Wiosna w naszej szkole to wyjątkowy czas - to wtedy w jej murach ze szczególną uwagą pielęgnujemy pamięć o ważnych dla naszego kraju wydarzeniach historycznych. W piątek, 26 kwietnia, szósty już raz wzięliśmy udział w Marszu Pamięci oraz złożyliśmy kwiaty przy miejscach pamięci na terenie naszej gminy. W tym roku skoncentrowaliśmy się na Bitwie o Monte Cassino- 18 maja br. przypada 80.rocznica tego wydarzenia- oraz na okrągłej ( również 80.) rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podejmujemy te działania, aby budować w uczniach naszej szkoły poczucie wspólnoty i tożsamości narodowej, kształtować postawę patriotyzmu oraz miłości do Ojczyzny.
Stojąc przy wyjątkowych miejscach - przy Dębach Pamięci poświęconych ofiarom Zbrodni Katyńskiej, przy Pomniku upamiętniającym 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, przy Pomniku Polskich Bohaterów i Grobie Nieznanego Żołnierza, zupełnie innego znaczenia nabierają słowa piosenki pt. „Czerwone maki”, które brzmią: …. bo wolność krzyżami się mierzy, historia ten jeden ma błąd…
https://www.youtube.com/watch?v=J_G_IVREd2A - krótki film z uroczystości.
Dzień Języka Angielskiego był okazją do przeprowadzenia lekcji kulturowej o Wielkiej Brytanii. Dzieci zapoznały się z jej flagą i najważniejszymi zabytkami stolicy, czyli Londynu. Wybrały się również w "ekranową" podróż ze znaną wszystkim Peppą, podczas której zobaczyły jak wygląda Big Ben, Tower Bridge czy Buckingham Palace i Królowa Elżbieta II. Poznały również słynne angielskie postaci (m.in.rodzina królewska, Sherlock Holmes, Paddington) i rzeczy charakterystyczne dla tego kraju - np. budki telefoniczne, dwupiętrowe autobusy, czarne taksówki oraz tradycję "five o'clock tea" - angielskiej herbatki. Na koniec zajęć dzieci otrzymały karty pracy - starsze przedszkolaki kolorowały słynny autobus na tle flagi brytyjskiej, młodsze - symbole, które najbardziej kojarzą się z Wielką Brytanią. W klasach 1-3 uczniowie po obejrzeniu prezentacji o Londynie i Wielkiej Brytanii wykonali mini plakaty z najważniejszymi informacjami na temat tego kraju. Uczniowie chętnie tez pozowali do zdjęć w foto ramce prezentując swoje prace. Z kolei uczniowie klasy piątej wykonywali lapbooki prezentujące stolicę Zjednoczonego Królestwa: rodzinę królewską, zabytki, atrakcje. ciekawostki oraz symbole Wielkiej Brytanii.
Co roku 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. na całym świecie i ma on na celu promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Nasza szkoła również celebrowała ten ważny dla natury dzień, włączając się w ogólnopolską akcję #SprzątamyDlaPolski. Dzięki uprzejmości Gmina Niegosławice, nasi uczniowie dostali rękawiczki jednorazowe oraz worki na odpady i wraz z całym ekwipunkiem wyruszyli, by wysprzątać pobliską okolicę.
Jako Szkoła Promująca Zdrowie podejmujemy działania, których głównym celem jest umacnianie zdrowia całej społeczności szkolnej, wzmacnianie jej zdrowia psychicznego i fizycznego. Od 15 do 22 kwietnia, w ramach Tygodnia Zdrowia przypominaliśmy sobie o podstawowych zasadach dbałości o zdrowie. W ramach Tygodnia Zdrowia zorganizowano szereg akcji, m.in.:
- Kolorowy tydzień - uczniowie przez tydzień ubierali się zgodnie z ustalonymi wcześniej kolorami oraz przynosili do szkoły produkt spożywczy w podanym kolorze,
- Aktywne przerwy na świeżym powietrzu - podczas długich przerw każdy miał możliwość wzięcia udziału w zabawach ruchowych przy muzyce na świeżym powietrzu,
- Badajmy się - w ramach akcji można było sprawdzić swoją wagę i wzrost a następnie odszukać informacji na siatce centylowej, chętni uczniowie próbowali również obliczać wskaźnik BMI,
- W świetlicy na tropie zdrowia - w świetlicy szkolnej uczniowie mieli okazję wziąć udział w zabawach ruchowych oraz przygotowali prace plastyczne, w których główną rolę odgrywały owoce i warzywa,
- Pierwsza pomoc - przeprowadzono zajęcia z pierwszej pomocy na korytarzu szkolnym oraz quiz sprawdzający znajomość zasad pierwszej pomocy,
- Podchody zdrowia - na zajęciach przyrody i biologii w klasach 4 i 5 uczniowie wzięli udział w zdrowotnym teleturnieju, podczas którego w zespołach odpowiadali na pytania dotyczące zdrowia i zgadywali hasła związane ze zdrowiem,
- Zadbajmy o zdrowie psychiczne - dzieci brały udział w aktywnościach zaproponowanych przez panie psycholog i pedagog oraz miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach z jogi,
- Wiem, co jem - w klasach uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali oraz zjadali zdrowe i pyszne drugie śniadanie, dodatkowo każda klasa ułożyła rymowankę o tematyce zdrowotnej.
