Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z piękniejszych dni w roku. Te szczególne dni w kalendarzu kojarzone są z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem i podziękowaniami.
Babcia i Dziadek to bez wątpienia bardzo ważne osoby w naszym życiu. Ich święto obchodzimy w styczniu, pełnym chłodnych, szarych dni, jednak urok jaki niesie ze sobą wprowadza wszystkich w magiczny nastrój. W tych niezwykłych dniach Babcie i Dziadkowie otrzymują od swoich bliskich wyjątkowe dowody miłości, sprawiające im ogromną przyjemność. W związku z powyższym 17 stycznia 2025 roku, na Sali wiejskiej w Przecławiu odbyła się uroczysta akademia dla Babć i Dziadków zorganizowana z okazji Ich święta. W uroczystości wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klasy I-III. Na początku pani dyrektor Halina Tylka w imieniu własnym oraz całej społeczności szkolnej przywitała Szanownych Gości oraz złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji Ich święta. Występy rozpoczął piękny taniec zaprezentowany przez uczennice klas I-III oraz dwie uczennice z klasy 5 i 7. Następnie wszystkie występujące dzieci z wielkim przejęciem recytowały wzruszające wiersze oraz śpiewały piosenki związane tematycznie z tymże świętem. Na zakończenie wszyscy wnukowie złożyli przybyłym babciom i dziadkom życzenia i wręczyli wzruszonym gościom prezenty.
W środę dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III odbyły się prelekcje z dzielnicową Katarzyną Górczyk z Komisariatu Policji w Szprotawie pod nazwą Bezpieczne ferie. Przedszkolaki oraz uczniowie klas młodszych mieli okazję porozmawiać z naszą dzielnicową na temat zachowania bezpieczeństwa w trakcie ferii - zarówno podczas spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak i we własnym domu.
16 stycznia w naszej szkole odbyły się długo wyczekiwane warsztaty czekoladowe. Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z historią czekolady, dowiedzieli się z czego i jak powstaje oraz poznali jej różne smaki. Dzieci miały możliwość oglądania ziaren i owoców kakaowca. W dalszej części uczniowie i przedszkolaki mogli przenieść się w czekoladowy świat, stworzyli prawdziwą własną tabliczkę czekolady. Dzieci otrzymały formy, wypełniły je kolorowymi ozdobami, a następnie wraz z pomocą animatorów wypełniły je płynną, pyszną czekoladą. Już po kilkunastu minutach gotowe, smakowite dzieło można było zapakować i zabrać do domu. Teraz już każdy uczestnik warsztatów wie, jak powstaje czekolada. Takie wyjątkowe zajęcia sprawiają dzieciom radość, pobudzają wyobraźnię, precyzję, sprzyjają budowaniu dobrych relacji oraz pozwalają poznać w praktyczny sposób za pomocą zmysłów i własnych doświadczeń otaczający nas świat.
Czekolada jest bardzo smaczna, ale pamiętajmy, że jemy ją z umiarem. Również nie zapomnijmy umyć zębów po zjedzeniu słodyczy.
W niedzielę, 12 stycznia, wzięliśmy udział w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Radę Sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich w Przecławiu. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu zaprezentowali historię narodzin Jezusa. Jasełkom towarzyszyła oprawa muzyczna chóru szkolnego. Sołtys wsi, pan Jan Jezierski, nie krył radości i wzruszenia z występu „aktorów” naszej szkoły.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie, gościnność oraz ciepłe przyjęcie rodziców, nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Dziękujemy również rodzicom za dowiezienie dzieci i przygotowanie strojów.
W piątek od rana w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera. Dzień rozpoczęliśmy od koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru szkolnego, później obejrzeliśmy świąteczny taniec wykonany przez uczennice naszej szkoły, którego reżyserem i pomysłodawcą była pani Monika Pasik. Po części artystycznej do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj wraz ze swoimi elfimi pomocnikami. Dzieci i uczniowie mieli możliwość wziąć udział w różnych zabawach oraz warsztatach twórczych - były tańce, przeciąganie liny, tworzenie kartek i ozdób świątecznych, a nawet świąteczne tatuaże.
Bardzo dziękujemy Wójtowi Gminy Niegosławice, Panu Markowi Szylińczukowi oraz sponsorowi - firmie Vortex Energy za zorganizowanie w naszej szkole warsztatów świątecznych.
W warsztatach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gościeszowicach. Na zaproszenie pani dyrektor, przybyły do nas także dzieci ze Żłobka Fasolki w Przecławiu.
