22.06.2020r.
Dzień dobry, już czerwiec i upragnione wakacje. Pamiętaj o bezpieczeństwie. Oto kilka rad.
Temat: Bezpieczne wakacje.
15.06.2020r.
Kochani, ostatnie przypomnienie…
Temat: Kilka słów przed egzaminem.
Aby skończyć edukację w szkole podstawowej, musisz zdać egzamin.
Ważne terminy:
16 czerwca 2020r – język polski,
17 czerwca 2020r – matematyka,
18 czerwca 2020 – język angielski.
Wyniki egzaminu poznasz do 31 lipca.
Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
Czas trwania egzaminów:
Pamiętaj!
Przyjdź w maseczce i rękawiczkach.
Zakrywaj usta i nos dopóki nie zajmiesz miejsca w sali egzaminacyjnej.
Zakrywaj usta i nos, kiedy rozmawiasz z kolegą albo nauczycielem oraz kiedy wychodzisz z sali egzaminacyjnej.
Używaj tylko własnych przyborów do pisania i innych pomocy (linijka), PRZYBORÓW NIE MOŻNA POŻYCZAĆ OD KOGOŚ.
Przynieś długopis z CZARNYM wkładem.
Dbaj o higienę. Pamiętaj o dezynfekcji rąk.
Na salę egzaminacyjną nie można wnosić telefonów.
Na egzamin można przynieść małą butelkę z wodą.
Butelka musi stać na podłodze, aby nie zalać przypadkowo materiałów egzaminacyjnych.
Ale przede wszystkim, nie stresuj się i rób to, co sobie założyłeś. Nie poddawaj się i walcz do końca, a na pewno dobrze napiszesz swój test. Uwierz, że MASZ W SOBIE MOC.
Powodzenia!
Trzymam kciuki. Niech moc będzie z Tobą!
Wychowawca, Jolanta Jędrzejczak
08.06.2020r.
Dzień dobry!
Temat: Jak spełniać swoje marzenia?
MARZENIE to w rzeczywistości CEL Z DATĄ DO OSIĄGNIĘCIA, dlatego należy go potraktować zadaniowo.
|
Jak zacząć spełniać marzenia?
01.06.2020r.
Dzień dobry! Dziś jest Twój dzień.
Międzynarodowy Dzień Dziecka – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ; w Polsce obchodzony jest 1 czerwca.
Dzieje się tak od 1950 r. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod tak zwanym Apelem sztokholmskim. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
Z okazji dzisiejszego święta życzę Ci, byś zawsze był(a) sobą, miał (a) marzenia, do których realizacji będziesz dążył(a) , nie krzywdząc po drodze nikogo.Życzę Ci, byś zawsze miał(a) w sobie ciekawość, pasję i radość.Niech przy Twoim boku zawsze kroczy przyjaciel/przyjaciółka.Odkrywaj! Zdobywaj! Ciesz się z drobiazgów.
Dzisiaj na zadanie domowe zrób coś miłego dla siebie, coś , co lubisz, co sprawia Ci przyjemność.
25.05.2020r.
Dzień dobry, na dzisiejszej lekcji ocenimy swoje zachowanie, ustalimy godzinę spotkania z rodzicami przewidzianego na środę po południu.
Temat: Oceniamy zachowanie.
Biorąc pod uwagę zachowanie, skupimy się na takich zagadnieniach:
18.05.2020r.
Temat: Europejski Dzień Parków Narodowych.
Europejski Dzień Parków Narodowych obchodzony jest w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie. Europejskim "pionierem" wśród nich jest szwedzki Sarek powołany 24 maja 1909 r. Obecnie na naszym kontynencie znajduje się ponad 250 parków narodowych. W Polsce mamy 23, które zajmują 1% powierzchni naszego kraju. Od kilku lat toczą się rozmowy na temat utworzenia 3 kolejnych: Mazurskiego, Turnickiego oraz Jurajskiego. Czy znasz odpowiedzi na zadane pytania:
Na pewno byłeś w niejednym PK, podziel się swoją wiedzą na temat tego, gdzie byłeś, i czego tam doświadczyłeś.
Zachęcam Was również do przesyłania Waszych prac na powyższy temat na stronę szkoły, mogą to być fotografie, rysunki, notatki, ciekawostki.
11.05.2020r.
