Menu

język polski matematyka język angielski język niemiecki biologia historia geografia technika plastyka informatyka muzyka religia wychowanie fizyczne godzina wychowawcza zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze zajęcia korekcyjno-kompensacyjne zajęcia rozwijające zajęcia rewalidacyjne zajęcia logopedyczne

kl. V a

godzina wychowawcza


25.05.2020r.
Moi Drodzy! Wielokrotnie rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest poznanie samego siebie. Poniżej znajdziecie rysunkową notatkę, która ułatwi Wam to niełatwe przecież zadanie. Mam też do Was prośbę- chciałabym, abyście wypełnili i odesłali mi kolejną kartę, która dotyczy tego, co wg Was dla mnie jest ważne. Dzięki temu ja poznam lepiej samą siebie ;-)

18.05.2020r.
Witajcie, kochani! W maju świętujemy Dzień Rodziny- bliskich, bez których nie bylibyście tak wyjątkowi, jak jesteście!
Zastanówcie się, w jaki sposób możecie okazać bliskim, że są dla Was ważni i...wcielcie to w życie! Pamiętajcie, bliskości nigdy dość :-)

11.05.2020r.

Witajcie, Kochani! Mam nadzieję, że nowy tydzień zaczynacie pełni sił i chęci do pracy :-) Dziś na lekcji wychowawczej zajmiemy się netykietą, czyli zasadami kulturalnego "bycia" w Internecie. Poznajcie zasady netykiety- ujęte są w poniższych grafikach.


04.05.2020r.
Temat: Wojna domowa.
Dziś podczas lekcji wychowawczej porozmawiamy o "wojnach domowych", które często rozgrywają się w Waszych domach. Zastanowimy się, jak im zaradzić i jak ugasić pożar, gdy już wybuchnie ;-) Do usłyszenia i zobaczenia na ZOOM'ie.

27.04.2020r.
Witajcie, Kochani! Dziś "porozmawiamy" o nadchodzących świętach majowych. To dzięki nim ten tydzień jest krótszy- pracujemy tylko do czwartku. Przed nami: 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Święto Flagi, 3 maja- Święto Konstytucji 3.Maja. zadanie na dziś- zapoznajcie się z poniższymi informacjami. Zadbajcie też o to, aby w Waszym oknie pojawiła się flaga w czasie świąt- wywieście ją lub sami zróbcie i przyklejcie do okna. Świętujmy!
Kolejna rocznica uchwalenia majowej konstytucji niestety tym razem bez uroczystego szkolnego apelu. Kształtowanie postaw patriotycznych jest ważnym składnikiem całokształtu działań wychowawczych i dlatego w ramach godziny wychowawczej można wykorzystać część/ klasy I-III/, lub całość otrzymanego materiału
Pozdrawiam Zdzisław
 
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu . Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, czego dalszą konsekwencją była wojna w obronie konstytucji i kolejne rozbiory. Konstytucję 3 Maja uchwalono w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.
 
Konstytucja 3 maja 1791r. dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Zgodnie z duchem Oświecenia wprowadziła podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Uchwalona przez Sejm Czteroletni jako Ustawa Rządowa, Konstytucja wprowadzała w Rzeczpospolitej wolności wyzwania, jednak religią panującą pozostawał katolicyzm. Na mocy Konstytucji 3 maja zmieniono również następujące elementy: Polska stała się monarchią parlamentarną, Likwidacji uległa odrębność urzędów Polski i Litwy; Zniesiono liberum veto wolne elekcje, konfederacje; Decyzje sejmu będą wiążące dla sejmików wojewódzkich; Sejm składał się z dwóch izb - wybierany będzie na dwuletnią kadencję; Głową rządu stawał się król - jego decyzje, by weszły w życie, wymagały kontrasygnaty ministrów, którzy z kolei byli odpowiedzialni przed sejmem.
 
Chłopi przeszli pod opiekę rządu. Według artykułu Czwartego (Chłopi włościanie) odtąd jakiekolwiek swobody, nadania, lub umowy dziedzice z włościanami dóbr swoich autentycznie ułożyli, czyli by te swobody, nadania i umowy były z gromadami, czyli też z każdym osobno wsi mieszkańcem zrobione, będą stanowić wspólny i wzajemny obowiązek, podług rzetelnego znaczenia warunków i opisu zawartego w takowych nadaniach i umowach, pod opiekę rządu krajowego podpadający. Rzemieślników i kupców obcego pochodzenia zachęcano przez zapewnienie im wielu swobód do osiedlenia się w Polsce.
 
Jeżeli zaś chodzi o szlachtę, ustawa rządowa gwarantowała stanowi szlacheckiemu wszystkie swobody , wolności , prerogatywy i pierwszeństwo w życiu prywatnym i publicznym . Ale szlachta o której tu mowa - to ziemianie, a więc właściciele majątków . Zabezpieczono szlachcie nietykalność osobistą, i własnościową, w szczególności środków i narzędzi produkcyjnych .Ustawa zwalniała szlachtę od kwaterunku wojskowego . Utrzymana została zwierzchność dominialna szlachty nad chłopstwem. Szlachtę nie osiadłą oraz czynszową odsunięto od wpływu na sprawy publiczne, pozbawiając ją prawa udziału w sejmikach. Utrzymano zasadę, że świeże szlachectwo nie daje jeszcze w pierwszym i drugim pokoleniu prawa piastowania wyższych urzędów . Konstytucja 3 Maja i dalsze ustawodawstwo Sejmu Czteroletniego utrzymały zatem w obrębie państwa feudalnego ustrój stanowy, ale przegrody stanowe uczyniły mniej rygorystycznymi niż dotąd . Szlachectwo miało się odtąd łączyć nie tylko z urodzeniem, ale i z własnością ziemi oraz funkcją społeczną.
 