Zakończeniem i podsumowaniem Tygodnia Zdrowia było sprzątanie okolicy szkoły w ramach Dnia Ziemi oraz sadzenie drzew w ramach akcji #sadziMY. Dziękujemy za zaangażowanie i aktywny udział we wszystkich działaniach.
W przeżywanym właśnie w Kościele "Tygodniu Miłosierdzia" pragniemy docenić pracę ludzi, którzy pomagają innym bezinteresownie. Z tej okazji w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ DOBRA - niezwykłe święto pomagania! Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom Szkolnego Koła Caritas za ich pracę i zaangażowanie. Cała społeczność szkolna, hojnie obdarowana smakołykami, dziękuje Radzie Rodziców za tak ofiarny wolontariat podczas tego święta:)
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tegoż święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia, ponieważ zostało ono uznane przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Na autyzm nie ma lekarstwa. W samej Europie rozpowszechnienie spektrum autyzmu to ok. 1 na 100 dzieci. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności
z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.
Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem.
Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w dzień przerwy świątecznej, wydarzenie obchodziliśmy 03 kwietnia. Tego dnia w szkole uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. Uczniowie podczas przerw lekcyjnych mogli uczestniczyć w różnych zabawach, poprzez które w minimalnym stopniu doświadczali z jakimi problemami borykają się ich rówieśnicy z Autyzmem. Wędrując szkolnym korytarzem poszerzali swoją świadomość na temat zaburzenia.
Dla uczniów naszej szkoły temat ten nie jest obojętny, gdyż coraz więcej dzieci, nie tylko w dalekim świecie, ale także w ich najbliższym środowisku, zmaga się z codziennością.
Obchody Światowego Dnia mają zachęcić do podejmowania działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia oraz izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem. 2 kwietnia kolor niebieski daje im i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie.
W roku szkolnym 2023/2024 nasza Szkoła jest uczestnikiem programu #SuperKoderzy prowadzonego przez Fundację Orange.
W tym roku szkolnym realizujemy moduł Majsterkowicze 2.0.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas oraz chóru szkolnego zaprosili nas na montaż słowno-muzyczny pt. "Zbawienie przyszło przez krzyż". Piękne piosenki i teksty skłaniające do refleksji wprowadziły nas w nastrój zadumy i wyciszenia przed nadchodzącymi uroczystościami Triduum Paschalnego.
Po akademii nastąpiło rozstrzygnięcie "Wielkanocnego konkursu plastycznego" na najpiękniejszą pisankę, w którym nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy. Rozstrzygnięto również konkurs organizowany w naszej szkole z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, w którym laureatami zostali: Maia Ładocha, Maja Jędrzychowska, Sebastian Grupa oraz Marcel Grupa. Gratulujemy!
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Jest to również Światowy Dzień Zespołu Downa.
Data ta nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona bowiem do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u osób z zespołem Downa.
W tym dniu symbolem solidarności z osobami chorymi są kolorowe skarpetki. Jak widać na zdjęciach, nasi uczniowie również założyli tego dnia skarpetki "nie do pary".
Pierwszy Dzień Wiosny powitaliśmy nieco odmiennie.
Zamiast tradycyjnego przemarszu, mającego na celu pożegnanie zimy i powitanie wiosny, zorganizowaliśmy w szkole EKO REWIĘ MODY. Każda klasa stworzyła niesamowite stroje ekologiczne, dumnie prezentując je przed publicznością, niczym światowej sławy modelki i modele.
Zwieńczeniem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny były klasowe pikniki, które zorganizowane zostały poza ścianami sal lekcyjnych. Było eko, było kolorowo i przede wszystkim było bardzo wesoło.
Bardzo dziękujemy również naszej niezastąpionej Radzie Rodziców, która ufundowała dla naszych projektantów i modeli słodkie upominki oraz przygotowała pyszny bufet.
Zapraszamy też do obejrzenia krótkiego filmu z naszego pokazu
Uczniowie wzięli udział w zabawach i konkursach związanych z liczbą pi.
Zabawy były przygotowane na różnych poziomach. Najmłodsi uczniowie wykonywali działania pamięciowe na liczbach naturalnych oraz działania pisemne. Natomiast uczniowie klas starszych rozwiązywali zadania tekstowe z zakresu działań pisemnych, pamięciowych oraz ułamków dziesiętnych.