Dzień dobry, wybrałam motto na dzisiejsze zajęcia: „Trzeba mieć trochę wyobraźni, by być świadomym własnych potrzeb”.
Na lekcji wychowawczej porozmawiamy na temat, co łączy talenty z marzeniami. Na powyższe pytanie pomogą nam odpowiedzi: a) W czym jestem dobry? b)Czego inni mogą się ode mnie nauczyć?
Do zobaczenia na Skype.
04.05.2020r.
Dzień dobry, na dzisiejszej lekcji pan Zdzisław Rybak podzieli się z nami wiadomościami na temat majowej konstytucji.
Temat: Rocznica uchwalenia Konstytucji III Maja.
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu . Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, czego dalszą konsekwencją była wojna w obronie konstytucji i kolejne rozbiory. Konstytucję 3 Maja uchwalono w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.
Konstytucja 3 maja 1791r. dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Zgodnie z duchem Oświecenia wprowadziła podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Uchwalona przez Sejm Czteroletni jako Ustawa Rządowa, Konstytucja wprowadzała w Rzeczpospolitej wolności wyzwania, jednak religią panującą pozostawał katolicyzm. Na mocy Konstytucji 3 maja zmieniono również następujące elementy: Polska stała się monarchią parlamentarną, Likwidacji uległa odrębność urzędów Polski i Litwy; Zniesiono liberum veto wolne elekcje, konfederacje; Decyzje sejmu będą wiążące dla sejmików wojewódzkich; Sejm składał się z dwóch izb - wybierany będzie na dwuletnią kadencję; Głową rządu stawał się król - jego decyzje, by weszły w życie, wymagały kontrasygnaty ministrów, którzy z kolei byli odpowiedzialni przed sejmem.
Chłopi przeszli pod opiekę rządu. Według artykułu Czwartego (Chłopi włościanie) odtąd jakiekolwiek swobody, nadania, lub umowy dziedzice z włościanami dóbr swoich autentycznie ułożyli, czyli by te swobody, nadania i umowy były z gromadami, czyli też z każdym osobno wsi mieszkańcem zrobione, będą stanowić wspólny i wzajemny obowiązek, podług rzetelnego znaczenia warunków i opisu zawartego w takowych nadaniach i umowach, pod opiekę rządu krajowego podpadający. Rzemieślników i kupców obcego pochodzenia zachęcano przez zapewnienie im wielu swobód do osiedlenia się w Polsce.
Jeżeli zaś chodzi o szlachtę, ustawa rządowa gwarantowała stanowi szlacheckiemu wszystkie swobody , wolności , prerogatywy i pierwszeństwo w życiu prywatnym i publicznym . Ale szlachta o której tu mowa - to ziemianie, a więc właściciele majątków . Zabezpieczono szlachcie nietykalność osobistą, i własnościową, w szczególności środków i narzędzi produkcyjnych .Ustawa zwalniała szlachtę od kwaterunku wojskowego . Utrzymana została zwierzchność dominialna szlachty nad chłopstwem. Szlachtę nie osiadłą oraz czynszową odsunięto od wpływu na sprawy publiczne, pozbawiając ją prawa udziału w sejmikach. Utrzymano zasadę, że świeże szlachectwo nie daje jeszcze w pierwszym i drugim pokoleniu prawa piastowania wyższych urzędów . Konstytucja 3 Maja i dalsze ustawodawstwo Sejmu Czteroletniego utrzymały zatem w obrębie państwa feudalnego ustrój stanowy, ale przegrody stanowe uczyniły mniej rygorystycznymi niż dotąd . Szlachectwo miało się odtąd łączyć nie tylko z urodzeniem, ale i z własnością ziemi oraz funkcją społeczną.
Jak każde wielkie wydarzenie, Konstytucję Trzeciego Maja hucznie obchodzono.
