Menu

język polski matematyka język angielski język niemiecki biologia chemia geografia historia fizyka informatyka plastyka religia wychowanie fizyczne godzina wychowawcza edukacja dla bezpieczeństwa zajęcia korekcyjno-kompensacyjne zajęcia fakultatywne zajęcia rewalidacyjne

kl. VIII

zajęcia fakultatywne


04.06.2020r.

Dzień dobry, wysyłam opracowane motywy, które pojawiają się w literaturze.

Motywy literackie, podam dwa:

  1. Motyw buntu w literaturze.
  2. Motyw podróży.

MOTYW BUNTU  W LITERATURZE:

Bunt dotyczy zazwyczaj jednostki albo mniejszej grupy ludzi. Buntować się można przeciwko zastanym zasadom, prawom i porządkom, które uznaje się za niesprawiedliwe, krzywdzące lub ograniczające wolność.

Bunt przeciw wartościom, Henryk Sienkiewicz "Quo vadis"

Petroniusz buntuje się przeciw Neronowi. Rozumie, że wystąpienie przeciw cesarzowi jest wyrokiem śmierci. Dlatego popełnia samobójstwo. Winicjusz w imię miłości do Ligii buntuje się przeciw dotychczasowemu życiu. Przyjęcie przez niego nowych wartości kończy się dla obojga zakochanych szczęśliwie. Udaje im się uciec przed gniewem Nerona.

BUNT W IMIĘ WOLNOŚCI:

a. Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz"

Bunt Jacka Soplicy przeciw Stolnikowi Horeszce za upokorzenie go. Tragiczny zbieg okoliczności spowodował, że Stolnik ginie z rąk Jacka.

Bunt księdza Robaka i szlachty polskiej przeciw zaborcy. Interwencja wojska rosyjskiego podczas zajazdu Hrabiego na Sopliców doprowadziła do walki zbrojnej zainicjowanej przez księdza Robaka. Dwie zwaśnione strony zjednoczyły swoje siły przeciw Moskalom.

 

B. Adam Mickiewicz "Reduta Ordona".

Bunt powstańców walczących z "Moskali nawałem". Wolność jest dla broniących reduty wartością nadrzędną. Walczą, chociaż zdają sobie sprawę, że przegrają z ogromną siłą wroga.

 

C. Arkady Fiedler "Dywizjon 303" – lektura uzupełniająca.

Bunt polskich pilotów wobec okupanta niemieckiego. Żołnierze nie mogą walczyć w okupowanej ojczyźnie. Swój bunt wobec okupanta wyrażają walką na frontach sojuszników.

 

D. Aleksander Kamiński "Kamienie na szaniec".

Bunt młodych wobec okupanta i wobec nieludzkiej rzeczywistości. Młodzi ludzie nie godzą się na rzeczywistość okupacyjną. Nie mogą otwarcie stawić czoła wrogowi,

 więc prowadzą działalność konspiracyjną (zrywanie niemieckich flag i wieszanie polskich, rysowanie polskich symboli na murach itp.) i dywersyjną. W imię wolności narażają swoje życie.

BUNT PRZECIW OGRANICZENIOM:

Stefan Żeromski "Syzyfowe prace".

Uczniowie gimnazjum w Klerykowie, w zaborze rosyjskim, buntują się przeciw rusyfikacji 

i zasadom panującym w szkole. Narażają się na wydalenie ze szkoły za potajemne spotkania. Bernard Zygier nie ugina się jednak mimo groźby kar za nieprzestrzeganie zasad.

 

W jakich innych, znanych Ci książkach, pojawił się motyw podróży?


28.05.2020r.

Temat: Motyw przyjaźni w literaturze.

Przyjaciel to osoba, z którą łączy nas silna więź emocjonalna. Przyjaciele darzą się wzajemną przyjaźnią i zaufaniem, lubią spędzać ze sobą czas i są gotowi do wzajemnej pomocy w trudnych sytuacjach. Opisy prawdziwych przyjaźni wydają się w literaturze rzadsze niż miłości. Być może jednak wynika to z tego, że przyjaźń jest mniej spektakularna, ale z punktu widzenia więzi społecznych równie istotna.

W literaturze przyjaźń jest tym, co pomaga przetrwać trudne chwile, daje poczucie przynależności do grupy i każe działać zgodnie z jej zasadami, ale często też pojawia się między różnymi od siebie bohaterami, ukazując potrzebę wzajemnego zrozumienia i troski.