Klasy 7-8 przystąpiły do wyzwania Matematyczny Escape Book. Dla wszystkich, zarówno młodszych jak i starszych największą atrakcją okazało się Bicie Rekordu w recytowaniu z pamięci kolejnych cyfr liczby pi.
Ze wszystkich klas do wyzwania tego przystąpiło 19 uczniów.
I miejsce zajęła Maja Ł. zapamiętując 71 cyfr liczby pi WOW Gratulujemy
Na drugim i trzecim miejscu byli Maja J. - 24 cyfry, Sebastian G. -15 cyfr, Marcel G. -15 cyfr.
Wszystkim uczestnikom zabawy gratulujemy wspaniałej pamięci.
Język angielski to nie tylko nauka słów, zdań, to także nauka o kulturze krajów anglojęzycznych, odkrywanie nowych informacji i ciekawostek. Z okazji Dnia św. Patryka, patrona Irlandii, na lekcji języka angielskiego uczniowie poznali bliżej sylwetkę świętego, zwyczaje związane z obchodem Dnia św. Patryka oraz jego symbole.
Uczniowie wykonali lapbooki, rozwiązywali zadania i rebusy, obejrzeli prezentację na temat tego święta, wysłuchali piosenki o Leprechaunie (skrzacie znanym z irlandzkich ludowych opowieści oraz jego mitycznym garncu złota ukrytym na końcu tęczy) i muzyki irlandzkiej wraz z typowym dla tego kraju tańcem - Riverdance. Uczniowie także chętnie pozowali do zdjęć w fotoramce i z Leprechaunem. Najlepszą nauką jest nauka poprzez zabawę.
13 marca 2024r. w LO im. K K Baczyńskiego w Nowej Soli odbył się XIX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Baczyniak”, na który zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły. Aleksandra Golonko, Roksana Kaczmarczyk oraz Tomasz Kozłowski zaprezentowali wybrane utwory poety. Było nam niezmiernie miło gościć w LO w Nowej Soli, tym bardziej, że spotkaliśmy absolwentów szkoły w Przecławiu; Aleksandrę oraz Igora. Starsi koledzy przywitali nas bardzo ciepło oraz podzieli się z nami swoimi doświadczeniami. Silne emocje wywarł na nas spektakl Teatru Avis pt. „Światłocień"na podstawie historii obozu i marszu śmierci młodych żydowskich dziewczyn, które przymusowo pracowały w nowosolskiej fabryce nici- tu Igor odegrał mroczną rolę niemieckiego komendanta.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia.
Nasza szkoła co roku włącza się w akcję pomocy tym, którzy o tę pomoc prosić nie potrafią - bezdomnym zwierzakom. Rokrocznie zbieramy karmę i inne akcesoria dla zwierzaków z Nowosolskie Adopcje Zwierząt.
Dzisiaj wszystkie zebrane przedmioty trafiły do schroniska, a pomoc w dostarczeniu ich na miejsce zaoferowała Straż Miejska w Nowej Soli. Pan Roman przywiózł ze sobą również drobne upominki dla wszystkich, którzy zaangażowali się w akcję pomocy zwierzakom.
Kochani! Nasza szkoła przyłączyła się do akcji zbiórki pluszaków oraz odzieży używanej. Celem akcji jest wsparcie finansowe dla Pana Pawła, który zmaga się z chorobą nowotworową.
Dobro wraca!
We wtorek, 27 lutego w Gminnym Centrum Kultury w Niegosławicach z/s w Gościeszowicach odbył się IX Gminny Festiwal Amatorskiej Twórczości Scenicznej Pro Arte. Nie mogło tam zabraknąć uczniów naszej szkoły! Zaprezentowali się, dając z siebie wszystko, a ich wysiłki zostały docenione! W kolejnym etapie powiatowym, który odbędzie się w marcu z Żaganiu naszą szkołę reprezentować będą:
w kategorii PIOSENKA: Alicja Nowik, Nela Marczak, Pola Rymarz oraz Lena Tomaszak,
w kategorii RECYTACJA: Aleksandra Golonko i Maja Kaczmarczyk.
Życzymy im kolejnych sukcesów!
Jak w roku ubiegłym, tak i w tym, harcerze z naszej szkoły grali razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. 32 Finał przebiegał pod hasłem ,,Tu wszystko gra OK''. Zgodnie z celem tegorocznej zbiórki,, Płuca po pandemii'' wolontariusze zbierali środki na zakup sprzętu ,, do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmunologicznych dla dzieci i dorosłych''. Za gotowość do działania, chęci do pomocy oraz wielki entuzjazm serdecznie harcerzom dziękujemy Dziękujemy również wszystkim, którzy w każdej formie wsparli nasze działanie, a przez to ideę WOŚP.
Zima to okres kiedy zwierzaki potrzebują więcej ciepła. Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do zrozumienia potrzeb zwierzaków ze schroniska i wsparcie tych, którzy nie potrafią sami prosić o pomoc – naszych futrzanych przyjaciół.Sprawmy radość zwierzakom!