Menu

język polski matematyka język angielski język niemiecki biologia chemia geografia historia fizyka informatyka plastyka muzyka religia wychowanie fizyczne godzina wychowawcza zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze zajęcia rozwijające zajęcia indywidualne zajęcia korekcyjno - kompensacyjne koło języka angielskiego

kl. VII

godzina wychowawcza


15.06.2020r.

 

Na lekcji online nastąpi podsumowanie pracy za cały rok szkolny.

Pozdrawiam


25.05.2020r.

 

Temat: Moda na sport.

 

PRACA Z TEKSTEM

 

 

Jest moda na bieganie, jeżdżenie rowerem, bardzo popularne są maratony. Mamy więc dużą grupę ludzi, którzy się ruszają, ale równolegle spora część Polaków preferuje styl życia serialowego Kiepskiego. W statystykach - jeśli chodzi o aktywność fizyczną - jesteśmy mniej więcej w środku Europy, ale patrząc na archiwalne dane, ta sytuacja się poprawia - tłumaczy Rynkowi Zdrowia prof. Mirosław Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

Co mówią badania
W ostatnich latach poziom aktywności fizycznej Polaków badały m.in. GfK Polonia (2015) i Kantar Public (TNS Polska, 2016).

Oba opracowania zleciło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jak podkreśla resort, ich celem było sprawdzenie, jaka część społeczeństwa polskiego spełnia rekomendacje WHO dotyczące zalecanej dawki aktywności fizycznej pozytywnie wpływającej na zdrowie. Zgodnie z tymi zaleceniami osoby zdrowe, dorosłe (18-64 lata) powinny podejmować wysiłki umiarkowane w zakresie 150. minut tygodniowo lub intensywne (wówczas może to być 75 minut tygodniowo), ewentualnie ekwiwalent kombinacji tych dwóch rodzajów aktywności.

Analizując badanie Kantar Public "Poziom aktywności fizycznej Polaków 2016" pod kątem ilości ruchu z uwzględnieniem tego wykonywanego w czasie pracy zawodowej, wśród osób w wieku 15-69 lat nieco ponad dwie piąte - 43,6 proc., spełnia normy aktywności fizycznej WHO. Wśród ogółu Polaków w wieku 15. i więcej lat odsetek ten jest nieco mniejszy i wynosi 41,1 proc.

Gdy jednak badano ruchowe nawyki Polaków tylko w czasie wolnym, okazało się, że jedynie co piąty w wieku 15-69 lat (17,5 proc.) spełnia normy WHO dot. poziomu aktywności fizycznej i tylko nieco więcej (18,3 proc.), jeśli weźmiemy pod uwagę także regularną aktywność transportową podejmowaną m.in. na rowerze.

To rozróżnienie jest ważne z jednego podstawowego powodu. Jak wynika z raportu ISCA/Cebr (2015) pt. "Koszty ekonomiczne braku aktywności fizycznej w Europie", w przeciągu dwóch ostatnich dziesięcioleci, do roku 2014, na europejskim rynku pracy liczba zawodów wymagających mniejszej aktywności fizycznej wzrosła z 55 proc. do 67 proc., przy analogicznym spadku tych zawodów, które wiążą się z wyższą aktywnością. Jeśli ta tendencja się utrzyma, kluczowe stanie się to, jak spędzamy właśnie czas wolny.


18.05.2020r.

Temat: Międzynarodowy Dzień Muzeów.

 

Międzynarodowy Dzień Muzeów – coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.

Stwarza ono okazję, dla specjalistów od muzeów, do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju, oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy w myśl dewizy Rady.

 

W polskiej kulturze muzeum to jedna z najważniejszych jednostek sztuki, która przyczynia się w ogromnym stopniu do szerzenia wiedzy historycznej i utrwalania dorobku społeczeństwa polskiego z pokolenia na pokolenie.

Jak wygląda natomiast pojęcie muzeum w kontekście prawa polskiego i obowiązujących w nim ustaw? Ogólnie rzecz biorąc, trzeba przybliżyć, iż w dniu 29 czerwca 2007 roku doszło do wprowadzenia ostatnich i do dziś dnia wiążących zmian w zakresie ustawy o muzeach. Na podstawie aktualnego teraz dokumentu, należy podkreślić, iż muzeum stanowi jednostkę organizacyjną, która nie ma prowadzić w swych zadaniach do zarabiania, ale przechowywania wcześniej samodzielnie zgromadzonych wiadomości, materiałów, dokumentów, danych będących kulturalnym dorobkiem ludzkości. W grę wchodzą tu zarówno obiekty materialne, jak i niematerialne.

Biorąc pod uwagę powyższe, tworzeniu muzeów przypisuje się określone funkcje. I tak przede wszystkim należy stwierdzić, iż wielkomiejskie placówki służą przedstawianiu kultury, a dzieje się to nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale i międzynarodowej, w wymiarze światowym. To świetna forma zaprezentowania całokształtu polskiego dziedzictwa. Regionalne muzea z kolei mają nieco inną rolę, a mianowicie w ich przypadku celem nadrzędnym jest zwłaszcza ukazywanie lokalnego regionu, najbliższej okolicy i rozsławianie jej dziedzictwa.