  1. Oparcie w przyjaźni – Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - młodzi bohaterowie jednoczą siły w działaniach przeciw systemowi rusyfikacji. W trudnych sytuacjach są dla siebie wsparciem. Marcin Borowicz Wstawia się za Andrzejem Radkiem, który został wyrzucony ze szkoły. Ten z kolei jest wsparciem dla Marcina, gdy przeżywa on wyjazd Biruty.
  2. Przyjaźń w trudnej rzeczywistości :

a) Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” Przyjaźń i solidarność koleżeńska w trudnych latach okupacji ma szczególny wymiar. Chłopcy organizują odbicie "Rudego", chociaż są świadomi, że ich akcja może być okupiona ofiarami. „Zośka”nie może się otrząsnąć po śmierci "Rudego" i "Alka". W przypadku bohaterów książki sprawdza się powiedzenie o przyjaźni aż po grób. Tylko tutaj ma ono wymiar tragiczny.

  1. Arkady Fiedler „Dywizjon 303” .Walka powietrzna wymaga szczególnej odpowiedzialności za współtowarzyszy. Polscy piloci sprawdzają się w akcjach bojowych jako żołnierze odważni i skłonni do poświęceń za kolegów.

 

  1. Przyjaźń dziecka z dorosłym - Eric-Emmanuel Schmitt "Oskar i pani róża", Róża jest przyjaciółką i oparciem dla umierającego Oskara w sytuacji, gdy rodzice nie rozmawiają z chłopcem o jego śmiertelnej chorobie.

 

4. Odkrywanie przyjaźni - Antoine de Saint-Exupery „Mały Książę” .Spotkanie Małego Księcia z Lisem uświadamia mu, czym jest przyjaźń. Jej podstawą jest stworzenie więzi. Prawdziwej przyjaźni nie można kupić.

Zadanie: Zapoznaj się z fragmentami komiksu „Akcja pod Arsenałem”  Treść w załączniku i odpowiedz na zadane pytania:

karta pracy do pobrania

20.05.2020r. - matematyka

https://drive.google.com/file/d/1hsrrsnH5p2UJqXfzbnaZ0ibiF960uZ09/view


20.05.2020r. - j.polski

Temat: Wypowiedź argumentacyjna.

Poćwiczmy budowanie tezy i argumentów.

Zadanie 1. Do podanych pytań zbuduj tezę i dopisz po dwa argumenty, które uzasadnią postawioną przez Ciebie tezę.

  • Czy Jackowi Soplicy udało się odpokutować swój czyn?
  • Czy Marcin Borowicz był patriotą?

Zadanie 2. Do podanego tematu i zapisanej tezy dopisz 2 argumenty.

Oceń przemianę moralną i religijną Winicjusza, bohatera "Quo vadis".

Teza: Uważam, że przemiana postaci jest pozytywna i będzie trwała.


12.05.2020r.
Kliknij w poniższy link i postępuj zgodnie z poleceniami umieszczonymi na stronie:
 

12.05.2020r.

Niezbędne elementy podziękowania:

  1. Miejscowość, data;
  2. Dane nadawcy;
  3. Zwrot grzecznościowy (np. „Szanowny Panie…”, „Drogi …”);
  4. Nawiązanie do sytuacji, która miała miejsce i podkreślenie uczucia wdzięczności;
  5. Wyrażenie uznania za gest, czyn, udzielenie pomocy itp.
  6. Wyrażenie gotowości, aby przyjść z pomocą w ramach rewanżu;
  7. Życzenie wszystkiego najlepszego;
  8. Zwrot grzecznościowy (np. „Z wyrazami szacunku”, „Pozdrawiam serdecznie”) i podpis.

 

Schemat przykładowego podziękowania:

Warszawa, 26.04.2002 r.

Szanowny Pan
Profesor Jan Nowak

Panie Profesorze,
zwracamy się do Pana z serdecznymi podziękowaniem za trud pracy, który włożył w przygotowanie naszego syna na olimpiadę z matematyki.  Z satysfakcją obserwowaliśmy podjęty przez niego trud do poszerzania swojej wiedzy ,wiedząc jednocześnie, że został on zainspirowany oraz odpowiednio ukierunkowany przez Pana.
Pozostając z wdzięcznością, życzymy dalszych sukcesów w pracy dydaktycznej.
                                                                          Wdzięczni rodzice, Anna i Andrzej Kowalscy

Wykonaj zadania:

  1. Wybierz jedną z lektur obowiązkowych z klas VII-VIII. Napisz komu i z jakiej okazji mógłbyś wręczyć prezent w postaci wybranej przez Ciebie pozycji książkowej. Podaj dwa argumenty, które uzasadnią wybór takiej a nie innej książki dla tej właśnie osoby. Podaj autora i tytuł utworu.
  2. Zredagujpodziękowanie. Dostosuj treść podziękowania do tego, co napisałeś w zadaniu 1. Pamiętaj o wszystkich niezbędnych elementach oraz o właściwym rozmieszczeniu graficznym tekstu.

