiatów, a następnie wypełnij karty pracy ( wróć również pamięcią  do poprzedniej prezentacji na temat zwiastunów wiosny). 
- Odszyfruj  list  do pani Wiosny ( w puste okienka wpisz litery wyrazu znajdującego się w ramce: wieża, pokrzywa, szyszka, wiatrak  itd.) Przepisz list do zeszytu!  Przypomnij sobie zasady pisania listów!
- Znajdź 9 zwiastunów wiosny i podpisz nimi odpowiednie zdjęcie. Kartę wklej do zeszytu.
      Adres strony do prezentacji:  https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg&t=34s
 
 
 Edukacja matematyczna
1. Poćwicz dzielenie liczb. Wykonaj zadanie na załączonej karcie pracy. ( można nie drukować karty, tylko przepisać przykłady do zeszytu)

Pamiętaj!
Prowadź starannie zeszyty przedmiotowe.

karta pracy do pobrania


Codziennie ćwicz czytanie dowolnego tekstu oraz ortografię – propozycja stron; https://www.dyktanda.net/ lub https://dyktanda.online/


02.04.2020r.
Witajcie, Moi Drodzy!
Dziś sprawdzimy, czy pamiętacie, jak się pisze opis.  Na odesłanie zadania macie czas do poniedziałku. Powodzenia!
Edukacja polonistyczna
Temat: Po śladach wiosny.
1. Przyjrzyj się, jak wygląda forsycja , i opisz w zeszycie ten krzew. Skorzystaj z podanych pytań oraz zgromadzonego słownictwa (podręcznik str. 57).
2. Poćwicz ortografię na programie komputerowym.
Edukacja matematyczna
Temat: Doskonalenie tabliczki dzielenia.
1. Poćwicz dzielenie na załączonych kartach pracy. Przepisz przykłady do zeszytu lub wklej karty.
01.04.2020r.
Edukacja polonistyczna
1. W zeszycie do edukacji polonistycznej zapisz lekcja, temat: Po śladach wiosny.
2. W podręczniku na str. 55, przeczytaj opowiadanie Wojciecha Widłaka pt. „ Z wiosną na ratunek”.
3. Pod tematem, zachowując odstęp, zapisz  zdanie:  Uważna obserwacja otoczenia jest warunkiem dobrej  orientacji w terenie.  Następnie, wyjaśnij,  w jaki sposób uważna obserwacja przyrody przydała się Jaśkowi w trudnej  sytuacji?
4. Zapisz w zeszycie, jakie ślady wiosny chłopiec zaobserwował po drodze? Napisz również, jakie oznaki wiosny Ty zauważasz? (  spoglądając przez okno, lub jeżeli masz możliwość obserwując otoczenie  na spacerze wokół swojego domu/ podwórka). Zwróć uwagę na pogodę, długość dnia, rośliny i zwierzęta.
5. W ćwiczeniu na str. 64-65 wykonaj zadania 1, 3 i 5, w 5 wypisz po dwa przykłady roślin i zwierząt .
6. Codziennie trenuj czytanie! Pamiętaj również o estetycznym prowadzeniu zeszytów przedmiotowych
 
Edukacja przyrodnicza
1. Załóż wiosenną hodowlę fasoli – szczegółowa instrukcja znajduje się w podręczniku na str 54.

2. Zaobserwuj jak zmienia się wygląd fasoli w kolejnych dniach po jej założeniu? Wyniki obserwacji narysuj w zeszycie do edukacji polonistycznej ( po 3 dniach, po tygodniu, po dwóch tygodniach). (Przykładowa ilustracja znajduje się w podręczniku). Pamiętaj o codziennym doglądaniu roślinki, dbaj o nią.

Zajęcia komputerowe
1. Poćwicz ortografię na programie –   www.dyktanda.net – możesz na e- dziennik podesłać informację zwrotną, jak Ci poszło! Co robisz dobrze, z czym masz jeszcze problemy.
2. W programie Microsoft Word przepisz fragment dowolnego tekstu, na przykład z podręcznika do edukacji polonistycznej, lub innej książki jaką masz w domu.