Stulecie uchwalenia Konstytucji uświęcone zostało licznymi obchodami w Galicji; w Warszawie pod zaborem rosyjskim i w zaborze pruskim nie mogło być należycie uczczone. Duże znaczenie miała ekspozycja we Lwowie w 1891 r. jednego z ostatnich wielkich dzieł Jana Matejki - Konstytucja 3 Maja, które artysta przeznaczył dla Sali Sejmowej Zamku Królewskiego w przyszłej niepodległej Rzeczypospolitej. Zachował się również opis obchodów stulecia uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1891 r., które odbyły się w Krzeszowicach. Była to okazała uroczystość. Rozpoczęły ją salwy z moździerzy, które poprzedziły nabożeństwo odprawione w kościele parafialnym o dziewiątej rano przez ks. Józefa Slosarczyka. O godzinie osiemnastej w sali łazienkowej, przystrojonej w godło narodowe, odczyt do licznie zebranych mieszkańców Krzeszowic wygłosił Walery Krawczyński, kandydat notarialny. Chór dziecięcy odśpiewał pieśni patriotyczne. W komitecie obchodów rocznicy byli także miejscowi Żydzi - Maurycy Buchsbaum i Daniel Hoffman, którzy zorganizowali z tej okazji modły w bożnicy i odczyt historyczny.
125 rocznica Konstytucji wypadła w czasie pierwszej wojny światowej, w 1916 r., gdy Warszawa i Królestwo Polskie znajdowały się już pod okupacją niemiecka, umożliwiającą nawiązanie do niepodległej tradycji Rzeczypospolitej. Dzień 3 maja 1916 r. święcony był uroczyście, ukazały się liczne publikacje popularne, przybliżające opinii publicznej tradycję Ustawy Rządowej. Odzyskanie niepodległości stało się dla rocznicy uchwalenia Konstytucji wydarzeniem szczególnej wagi - 29 kwietnia 1919 r. sejm uchwalił uznanie dnia 3 Maja za święto państwowe. W okresie międzywojennym uroczystości trzeciomajowe odbywały się w Krzeszowicach pod patronatem miejscowych władz i proboszcza. Na rynku licznie gromadzili się mieszkańców, np. 3 maja 1933 r. w obchodach wzięło udział 1200 ludzi.
Niestety, po zakończeniu drugiej wojnie światowej okazało się niemożliwe utrzymanie trzeciego maja jako święta państwowego obok Święta Pracy obchodzonego pierwszego maja. Obchody trzeciomajowe w 1945 r. przebiegły w Krzeszowicach bez zakłóceń. Natomiast w 1946 r. licznie zgromadzonych uczestników uroczystości rozpędzała milicja. Ludowcy, którzy w liczbie około trzydziestu przybyli na koniach, nie pozwolili wypędzić się z miasta. Na czele z Józefem Kurdzielem długo manifestowali i przejeżdżali przez wszystkie ulice Krzeszowic. Uroczystości, które odbyły się w 1947 r. również miały burzliwy przebieg. Milicja rozpędziła zgromadzonych. Następnie przeprowadzono rewizje u uczestników manifestacji, część z nich została aresztowana i osadzona w areszcie w Chrzanowie. Przywrócenie święta 3 Maja nastąpiło dopiero 6 kwietnia 1990 r.
W dniu dzisiejszym Trzeci Maj zajmuje drugie miejsce zaraz po Jedenastym Listopada. Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Dostarcza nam też wiele wzorów do naśladowania, daje przykłady zachowań patriotycznych.
27.04.2020r.
Dzień dobry!
Wybrałam temat dzisiejszych zajęć z dwóch powodów: po pierwsze czas kwarantanny, izolacji sprawia, iż poszukujemy różnych sposobów spędzania wolnego czasu. Po drugie – już wkrótce opuścicie mury naszej szkoły, dlatego byłoby wspaniale, byście wybrali kolejny etap edukacji, który będzie zgodny z Waszymi zainteresowaniami, gdyż warto łączyć swoją przyszłość z tym, co nas pasjonuje.
Temat: Żyj z pasją!
„To przede wszystkim energia i radość odczuwane wtedy, gdy robimy coś, co karmi naszą duszę, ciało, umysł i emocje”.
Pasja to również: „ … zaangażowanie i motywacja, wyzwolone faktem, że robimy to, co jest dla nas przyjemne i co chcemy dla tej właśnie przyjemności robić – bez żadnego przymusu z zewnątrz. Stąd efektem oddawania się pasji jest poczucie naładowania akumulatorów, napełnienia energią, braku zmęczenia. Liczba aktywności, które można określić mianem pasji, jest tak naprawdę ogromna. Nie jest istotne, czy daną czynność wykonujemy rzadko czy często, czy osiągamy w niej korzyści. To może być spacer z psem, porządkowanie ogrodu, przeglądanie kolekcji zdjęć czy pocztówek. Pasją mogą być inni ludzie – rozmowy z nimi, wspólne spędzanie czasu. Pasją może być gotowanie, sprzątanie, czytanie, oglądanie filmów” (M. Smoczyńska„Życie z pasją – instrukcja obsługi”).