Do najważniejszych funkcji muzeów zalicza się przede wszystkim funkcję ochronną, funkcję edukacyjną oraz funkcję estetyczną. Pierwsza bazuje na zbieractwie obiektów nadających się do przyjęcia do magazynów muzealnych, ich porządkowanie, selekcjonowanie itd. Druga funkcja a więc edukacyjna ma charakter wychowawczy, naukowy oraz kulturalny, zaś funkcja estetyczna opiera się na formowaniu w oglądających zbiory muzealne wrażliwości na piękno otaczającej nas kultury, która została uwzględniona w dziedzictwie społecznym przekazanym oglądającym w muzeum.


11.05.2020r.

Godzina wychowawcza klasa VII – spotkanie z wychowawcą online na SKYPE zgodnie z ustaleniami z ubiegłego tygodnia.

Pozdrawiam.


04.05.2020r.

Spotkanie z klasą VII w ramach godz. wych.  w poniedziałek  4 maja o godz.8:15 za pośrednictwem komunikatora SKYPE.

Temat spotkania zaplanowany na maj Czy jestem patriotą? – kształtowanie patriotyzmu i więźi z regionem.

Pozdrawiam i do zobaczenia.


27.04.2020r.

Temat zajęć: Konstytucja 3 maja -  229 rocznica jej uchwalenia.

 

 Kolejna rocznica uchwalenia majowej konstytucji niestety tym razem bez uroczystego szkolnego apelu. Kształtowanie postaw patriotycznych jest ważnym składnikiem całokształtu działań wychowawczych i dlatego w ramach godziny wychowawczej proszę zapoznać się / lub przypomnieć sobie/ te ważne w naszej historii wydarzenia.

 

 

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu . Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, czego dalszą konsekwencją była wojna w obronie konstytucji i kolejne rozbiory. Konstytucję 3 Maja uchwalono w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.

Konstytucja 3 maja 1791r. dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Zgodnie z duchem Oświecenia wprowadziła podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Uchwalona przez Sejm Czteroletni jako "Ustawa Rządowa", Konstytucja wprowadzała w Rzeczpospolitej wolności wyzwania, jednak religią panującą pozostawał katolicyzm. Na mocy Konstytucji 3 maja zmieniono również następujące elementy: Polska stała się monarchią parlamentarną, Likwidacji uległa odrębność urzędów Polski i Litwy; Zniesiono liberum veto wolne elekcje, konfederacje; Decyzje sejmu będą wiążące dla sejmików wojewódzkich; Sejm składał się z dwóch izb - wybierany będzie na dwuletnią kadencję; Głową rządu stawał się król - jego decyzje, by weszły w życie, wymagały kontrasygnaty ministrów, którzy z kolei byli odpowiedzialni przed sejmem.

Chłopi przeszli pod opiekę rządu. Według artykułu Czwartego („Chłopi włościanie”) „odtąd jakiekolwiek swobody, nadania, lub umowy dziedzice z włościanami dóbr swoich autentycznie ułożyli, czyli by te swobody, nadania i umowy były z gromadami, czyli też z każdym osobno wsi mieszkańcem zrobione, będą stanowić wspólny i wzajemny obowiązek, podług rzetelnego znaczenia warunków i opisu zawartego w takowych nadaniach i umowach, pod opiekę rządu krajowego podpadający.” Rzemieślników i kupców obcego pochodzenia zachęcano przez zapewnienie im wielu swobód do osiedlenia się w Polsce.

Jeżeli zaś chodzi o szlachtę, ustawa rządowa gwarantowała "stanowi szlacheckiemu wszystkie swobody , wolności , prerogatywy i pierwszeństwo w życiu prywatnym i publicznym" . Ale szlachta o której tu mowa - to "ziemianie", a więc właściciele majątków . Zabezpieczono szlachcie nietykalność osobistą, i własnościową, w szczególności środków i narzędzi produkcyjnych .Ustawa zwalniała szlachtę od kwaterunku wojskowego . Utrzymana została zwierzchność dominialna szlachty nad chłopstwem. Szlachtę nie osiadłą oraz czynszową odsunięto od wpływu na sprawy publiczne, pozbawiając ją prawa udziału w sejmikach. Utrzymano zasadę, że świeże szlachectwo nie daje jeszcze w pierwszym i drugim pokoleniu prawa piastowania wyższych urzędów . Konstytucja 3 Maja i dalsze ustawodawstwo Sejmu Czteroletniego utrzymały zatem w obrębie państwa feudalnego ustrój stanowy, ale przegrody stanowe uczyniły mniej rygorystycznymi niż dotąd . Szlachectwo miało się odtąd łączyć nie tylko z urodzeniem, ale i z własnością ziemi oraz funkcją społeczną.

