Ziemia – jedyna znana nam planeta, na której jest życie. Razem z nami żyją tu miliony gatunków organizmów. Każdego roku w kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi. W Polsce święto to obchodzimy od 1990 r. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi jak największej liczby osób na sprawy związane ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości – planety Ziemi.
Z tej okazji nasi uczniowie przygotowali plakaty zachęcające wszystkich do dbania o naszą planetę, a przedszkolaki dodatkowo uczyły się zasad segregacji śmieci.
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie.
Od 26 kwietnia 2021r. biblioteka szkolna od godz. 08.00 do 12.00
Drodzy Rodzice i Kochane Przedszkolaki!
Z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy informację, że znów pojawicie się w naszych progach, a mury naszej placówki rozbrzmiewać będą gwarem! Oczywiście, w obecnej sytuacji najważniejsze jest bezpieczeństwo-zarówno naszych podopiecznych, jak i pracowników, stąd wyjątkowe przygotowania do tej chwili - 15 kwietnia w naszej szkole odbyło się ozonowanie. Wszystkie pomieszczenia zostały zdezynfekowane, dzięki czemu są bezpieczne. Możemy więc śmiało otwierać swe podwoje, mając pewność, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby ustrzec naszych podopiecznych przed niebezpieczeństwem.
Do zobaczenia!
W dniach 20-22 kwietnia 2021r. odbędą się zebrania z rodzicami z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość – za pośrednictwem aplikacji MS TEAMS.
Szczegółowe informacje wychowawcy klas przedstawią przez e-dziennik.
ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI - to święto ustanowione na pamiątkę chrztu Polski, który prawdopodobnie miał miejsce 14 kwietnia 966 roku. Pomysłodawcy ustanowienia tego święta państwowego określili Chrzest Polski mianem "kluczowego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i Państwa". Wnioskodawcy argumentowali, że należy pamiętać o rocznicy chrztu Polski "w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci". 14 kwietnia ma być więc upamiętnieniem ważnego dla Polski wydarzenia, jakim był chrzest.
Znaczenie przyjęcia chrztu miało ogromne znaczenie nie tylko dla państwa Mieszka I, ale dla całej historii Polski. Religia chrześcijańska wielokrotnie w ciągu naszej historii pomagała nam się zjednoczyć i przetrwać trudne chwile, np., gdy najeżdżali nas wrogowie, lub gdy Polska była pod zaborami. Dzięki przyjęciu chrztu przez Mieszka I obecnie Polska należy do cywilizacji państw zachodu i możliwe były zasługi naszego papieża Jana Pawła II dla całego chrześcijaństwa, a po wstąpieniu do NATO i UE Polska może ukształtować oblicze Europy i świata.
21 marca w pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data obchodów nie jest przypadkowa. Wiąże się ona z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Celem obchodów tego dnia jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa, propagowanie praw osób z tą wadą oraz integracja z nimi. W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia dwóch różnych skarpetek! Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa.
Kochani! Ogłaszamy akcję zbiórki zużytych baterii, które później przekażemy na pomoc w leczeniu Malutkiej Ani z Zielonej Góry - tej samej dzielnej wojowniczki, dla której zbieraliśmy "miedziaki". Pokażmy jak wielkie mamy.
Dobro wraca, a RAZEM możemy WIĘCEJ!
Lista dzieci zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych oraz klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu - lista do pobrania
Obecna sytuacja pandemiczna nie ułatwia rozwijania swoich pasji i talentów. Dla chcącego jednak nic trudnego! Najlepszym dowodem na to są uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w etapie gminnym Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE. Nasza szkoła była reprezentowana przez:
- w kategorii klas IV-V: Roksana Kaczmarczyk z klasy V, natomiast z klasy IV: Maja Kaczmarczyk oraz Sara Matląg,
- w kategorii klas VI-VIII: Wiktoria Pierzchała oraz Zofia Skrzypińska z klasy VI A
Jury doceniło naszych uczniów - Zofia Skrzypińska oraz Roksana Kaczmarczyk zakwalifikowały się do etapu powiatowego.
Dnia 9 marca w Iłowej odbył się etap powiatowy. Zosia Skrzypińska swoją recytacją wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Pomysł” podbiła serca jurorów, którzy zdecydowali, że awansuje ona do etapu wojewódzkiego, tym razem w Zielonej Górze, natomiast Roksana Kaczmarczyk została wyróżniona w swojej kategorii wiekowej.
Zosi już dziś gratulujemy sukcesu i trzymamy za nią kciuki, a wszystkim przypominamy - CHCIEĆ TO MÓC!