19 grudnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji świąt Bożego Narodzenia. Słowo wprowadzenia wygłosiła pani dyrektor – Halina Tylka oraz ksiądz proboszcz – Jerzy Szakiel. Zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniówklasy VII, pod czujnym okiem pani Agnieszki Cisakowskiej. Siódmoklasiści zaprezentowali przepiękne przedstawienie ukazujące historię narodzin Jezusa.Gra aktorska oraz zaangażowanie uczniów wzruszyło niejedno serce. Inscenizacji towarzyszyła oprawa muzyczna chóru szkolnego, który wyśpiewanymi pastorałkami oraz kolędami wprowadził społeczność szkolną w świąteczny nastrój.
Tego dnia został również rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy projekt kartki świątecznej oraz konkurs plastyczny koła łowieckiego.
Link do oprawy muzycznej z jasełek.
13.12.24 r. uczniowie kl. IV-VIII udali się na wycieczkę do Drezna - miasta nazywanego niegdyś perłą barku, doszczętnie zniszczonego podczas II Wojny Światowej i tak precyzyjnie odbudowanego. Poza zwiedzaniem największych zabytków: Zwingera, Opery Sempera, Frauenkirche i Katedry, odwiedziliśmy jarmark bożonarodzeniowy oraz skosztowaliśmy lokalnych przysmaków: strucli, kiełbasek oraz prażonych orzechów i kasztanów.
W środę odbyło się kolejne spotkanie z bajką w formie teatrzyku. GCK w Niegosławicach z/s w Gościeszowicach zaprezentowało piękną bajkę pt. Babcia Tusia z Bukowiny. Dzieci zapoznały się z interesującym informacjami o kulturze bukowińskiej. Dzięki wizycie gości, dzieci wysłuchały brzmienia ludowych instrumentów i potańczyły w rytm muzyki.
Gościliśmy dzisiaj muzyków z Lubuskiego Biura Koncertowego, którzy za sprawą muzyki przenieśli nas do czasów rycerskich i opowiedzili historię z początków państwa polskiego. Uczestnicy koncertu mogli również zobaczyć dawne instrumenty takie jak lutnia, dudy, bębny, lira korbowa, szałamaja czy fidel oraz usłyszeć dźwięki, jakie wydają.
Szkolne Koło Caritas serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji akcji "Torba Charytatywna Caritas". Zebraną żywność i środki czystości przekazaliśmy Parafialnemu Zespołowi Caritas. Trafi ona do potrzebujących jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. #DobraJestWięcej!
6 grudnia świąteczny nastrój zagościł już w naszej szkole. W tym wyjątkowym dniu, pojawili się również uczniowie, którzy w swoim stroju mieli coś mikołajowego - czerwone mikołajkowe czapki lub mikołajkowy, czerwony strój. Tradycyjnie, jak co roku, tego dnia, panował u nas szczególny klimat, przede wszystkim za sprawą szanownego gościa. Dzieci rozpoznały go od razu - to Święty Mikołaj .
Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty . Mikołaj dotarł do szkoły z workiem pełnym prezentów, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdego dziecka znalazła się miła niespodzianka, i dla młodszego i dla starszego, i dla grzecznego i mniej grzecznego Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń.
Obchody Dnia Tolerancji w naszej szkole
W naszej szkole wierzymy, że różnorodność to nasza siła, a tolerancja to klucz do budowania lepszego, bardziej otwartego świata. Z tej okazji z radością obchodzimy Dzień Tolerancji, który ma na celu promowanie wzajemnego szacunku, zrozumienia i akceptacji dla każdego, niezależnie od różnic i poglądów.
W ramach obchodów uczniowie, nauczyciele i cała społeczność szkolna uczestniczyła w różnych działaniach, które pomogą rozwijać świadomość o wartościach, które łączą nas wszystkich. Wspólnie pokazujemy, jak ważne jest, by w życiu codziennym kierować się empatią, szacunkiem i otwartością na innych.
W piątek, 15 listopada przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły wraz z opiekunem, p. Ireneuszem Boguszem, udali się do Wschowy na Lubuskie Forum Samorządów Uczniowskich. Spotkanie odbyło się pod hasłem SPRAWCZOŚĆ. UMIEJĘTNOŚCI
Celem tego niezwykłego wydarzenia była wymiana dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania samorządów uczniowskich. Nasi uczniowie wzięli udział w prelekcjach oraz warsztatach. Mogli też podzielić się swoimi spostrzeżeniami, biorąc udział w debacie, a także uczyć się od bardziej doświadczonych osób, wsłuchując się w głos zgromadzonych samorządowców. Liczymy, że nasi liderzy już wkrótce przeniosą pozyskaną wiedzę i zdobyte umiejętności na szkolny grunt, co każdemu uczniowi przyniesie wymierne korzyści.