Jak każde wielkie wydarzenie, Konstytucję Trzeciego Maja hucznie obchodzono.
Stulecie uchwalenia Konstytucji uświęcone zostało licznymi obchodami w Galicji; w Warszawie pod zaborem rosyjskim i w zaborze pruskim nie mogło być należycie uczczone. Duże znaczenie miała ekspozycja we Lwowie w 1891 r. jednego z ostatnich wielkich dzieł Jana Matejki - Konstytucja 3 Maja, które artysta przeznaczył dla Sali Sejmowej Zamku Królewskiego w przyszłej niepodległej Rzeczypospolitej. Zachował się również opis obchodów stulecia uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1891 r., które odbyły się w Krzeszowicach. Była to okazała uroczystość. Rozpoczęły ją salwy z moździerzy, które poprzedziły nabożeństwo odprawione w kościele parafialnym o dziewiątej rano przez ks. Józefa Slosarczyka. O godzinie osiemnastej w sali łazienkowej, przystrojonej w godło narodowe, odczyt do licznie zebranych mieszkańców Krzeszowic wygłosił Walery Krawczyński, kandydat notarialny. Chór dziecięcy odśpiewał pieśni patriotyczne. W komitecie obchodów rocznicy byli także miejscowi Żydzi - Maurycy Buchsbaum i Daniel Hoffman, którzy zorganizowali z tej okazji modły w bożnicy i odczyt historyczny.
125 rocznica Konstytucji wypadła w czasie pierwszej wojny światowej, w 1916 r., gdy Warszawa i Królestwo Polskie znajdowały się już pod okupacją niemiecka, umożliwiającą nawiązanie do niepodległej tradycji Rzeczypospolitej. Dzień 3 maja 1916 r. święcony był uroczyście, ukazały się liczne publikacje popularne, przybliżające opinii publicznej tradycję Ustawy Rządowej. Odzyskanie niepodległości stało się dla rocznicy uchwalenia Konstytucji wydarzeniem szczególnej wagi - 29 kwietnia 1919 r. sejm uchwalił uznanie dnia 3 Maja za święto państwowe. W okresie międzywojennym uroczystości trzeciomajowe odbywały się w Krzeszowicach pod patronatem miejscowych władz i proboszcza. Na rynku licznie gromadzili się mieszkańców, np. 3 maja 1933 r. w obchodach wzięło udział 1200 ludzi.
 
Niestety, po zakończeniu drugiej wojnie światowej okazało się niemożliwe utrzymanie trzeciego maja jako święta państwowego obok Święta Pracy obchodzonego pierwszego maja. Obchody trzeciomajowe w 1945 r. przebiegły w Krzeszowicach bez zakłóceń. Natomiast w 1946 r. licznie zgromadzonych uczestników uroczystości rozpędzała milicja. Ludowcy, którzy w liczbie około trzydziestu przybyli na koniach, nie pozwolili wypędzić się z miasta. Na czele z Józefem Kurdzielem długo manifestowali i przejeżdżali przez wszystkie ulice Krzeszowic. Uroczystości, które odbyły się w 1947 r. również miały burzliwy przebieg. Milicja rozpędziła zgromadzonych. Następnie przeprowadzono rewizje u uczestników manifestacji, część z nich została aresztowana i osadzona w areszcie w Chrzanowie. Przywrócenie święta 3 Maja nastąpiło dopiero 6 kwietnia 1990 r.
W dniu dzisiejszym Trzeci Maj zajmuje drugie miejsce zaraz po Jedenastym Listopada. Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Dostarcza nam też wiele wzorów do naśladowania, daje przykłady zachowań patriotycznych.

20.04.2020r.

Budzimy się! Przed nami kolejny tydzień pracy :-) Dziś skupimy się na emocjach. Rozmawialiśmy o nich nie raz. Poniżej znajdziecie "emotki" z różnymi emocjami. Zastanówcie się, które z nich lubicie odczuwać, a których wolicie unikać. Spróbujcie wzbudzić u domowników dziś takie, które lubicie czuć. Powodzenia!


06.04.2020r.
Moi Drodzy, jak sobie radzicie w tym niełatwym czasie? Pamiętajcie, że możecie się ze mną kontaktować w ważnych dla Was sprawach- zachęcam Was do tego- piszcie maile,wiadomości przez e-dziennik lub korzystajcie z Messengera.

Zadanie na dziś: Koniecznie pomóż Rodzicom przy organizacji zbliżających się Świąt- wszak trwa Wielki Tydzień.  W tym wyjątkowym czasie musimy być razem :-)W wolnej chwili zastanów się, jakie tradycje związane z Wielkanocą kultywowane są w Twoim domu? Których z nich nie możesz kultywować ze względu na wyjątkową sytuację, którą przeżywamy? 


30.03.2020r.
Witajcie, Kochani!
Nieustanne przebywanie w domu z pewnością nie jest dla Was łatwe....Jak osłodzić sobie ten czas?
Zachęcam Was do gier planszowych z członkami rodziny! Oto dzisiejsze zadanie dla Was- im więcej osób gra- tym większa zabawa!
Bawcie się dobrze!

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Przecławiu
    Przecław 83
    67-312 Niegosławice
  • Sekretariat
    68 378 11 96

    Dyrektor Szkoły
    Halina Tylka
    68 378 21 97
    531 703 730

Galeria zdjęć