Drodzy ósmoklasiści poniżej przedstawiamy ofertę edukacyjną szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie
https://rolniczak-henrykow.pl/
Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Szprotawie
Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie
https://zsz54.edupage.org/text2/
Zespół Szkół w Wiechlicach
Zespół Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku
http://www.zsnowemiasteczko.pl/
Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Soli
https://www.lonowasol.zgora.pl/
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Elektryk" Nowa Sól
https://www.ckziu-elektryk.pl/
ZSP nr 2 "Nitki" Nowa Sól
ZSP nr 4 "Spożywczak" Nowa Sól
Akcja "Stop pustym miskom - wspomóż schronisko" w naszej szkole dobiegła końca. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli się do współpracy. Wszystkie zebrane rzeczy zostały przekazane dla podopiecznych z
Sekretariat szkoły czynny jest w godzinach 07.30 - 14.30
Szanowni Państwo !
W związku z rozpoczynającą się rekrutacją do oddziałów przedszkolnych oraz klasy pierwszej, prosimy o zapoznanie się z jej harmonogramem oraz dokumentami rekrutacyjnymi.
Dokumenty można składać w podanych niżej terminach w sekretariacie szkoły, w godzinach pracy sekretariatu tj. od 7:30 do 14:30 od poniedziałku do piątku.
Dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty dla rodziców dzieci przedszkolnych, którzy zamierzają w roku szkolnym 2021/22 kontynuować korzystanie z edukacji przedszkolnej w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu
Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego (6 latki) - Word
Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego (6 latki) - PDF
Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego (4,5 latki) - Word
Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego (4,5 latki) - PDF
Dokumenty dla rodziców dzieci przedszkolnych, którzy zamierzają w roku szkolnym 2021/22 rozpocząć korzystanie z edukacji przedszkolnej w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu
Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego (6- latki) - Word
Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego (6- latki) - PDF
Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego (4,5- latki) - Word
Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego (4,5- latki) - PDF
Dokumenty dla rodziców, którzy wnioskują o przyjęcie dzieci do I klasy w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu w roku szkolnym 2021/22
Wniosek o przyjęcie dziecka do I klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu – z obwodu szkoły - Word
Wniosek o przyjęcie dziecka do I klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu– z obwodu szkoły - PDF
Wniosek o przyjęcie dziecka (spoza obwodu) do I klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu - spoza obwodu szkoły - Word
Wniosek o przyjęcie dziecka (spoza obwodu) do I klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu - spoza obwodu szkoły - PDF
Zapraszamy do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu !
Próbny egzamin ósmoklasisty CKE 17-19 marca 2021 r.
W dniach 17-19 marca 2021 r. Centralna Komisja Egzminacyjna udostępni materiały do przeprowadzenia testów diagnostycznych, czyli tzw. próbnego egzaminu ósmoklasisty. O tym, czy przeprowadzimy egzaminy na terenie szkoły czy zdalnie, zdecydujemy w oparciu o ówczesną sytuację epidemiczną. Pełna treść informacji dyrektora CKE zawierająca także przykładowe arkusze egzaminacyjne, arkusze egzaminów próbnych i właściwych z ubiegłych lat, zestawy zadań zamkniętych i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych oraz filmy o egzaminie są dostępne pod adresem: 20210217 E8 Test diagnostyczny.pdf (cke.gov.pl) i w zakładce Strefa ósmoklasisty.
Szkolna Kasa Oszczędności i Samorząd Uczniowski ogłaszają konkurs plastyczno-graficzny w ramach działań związanych z Dniem Bezpiecznego Internetu 2021.
Konkurs polega na stworzeniu plakatu bądź komiksu w formie tradycyjnej lub za pomocą programów graficznych nawiązujący do bezpieczeństwa w Internecie.
Format pracy konkursowej to co najmniej A4 lub większy. Prace konkursowe wykonane w programach graficznych można wysyłać na adres mailowy szkoły sp-przeclaw@wp.pl z dopiskiem DBI2021.
Uczestnicy składają prace konkursowe u opiekuna SKO do 19.02.2021.
Każda praca musi być podpisana na odwrocie.Praca zniszczone, pogięte oraz nieestetyczne nie będą brane pod uwagę.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 01.03.2021.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU, CZYLI TROCHĘ INFORMACJI O DBI.
Święto obchodzone w całej Europie od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej, w ramach programu „Safer Internet”. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet”.
Początkowo DBI obchodzony był tylko przez państwa europejskie, jednak od kilku lat święto angażuje państwa z całego świata. Lista państw i instytucji zaangażowanych w DBI dostępna jest na stroniehttps://www.saferinternetday.org/
Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
DBI to święto, które w szkole wymaga szczególnej uwagi. Dlatego drodzy uczniowie starajcie, szczególnie w obecnym czasie, przestrzegać poniższych zasad:s Terinternef. pl Fundaci facebook
Obecnie większość dzieci i młodzieży każdego dnia korzysta z Internetu, często mając do niego nieograniczony dostęp. Wielu rodziców czasami nie widzi w tym żadnego problemu nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą spotkać dziecko w sieci.