 


06.05.2020r.

https://drive.google.com/file/d/1F1Cw_80GVeBNz87bipIHHlfc6XEzQTlo/view


05.05.2020r.
Kliknij w poniższy link i postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na stronie:
 

05.05.2020r.

 

Dzień dobry. Dziś przypomnimy sobie kilka postaci literackich.

 

Jaka to postać literacka? Nazwij bohatera oraz autora i tytuł książki, z której pochodzi.

  1. Postać ta była opętana  pragnieniem wyrwania się w szeroki, piękny świat. Przytłoczona nudną egzystencją, aby  zrealizować marzenia, była gotowa na wszystko. Pragnęła dostatku i szacunku, a potem bogactwa i władzy. Ne lubiła swego skromnego życia. Od początku dramatu poznajemy ją jako osobę przedmiotowo traktującą bliskich. Ta jej cecha ulegnie rozwojowi w momencie, gdy tragiczna bohaterka dojdzie do władzy i będzie mogła narzucać swoją wolę innym.
    Dokonała wyboru - zabiła siostrę. Mogła postąpić inaczej. Wiesz doskonale, jakie były skutki tej decyzji.

 

Bohater - ………..………….., autor- …………….…….., tytuł książki …………………

 

  1. Bohater jest przedstawicielem  negatywnych cech ludzkich: jest chciwy, chytry, złośliwy, oziębły oraz zgorzkniały. Nie dbał on o innych ludzi, nie wspierał akcji charytatywnych. Odnosił się wrogo do świąt Bożego Narodzenia - uważał je za stratę czasu i przede wszystkim pieniędzy. Pod wpływem duchów zmienia się. Postanawia być innym człowiekiem, chce naprawić swoje błędy. Ta decyzja przynosi korzyści - życzliwość, dobroć płynącą  z serca oraz bezinteresowność. Przemiana jaka zaszła u bohatera, pozwoliła mu odnaleźć szczęście, które zagubił w zgubnej drodze po bogactwo.

 

Bohater - ………..………….., autor- …………….., tytuł książki …………………

 

  1. Ci młodzi mężczyzni mieli  bardzo racjonalne podejście do życia. Kierowali się przyjaźnią, patriotyzmem i rodziną. Wiedzieli, że nie przyszło im żyć w najłatwiejszych czasach, ale nie użalali się nad sobą. Wybrali walkę przeciw hitlerowcom. Każdy dzień był dla nich podejmowaniem decyzji - trudnych, ryzykownych, odpowiedzialnych, bo chodziło często o ludzkie życie.Mogli wybrać  łatwiejszą drogę i poddać się okupantom? Oczywiście, że tak.  Jednak każdy z nich wierzył , że dzięki temu, co robią, przyczynią się do obalenia hitleryzmu. 

 

Bohaterowie - ………..………….., autor- ……………….., tytuł książki …………………

 

  1. Był to uczeń wydalony z gimnazjum w Warszawie z powodu działalności antyrosyjskiej i przeciwstawiania się rusyfikacji.  To młody patriota, walczący o prawo do posługiwania się językiem polskim i zdobywania rzetelnej wiedzy. Jest bardzo zdolny, sam się kształci. Powiela romantyczne wzorce, doskonale zna biografię Mickiewicza -  założył kółko samokształceniowe w Klerykowie (Mickiewicz wraz z przyjaciółmi założył w czasie studiów Towarzystwo Filomatów i Towarzystwo Filaretów, wspólnie poszerzali wiedzę). Umie porwać za sobą innych uczniów.  Ma niezwykłą osobowość, jest bardzo odważny, gotów na wszystko, aby zamanifestować, że jest Polakiem. Dzięki niemu i jemu podobnym praca rusyfikatorów okazała się „syzyfowa”.Pamiętasz jego recytację "Reduty Ordona"? A. Mickiewicza?