A czym dla Ciebie jest słowo „pasja”, z jaką dziedziną kojarzysz ten wyraz ( ARTYSTA, TECHNIK, PROJEKTANT,SPORTOWIEC, MIŁOŚNIK NATURY, TANCERZ, PODRÓZNIK, FOTOGRAF, INFORMATYK…)?
Dzięki posiadanym pasjom nie tylko stajemy się ciekawszymi ludźmi, poszerzamy horyzonty i otwieramy się na świat, ale również możemy wzbogacić lub ukierunkować naszą przyszłość zawodową. Warto łączyć swoje marzenia o przyszłości z pasją.
Być może jesteś świadomy/ świadoma, co chcesz robić w przyszłości, co Cię inspiruje, sprawia, że jesteś szczęśliwy/ szczęśliwa i jaką drogą zawodową podążysz. Jeżeli nie, rozwiąż ankietę i zastanów się nad odpowiedzią.
I jeszcze jedno, jeżeli teraz, tzn. podczas kwarantanny, rozwijasz swoje zainteresowania, np. tworzysz, robisz zdjęcia, dokumentujesz osiągnięcia sportowe itp., i chciałbyś/ chciałabyś się tym podzielić, np. ze mną, to zrób to!
20.04.2020r.
Dzień dobry!
Temat: Czy warto poświęcić czas na czytanie książek?
Na dzisiejszych zajęciach zastanowimy się, czy warto czytać książki? Dlaczego zadaję Wam takie pytanie, otóż powodów jest kilka.
Po pierwsze –23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Po drugie – czas kwarantanny to doskonały moment na nadrobienie zaległości książkowych oraz sposób na spędzenie wolnego czasu.
I po trzecie – w tym tygodniu skończę sprawdzać próbne egzaminy z języka polskiego, więc mam pewne spostrzeżenia na temat czytania i Waszej kreatywności. A propos próbnego egzaminu, to będę chciała z Wami porozmawiać na ten temat, myślę, że w następny poniedziałek.
Każdy, kto nie wyobraża sobie dnia bez lektury, wie, że czytanie książek sprawia wiele przyjemności, ja to wiem, niektórzy z Was – również.
Jeśli uważasz, że watro czytać, sięgnij za chwilę po jakąś ciekawą książkę.
Jeśli uważasz, że czytanie jest nudne, zapoznaj się z zaletami czytania:
Mam nadzieję, że Was przekonałam. Zatem, Kochani, do dzieła!
Ps. I tak na polskim zapoznam Was z kolejnymi utworami, mam genialny plan, i chęci. Pozdrawiam!
06.04.2020r.
Dzień dobry,
Już wkrótce święta, zapewne będą znacznie różnić się od tych, które wszyscy spędzaliśmy do tej pory, jednak najważniejsze jest to, że będą one spędzone w gronie najbliższych osób. Warto również pomyśleć o tym, jak zorganizować sobie wolny przedświąteczny czas. Być może warto pomóc rodzicom, np. w gotowaniu, w pieczeniu…? Kto wie, być może znajdziecie swoje powołanie?! Na pewno każdy jest już zmęczony przebywaniem w domu oraz napięciami, które są związane z izolacją. Dlatego nie bądźcie przykrzy dla swoich bliskich, nie marudźcie, zrozumcie, inni też mają potrzeby i oczekują od Was wsparcia. Uśmiechnijcie się, wesprzyjcie rodziców/rodzeństwo miłym słowem, gestem. Kiedyś skończy się ta kwarantanna. Pamiętajcie, wszystko ma swój czas. Jeszcze będzie normalnie, jeszcze będzie bezpiecznie…!
Pozdrawiam Was, Jolanta Jędrzejczak
30.03.2020r.
Dzień dobry, przez trzy dni będziecie musieli się zmierzyć z próbnym egzaminem on line. Co z tego wyniknie? Zobaczymy! polski już dziś, start - godzina 9. Powodzenia!
Jetem cały czas do Waszej dyspozycji na fb.
Wszystkie informacje na Waszej poczcie i grupie.