Drodzy rodzice poniżej przedstawiamy zasady, które możecie przedyskutować ze swoimi dziećmi wykorzystując zamieszczony poniżej artykuł i filmiki.
ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z SIECI W artykule:
● dowiesz się, jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać dzieci w internecie,
● poznasz zasady bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci,
● obejrzysz filmiki edukacyjne, które mogą stać się inspiracją do późniejszej rozmowy z dzieckiem nt. bezpieczeństwa w sieci,
● pobierzesz infografikę z zasadami nt. tego, jak chronić dziecko w sieci. Internet to wielkie dobrodziejstwo dzisiejszych czasów.
Zwłaszcza w ostatnim roku doceniliśmy jego wartość, kiedy duża część naszego życia przeniosła się do sieci. Doceniamy go my dorośli, ale uwielbiają go również dzieci. Internet, w odniesieniu do najmłodszych, jak wszystko inne ma swoje plusy i minusy. Może być zarówno źródłem wiedzy, ciekawej rozrywki, formą spędzania czasu wolnego, doświadczania nowości, ale także sporym zagrożeniem.
Warto, jak najwcześniej uświadamiać dzieci z jakimi niebezpieczeństwami mogą spotkać się w sieci. W jaki sposób to zrobić? Filmiki edukacyjne – co to takiego? Bardzo dobrym pomysłem zapoznania dzieci z niebezpieczeństwami, jakie mogą spotkać ich w internecie są filmy edukacyjne, ponieważ ważne dla nich treści przemycane są w niezauważalny sposób – umieszczane w ładną grafikę i przedstawione w formie pewnej fabuły. Dziecko nie odczuwa, że się uczy, ponieważ wiedza przychodzi mu automatycznie wraz z przeżywanymi przez bohaterów przygodami. W tym przypadku są to doświadczenia trudne, z którymi bohaterowie spotykają się w wyniku użytkowania internetu.
Ważne, aby po obejrzeniu takich filmików nie zostawiać dziecka bez rozmowy. Trzeba wnikliwie przeanalizować czy dziecko dobrze zrozumiało przedstawione w filmie treści oraz wyciągnąć wspólne wnioski.Godne polecenia są krótkie filmiki edukacyjne zrealizowane w ramach projektu Sieciaki.pl. Sieciaki.pl jest to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci”. Projekt Sieciaki.pl jest z kolei elementem programu Saferinternet.pl.
Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.Poniżej zostało zaprezentowanych 5 zasad bezpiecznego korzystania z internetu wraz z komentarzem będącym inspiracją do rozmowy rodzica z dzieckiem:
ZASADA 1. Nie ufaj osobom poznanym w sieci! https://youtu.be/jXPJgcbc1zQ
Komentarz: W internecie każdy może być tym, kim chce. Jest wiele osób, które podają nieprawdziwe informacje o sobie (zwykle chodzi o wiek), aby w ten sposób przekonać najmłodszych do siebie. Dlatego dziecko nigdy nie może spotykać się z osobami których nie zna, a wszystkie niepokojące sygnały musi zgłaszać dorosłym. Kolejna ważna rzecz dotyczy podejrzanych linków i załączników, zwłaszcza tych przesyłanych przez obcą osobę – nie wolno ich otwierać!
Warto zwrócić wagę na niesamowicie brzmiące nagłówki artykułów na Facebooku, które tak naprawdę często są ukrytymi wirusami. Klikając w taki link można sobie przysporzyć wiele kłopotów. Poza tym w sieci nie zawsze wszystko jest prawdą. Należy uczulić dzieci, aby nie ufały bezgranicznie przeczytanym w internecie treściom. Warto sprawdzać wiarygodność źródeł, z których zdobywa się informacje i nową wiedzę.
ZASADA 2. Szanuj innych w sieci! https://youtu.be/OSb4xcjeF0s
Komentarz: Nadrzędna zasada – Szanuj innych tak, jak sam chciałbyś być szanowany.
NETYKIETA to zbiór zasad dobrego zachowania w sieci, więc warto dziecko z nią zaznajomić. Ponadto należy uświadomić dziecku, że traktowanie innych z kulturą i szacunkiem to zasada, która obowiązuje także w wirtualnym świecie. Komentując czyjeś zdjęcie lub posty należy być uprzejmym, a biorąc udział w dyskusji warto wziąć pod uwagę, że druga strona może mieć inne zdanie i ma do tego pełne prawo.