 

Bohater - ………..………….., autor- …………….., tytuł książki …………………

 

  1. Chłopiec ze wsi, świniopas, o bardzo silnym charakterze. Dzięki nauczycielowi kształcącemu pańskie dzieci, zdobywa wiedzę i wykształcenie. Wstępuje w progi gimnazjum w Klerykowie. Bardzo biedny, zarabia korepetycjami. Ma głębokie poczucie własnej przynależności narodowej i społecznej. Zdaje sobie sprawę, że system szkolnictwa w zaborze rosyjskim służy nie tylko wpajaniu wiedzy, ale i pozbawianiu poczucia polskości,w pełni czuje się Polakiem, jest patriotą, gotowym nawet do walki, dla własnej wygody mógł poddać się rusyfikacji, ale podjął inną decyzję.

Bohater - ………..………….., autor- ………………….., tytuł książki …………………

 

  1. Bohater początkowo poddawał się rusyfikacji, był bierny i uległy. Był łatwowierny, imponowały mu powierzchowność i zachowanie profesorów (to, że są eleganccy, zapraszają go do teatru, gdzie przychodzą z pięknymi kobietami). Dla Marcina taki styl życia  to  szczyt marzeń. W tym czasie wyrzekł się własnej polskości, a nawet religii. Pod wpływem recytacji Zygiera zmienił się.  Odzyskał poczucie własnej narodowości, kształtował swój system wartości, w którym na pierwszym miejscu stały: ojczyzna, wolność, niepodległość, niezależność. Stał się młodym Polakiem, gotowym za wszelką cenę przeciwstawić się rusyfikatorom. To bardzo dojrzała decyzja, świadczy o ogromnej przemianie bohatera.

 

Bohater - ………..………….., autor- ……………….., tytuł książki …………………

 

  1. Dziecię to jest bohaterką cyklu utworów lirycznych o charakterze żałobnym. Cały cykl jest dedykowany „wdzięcznej, ucieszonej, niepospolitej dziecinie, która cnót wszystkich i dzielności panieńskich początki wielkie pokazawszy, nagle, nieodpowiednie, w niedoszłym wieku swoim, z wielkim a nieznośnym rodziców swych żalem zgasła” . Utwory te napisane bezpośrednio po śmierciukochanego dziecka.

Bohater - ………..………….., autor- .……………….., tytuł książki …………………

 


28.04.2020r.

karta pracy do pobrania


21.04.2020r.

Temat : Motywy w lekturach.

 

Podaj co najmniej dwóch bohaterów, którzy…

  1. Popełnili zbrodnię i zostali ukarani (mogą również sami wymierzyć sobie karę).
  2. Cierpieli.
  3. Byli samotni.
  4. Byli zakochani.
  5. Nie bali się być sobą.
  6. Przeszli przemianę wewnętrzną.

Powodzenia!


16.04.2020r.

Dzień dobry.
Temat: Jaką funkcję pełni alegoria w tekście?


1. Przypomnij sobie, co oznacza słowo alegoria, zwłaszcza w odniesieniu do bajki.

Podpowiem, że bajki zwierzęce Ignacego Krasickiego mają charakter alegoryczny. To oznacza, że zwierzęta są obdarzone jednoznacznymi cechami ludzkimi, np. sowa jest alegoria mądrości.

2. Przeczytaj bajkę I. Krasickiego pt. „Kruk i lis”.
 

Ignacy Krasicki, Kruk i lis
Bywa często zwiedzionym,
Kto lubi być chwalonym.
Kruk miał w pysku ser ogromny;
Lis, niby skromny,

Przyszedł do niego i rzekł: Miły bracie,
Nie mogę się nacieszyć, kiedy patrzę na cię!
Cóż to za oczy!
Ich blask aż mroczy!
Czyż można dostać

Takową postać?
A pióra jakie!
Szklniące[1], jednakie.
A jeśli nie jestem w błędzie,
Pewnie i głos śliczny będzie.

Więc kruk w kantaty[2]; skoro pysk rozdziawił,
Ser wypadł, lis go porwał i kruka zostawił.

Przypisy
[1]  szklniący (daw.) lśniący, błyszczący jak szkło.
[2] w kantaty zaczął śpiewać; od kantata (z wł.): utwór muzyczno-wokalny o charakterze uroczystym.

 

3. Odpowiedz na pytania:

  • Jaką alegorię uosabia lis, a jaką kruk?
  • Jaki morał wynika z tej bajki?

Czekam na odpowiedź, pozdrawiam!


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Przecławiu
    Przecław 83
    67-312 Niegosławice
  • Sekretariat
    68 378 11 96

    Dyrektor Szkoły
    Halina Tylka
    68 378 21 97
    531 703 730

Galeria zdjęć