 

31.03.2020r
Drodzy Rodzice! Kochane Dzieci!
Zadania proponowane na dzisiaj
Edukacja polonistyczna:
1. Zapisz w zeszycie temat: Wiosna w nas.
2. W podręczniku na stronie 52, przeczytaj opowiadanie pt.  „Co robimy wiosną?”
3. Przeczytaj głośno fragment , który, twoim zdaniem, jest najśmieszniejszy.
4. Jak sądzisz, w jakim celu autor napisał taki tekst? Porozmawiaj o tym  z rodzicami lub rodzeństwem.
5. Wybierz fragment tekstu i zmień go tak, by  zawierał prawdziwe informacje. Zapisz go w zeszycie.
6. W ćwiczeniu na stronie 62-63 wykonaj zadanie 1 z kropką i 3 z kropką.
7. Pamiętaj! Codziennie ćwicz czytanie dowolnego tekstu!
Edukacja matematyczna
Temat: Doskonalenie tabliczki dzielenia.
W celu doskonalenia tabliczki dzielenia wykonaj kilka ćwiczeń.
1. Przepisz do zeszytu działania  ( podręcznik str 20,  zadanie  3 )  i wpisz  poprawny wynik.
2. Przepisz do zeszytu działania i oblicz, jakie liczby trzeba wpisać w okienka ( podręcznik str 21, zadanie 1).
3. Chętne  osoby, dodatkowo, mogą wykonać zadania 1, 3 i 7 w ćwiczeniu na str 24-25.
Edukacja techniczna
1.  Wykonaj przestrzenne wiosenne drzewo ( np. pień drzewa z rolki po papierze, ręcznika; korona drzewa z gałązek, narysowana, z wycinanki, z bibuły itp. ). Użyj rzeczy, które masz w domu: gazeta,  farby, plastelina, waciki, wytnij  kwiatki z gazety itp. Pracę wykonaj do piątku! W piątek wyślij mi, proszę zdjęcie gotowego drzewa na e-dziennik, zakładka "zadania domowe" lub e-mail: sp-zdalnenauczanie@wp.pl
30.03.2020r.
Edukacja polonistyczna
1. W zeszycie do edukacji polonistycznej zapisz Lekcja, temat : W poszukiwaniu wiosny.
Ps.  Pamiętaj o odstępach między tematami  i zadaniami, starannie prowadź zeszyt!
2. Dowiedz się: Co dzieje się w przyrodzie wiosną? i Jak przyroda budzi się do życia? W tym celu przeczytaj wiersz Tomasza Plebańskiego pt." Wiosenne przebudzenie"- podręcznik str. 51.
3. Na podstawie wiersza, napisz w zeszycie, jakie zwierzęta obudziła wiosna?
4. W ćwiczeniu do edukacji polonistycznej wykonaj  zadanie 1,2,4 oraz 3. W zadaniu 3 uzupełnij luki w wyrazach wpisując "rz" tam, gdzie występuje ono po spółgłoskach, w pozostałych wyrazach wpisz "ż".  Pamiętaj : "rz" - piszemy po spółgłoskach b,p,d,t,g,k,ch,j,w.
 
Edukacja społeczna
1. Za pomocą dostępnych Ci źródeł zapoznaj się z sylwetką  sławnego baśniopisarza  H. Ch. Andersena.
2. W ramach codziennego czytania przeczytaj fragment dowolnej baśni Andersena.
 
Edukacja matematyczna
1. W zeszycie do edukacji matematycznej zapisz temat: Obliczenia w zakresie 100.
2. Za pomocą programu matzoo poćwicz tabliczkę mnożenia i dzielenia, wskazania zegara, pojemności i wagi.

27.03.2020r.

1. Zapisz w zeszycie: lekcja, temat: Jak powstaje film? i dzisiejszą datę.
2. Przeczytaj w podręczniku na str. 45 opowiadanie pt. Truskawka i odpowiedz w zeszycie na pytanie: Jakie osoby uczestniczą w pracy nad filmem? Następnie w ćwiczeniu na str. 53-54, wykonaj zadanie 1, 2 i 3 z kropką.
Edukacja matematyczna
Z matematyki w ramach utrwalenia tabliczki mnożenia wykonaj zadania 2 i 4 w ćwiczeniu na stronie 22.
Dla chętnych uczniów proponuję również rozwiązanie w zeszycie do matematyki zadań 1 i 3.
Drodzy uczniowie bardzo proszę, żeby w dalszym ciągu ćwiczyć znajomość tabliczki mnożenia.
Po wykonaniu ćwiczeń z edukacji polonistycznej proponuję zrobić sobie krótką przerwę. Po przerwie przejść do rozwiązywania zadań z matematyki.


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Przecławiu
    Przecław 83
    67-312 Niegosławice
  • Sekretariat
    68 378 11 96

    Dyrektor Szkoły
    Halina Tylka
    68 378 21 97
    531 703 730

Galeria zdjęć