ZASADA 3. Chroń swoją prywatność! https://youtu.be/-1rkVflmsKA
Komentarz: W sieci nie jesteśmy anonimowi, dlatego dziecko musi być szczególnie ostrożne przy podawaniu swojego imienia i nazwiska, numeru pesel, adresu zamieszkania, numeru telefonu. Wszędzie tam, gdzie przy zakładaniu nowego konta wymagane są dane dziecka powinno skonsultować się z rodzicem. Należy być także czujnym na to, jakie zdjęcia dziecko publikuje w sieci, bo w internecie nic nie ginie. Kiedyś może się okazać, że zdjęcie wrzucone dla żartu lub przez pomyłkę, ktoś inny zdążył już zapisać i przesłać dalej. I ostatnia rzecz to profil w mediach społecznościowych. Profil dziecka powinien być założony i kontrolowany przez rodzica, a najlepiej jeśli będzie dostępny tylko dla znajomych – wtedy można czuć się naprawdę bezpiecznie, gdyż obce osoby nie będą miały do niego wglądu.
ZASADA 4. Mów, jeśli coś jest nie tak! https://youtu.be/imLz4TTZ3iw
Komentarz: W sytuacjach, kiedy dziecko coś zaniepokoi powinno mieć możliwośćrozmowy z osobą dorosłą na temat zaistniałej sytuacji. Na portalu, gdzie pojawiają się treści niezgodne z prawem lub regulaminem strony warto zgłosić to administratorowi (większość portali ma taką opcję). Ponadto dziecko powinno być czujne i w sytuacjach zauważonego hejtu czy cyberprzemocy mówić o tym rodzicom. Udostępnianie, przychylne komentowanie czy nawet lajkowanie obraźliwych treści jest niezgodne z prawem i podlega karze.
ZASADA 5. Korzystaj z umiarem z internetu!https://youtu.be/vZA1Ik78sbk...
Komentarz: Uzależnienie od internetu jest coraz powszechniejszym zjawiskiem występującym od najmłodszych lat. Większość dzieci już w przedszkolu ma dostęp do telefonu, tableta lub komputera. Kiedy rodzice czuwają i są świadomi zagrożeń, nie ma powodu do niepokoju. Problem pojawia się wtedy, kiedy dziecko ma nieograniczony dostęp do internetu i prawie bezgraniczne możliwości korzystania z sieci. Internet wciąga, gdyż oferuje bardzo atrakcyjne treści dla każdej grupy wiekowej. W przypadku dzieci to na rodzicach spoczywa obowiązek kontroli i ograniczania czasu spędzanego w sieci.Życzymy miłej lektury i owocnych dyskusji z dziećmi.
Drodzy uczniowie i rodzice.
02 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia, jest to święto zapoczątkowane przez amerykańską psycholog Kristen Harrell, która od lat zajmuje się badaniem wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Według niej pozytywne myślenie ma ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie, co potwierdzają także liczne badania naukowe. Według danych optymiści są mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór, a także żyją dłużej. Pozytywne myślenie wpływa bardzo dobrze na stan psychiczny i samopoczucie. Optymistyczne nastawienie do życia pomaga dostrzec wiele dobra w świecie i w innych ludziach, pozwala uwierzyć w siebie, daje motywacje do działania, a co za tym idzie korzystnie wpływa na sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Zatem nie tylko 2 lutego warto patrzeć na świat przez różowe okulary, widzieć szklankę do połowy pełną oraz dostrzec, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Nawet, jeśli dzisiaj nasze myślenie nie jest optymistyczne, nic straconego. Optymizmu można się nauczyć. Myślę, że w obecnych czasach jest to bardzo ważne. Na początek warto zajrzeć do artykułu:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/co-psychologia-pozytywna-mowi-o-szczesciu
Dzień Pozytywnego Myślenia może być doskonałą okazją do sprawdzenia w jakiej kondycji psychicznej jesteśmy oraz pokazania, jak zmiana myślenia na bardziej pozytywne może wpłynąć na nasze życie. Jako inspirację do przemyśleń, ale także pogłębienie własnej wiedzy w tym zakresie polecam obejrzenie poniższego filmiku.
https://www.ted.com/talks/tali_sharot_the_optimism_bias?language=pl
Życzę dużo zdrowia i pozytywnego myślenia - pedagog, Joanna Gnach.
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022. Poniżej publikujemy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022.
Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022
Przez kilka ostatnich dni cała szkolna społeczność zaangażowała się w akcję zbiórki groszy, wpierającą powrót do zdrowia dla małej wojowniczki Ani.Aniu! Wszyscy Uczniowie, Rodzice, a także Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu trzymają za Ciebie kciuki!