Dnia 18 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kim zostanę, gdy dorosnę”. Naszą szkołę odwiedził pan Bartosz Krause – Sekretarz Gminy Niegosławice, który w sposób ciekawy i rzeczowy przeprowadził rozmowę z uczniami klas VI – VIII.
Pan Sekretarz Gminy Niegosławice zapoznał uczniów klas starszych z pracą samorządowca oraz katalogiem zadań urzędu gminy. Pan Bartosz w sposób otwarty i zrozumiały tłumaczył, na czym polega praca w urzędzie gminy i w jaki sposób środowisko lokalne może przyczynić się do polepszenia funkcjonowania wspólnego dobra. Wskazywał różne kierunki rozwoju naszej gminy.
Młodzi ludzie zadawali panu sekretarzowi pytania, na które chętnie odpowiadał i wskazywał, jak ważną rolę do spełnienia w przyszłości ma obecne pokolenie. Pan Sekretarz Gminy zdradził obecnym, iż drogą do sukcesu jest determinacja, którą należy podążać do wybranego celu. Na koniec wizyty samorządowiec wręczył uczniom pamiątkowe upominki.
15 listopada w naszej szkole miał miejsce próbny alarm przeciwpożarowy. Po usłyszeniu sygnału dźwiękowego - w postaci 3 długich dzwonków, nastąpiła ewakuacja uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły przy współpracy Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu. Nauczyciele na podstawie dziennika przekazali pani Dyrektor, prowadzącej akcję ewakuacyjną, informacje dotyczące stanu liczebności klas.
Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Strażacy sprawdzili budynek szkoły orazy czy zostały zachowane wszystkie środki bezpieczeństwa w razie ewakuacji.
W ramach spotkań z Lubuskim Biurem Koncertowym, dzieci mogły poznać świat muzyki poprzez wysłuchanie melodii utworów "Kankan", "Jezioro Łabędzie" czy "Kogucia Polka" zagranych na skrzypcach i tubie. Wyobraźnia dzieci pobudzona została przez muzyczne zgadywanki, które wywołały dużo uśmiechu i radości.
Piątek był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Uczciliśmy pamięć naszych przodków, biorąc udział w uroczystej akademii przygotowanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy 8 wraz z wychowawcą p. K. Fedro zabrali nas w pełną uniesień podróż, przypominając, że wolność nikomu nie jest dana raz na zawsze. Nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej, jak zwykle perfekcyjnie przygotowanej przez chór szkolny i p. A. Cisakowską. Na scenie solowo zadebiutowała Daria Sacan, śpiewając piosenkę Dżemu pt. „Partyzant”, a dziewczęta zaprezentowały przepiękny taniec z flagami. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy miejscach pamięci na terenie szkoły oraz tradycyjne już odśpiewanie hymnu narodowego.
Na kolejny występ zapraszamy w poniedziałek, 11 listopada do Gminnego Centrum Kultury w Niegosławicach z/w w Gościeszowicach na godzinę 12.00. Przeżyjmy to jeszcze raz!
TANIEC Z FLAGAMI:
Kim chciałbym być, gdy dorosnę? Spotkanie z Dyrektorem Oddziału w PKO BP w Szprotawie
Dnia 4 listopada uczniowie klas VI – VIII odbyli spotkanie z panem Czesławem Szczepanikiem - Dyrektorem Oddziału w PKO BP w Szprotawie. Celem wizyty pana dyrektora było skłonienie uczniów klas starszych do zastanowienia, kim chcieliby zostać w przyszłości. Pan Szczepanik przedstawił młodzieży drogę własnego rozwoju. Wskazał, jak osiągać konkretne cele oraz wyjawił, iż drogą do sukcesu jest wiara we własne możliwości. Pan dyrektor zapoznał uczniów ze specyfiką pracy w banku, z zasadami bankowości i ekonomii, np. podczas planowania budżetu domowego oraz rozwojem technologii bankowej. Uczniowie, którzy wykazali się najwyższą aktywnością i najczęściej zabierali głos podczas spotkania, otrzymali nagrody w postaci gadżetów.