Jak każde wielkie wydarzenie, Konstytucję Trzeciego Maja hucznie obchodzono.
Stulecie uchwalenia Konstytucji uświęcone zostało licznymi obchodami w Galicji; w Warszawie pod zaborem rosyjskim i w zaborze pruskim nie mogło być należycie uczczone. Duże znaczenie miała ekspozycja we Lwowie w 1891 r. jednego z ostatnich wielkich dzieł Jana Matejki – Konstytucja 3 Maja, które artysta przeznaczył dla Sali Sejmowej Zamku Królewskiego w przyszłej niepodległej Rzeczypospolitej. Zachował się również opis obchodów stulecia uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1891 r., które odbyły się w Krzeszowicach. Była to okazała uroczystość. Rozpoczęły ją salwy z moździerzy, które poprzedziły nabożeństwo odprawione w kościele parafialnym o dziewiątej rano przez ks. Józefa Slosarczyka. O godzinie osiemnastej w sali łazienkowej, przystrojonej w godło narodowe, odczyt do licznie zebranych mieszkańców Krzeszowic wygłosił Walery Krawczyński, kandydat notarialny. Chór dziecięcy odśpiewał pieśni patriotyczne. W komitecie obchodów rocznicy byli także miejscowi Żydzi – Maurycy Buchsbaum i Daniel Hoffman, którzy zorganizowali z tej okazji modły w bożnicy i odczyt historyczny.
125 rocznica Konstytucji wypadła w czasie pierwszej wojny światowej, w 1916 r., gdy Warszawa i Królestwo Polskie znajdowały się już pod okupacją niemiecka, umożliwiającą nawiązanie do niepodległej tradycji Rzeczypospolitej. Dzień 3 maja 1916 r. święcony był uroczyście, ukazały się liczne publikacje popularne, przybliżające opinii publicznej tradycję Ustawy Rządowej. Odzyskanie niepodległości stało się dla rocznicy uchwalenia Konstytucji wydarzeniem szczególnej wagi – 29 kwietnia 1919 r. sejm uchwalił uznanie dnia 3 Maja za święto państwowe. W okresie międzywojennym uroczystości trzeciomajowe odbywały się w Krzeszowicach pod patronatem miejscowych władz i proboszcza. Na rynku licznie gromadzili się mieszkańców, np. 3 maja 1933 r. w obchodach wzięło udział 1200 ludzi.

Niestety, po zakończeniu drugiej wojnie światowej okazało się niemożliwe utrzymanie trzeciego maja jako święta państwowego obok Święta Pracy obchodzonego pierwszego maja. Obchody trzeciomajowe w 1945 r. przebiegły w Krzeszowicach bez zakłóceń. Natomiast w 1946 r. licznie zgromadzonych uczestników uroczystości rozpędzała milicja. Ludowcy, którzy w liczbie około trzydziestu przybyli na koniach, nie pozwolili wypędzić się z miasta. Na czele z Józefem Kurdzielem długo manifestowali i przejeżdżali przez wszystkie ulice Krzeszowic. Uroczystości, które odbyły się w 1947 r. również miały burzliwy przebieg. Milicja rozpędziła zgromadzonych. Następnie przeprowadzono rewizje u uczestników manifestacji, część z nich została aresztowana i osadzona w areszcie w Chrzanowie. Przywrócenie święta 3 Maja nastąpiło dopiero 6 kwietnia 1990 r.
W dniu dzisiejszym Trzeci Maj zajmuje drugie miejsce zaraz po Jedenastym Listopada. Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Dostarcza nam też wiele wzorów do naśladowania, daje przykłady zachowań patriotycznych.


20.04.2020r.

karta pracy do pobrania


06.04.2020r.

Witam serdecznie.
Od godziny 12 w poniedziałek w miarę możliwości widzimy się i słyszymy na GODZINIE WYCHOWAWCZEJ ON-LINE na naszej grupie klasowej. Serdecznie zapraszam wszystkich uczniów. Kilka spraw organizacyjnych no i oczywiście ZŁOŻYMY SOBIE ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Wychowawca klasy


DLA UCZNIÓW KLASY 7 WAZNE INFORMACJE WHO PROSZĘ JE PRZECZYAC W RAMACH GODZINY WYCHOWAWCZEJ

Tu jest link z tymi informacjami

https://www.medonet.pl/koronawirus/poradnik,10-rad-od-ekspertow-who-w-zwiazku-z-koronawirusem-sars-cov-2,artykul,72628455.html

 

I OCZYWIŚCIE OBOWIĄZKOWO SIĘ DO TEGO STOSOWAĆ!

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Przecławiu
    Przecław 83
    67-312 Niegosławice
  • Sekretariat
    68 378 11 96

    Dyrektor Szkoły
    Halina Tylka
    68 378 21 97
    531 703 730

Galeria zdjęć