23.06.2020r.
TAK NA KONIEC NAUKI…….
Czy powinniśmy uczyć się historii? Czy warto ją znać? Czym jest historia?
Czy powinniśmy uczyć się historii? Czy warto ją znać? Czym jest historia?
Dla sisi55 i wszystkich innych mających podobny problem.
Tekst ten jest moim osobistym podejściem do tematu i dlatego poza cytatami nie korzystałem z innych źródeł, chcąc napisać to, co uważam za istotne z mojego punktu widzenia. Przez lata wielokrotnie odpowiadałem na podobne pytania i mam już do pewnego stopnia wyrobioną na ten temat opinię. Oczywiście, jeśli ktoś ma inne zdanie albo inaczej formułuje podejście do historii, zachęcam do dyskusji. Tekst jest bardzo osobisty, ale wcale nie uważam, że mam w 100% rację.
Sisi55 napisał:
"Dlaczego musimy się uczyć historii? To już minęło i trzeba znać jakieś podstawowe bitwy, ale i tak tego jest za dużo. Inne przedmioty przedstawiają nam dzisiejsze fakty takie jak fizyka, biologia, chemia tak po prostu jest w świecie przyrody i tego nie zmienimy. Poproszę kontrargument jakiś"
Bardzo się ciesze, że zadałeś to pytanie, gdyż jak wiem choćby z ust mojej córki, która ma szesnaście lat, historia nie cieszy się wielkim zainteresowaniem młodzieży. W jej klasie na 27 uczniów interesują się nią dwie osoby, reszta tylko kuje na sprawdziany, stosując starą metodę ZZZ – zakuć, zdać, zapomnieć. Taka jest prawda, dodam słowo smutna.
Zapytałeś, dlaczego musimy? - tu mnie razi słowo "musimy"! Określenie to jak mi się wydaje, wyraża podejście negatywne, bo jeśli coś musimy, to automatycznie powstaje w nas odczucie robienia czegoś, czego nie lubimy, nie chcemy, albo wręcz nienawidzimy.
Może lepiej zapytać inaczej?
Czy powinniśmy uczyć się historii? Albo może inaczej. Czy powinniśmy znać historię?
"Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium"
Józef Piłsudski
To bardzo mądry cytat, ponieważ pamięć narodu to nic innego jak właśnie znajomość historii, która jest jednym z najważniejszych ogniw spajających ludzi i tworzących coś, co można nazwać wspólnotą narodową. W tym jednym zdaniu zawarty jest sens, czy nawet pewna geneza słowa naród. Ludzie, którzy zamieszkują jakiś obszar ziemi, wcale nie muszą być narodem. Mogą być sobie obcy, mówić innymi językami, mieć inną religię, inną tradycję czy kulturę. Mało tego znamy przypadki, gdzie przykładowo mieszkające obok siebie grupy ludzi np. plemiona w Afryce (Tutsi i Hutu) nienawidzą się i walczą ze sobą, czasami od wielu pokoleń mordując się wzajemnie.
Jak widać z powyższego przykładu, sama okoliczność zamieszkiwania tego samego terytorium nie wystarczy, żeby dane skupisko ludzi nazwać narodem. Żeby tak się stało, muszą być spełnione pewne warunki, które pomogą im poczuć więź z innymi. Takich warunków jest sporo, ale
moim zdaniem najważniejsze z nich to:
- ten sam język
- kultura
- tradycja
- historia
- poczucie wspólnoty narodowej
Można by pewnie dopisać jeszcze sporo, ale jak mi się wydaje, te pojęcia wystarczą do stworzenia narodu. Proszę jednak nie mylić pojęcia narodu z państwem, bo są narody takie jak choćby Kurdowie, którzy nie mają swojego państwa.
Jak widać, uważam historię za jeden z najważniejszych warunków dla zaistnienia narodu.
Bo czym jest historia?
Tak najprościej mówiąc, to opowieść o naszej przeszłości. Naszej, czyli mojej, twojej czy każdego człowieka. To opowieść o naszych przodkach, o ich życiu, bohaterstwie, miłości, czasami także o zbrodniach czy oszustwach. To także opowieść o wzlotach i upadkach, o sukcesach i porażkach, o zwycięstwach i klęskach. Można tak wymieniać długo, ale zawsze jest to opowieść o ludziach, o ich decyzjach, problemach, radościach itd.
Każdy z nas (mam taką nadzieję) będąc dzieckiem, lubił słuchać wspomnień babci, dziadka czy innych starszych członków rodziny, albo nawet osób całkiem obcych, którzy coś w życiu przeżyli i opowiadając nam swoją historię, chcieli pokazać jak żyło się 30/40/50 lat temu. Takie opowieści są dla nas niczym skarb, bo po pierwsze ukazują nam życie w innym świecie, a po drugie pokazują, jak nasi dziadkowie reagowali na różne problemy, jak starali się je pokonywać.
Wierzcie mi, wiele spraw łatwiej nam będzie rozwiązać, kiedy będziemy umieli poszukać w latach przeszłych podobnych sytuacji i reakcji na nie czy to naszych rodziców, dziadków czy nawet nieznanych nam ludzi.
"Dwóje z lekcji historii pisane są na skórze narodów"
Aleksander Kumor
To kolejny bardzo dobry cytat i nawet bardziej przydatny dla mnie od tego poprzedniego. Jak mi się wydaje, autor miał tu na myśli, tak mówiąc najprościej powiązanie braku znajomości historii z tym, co dany naród przeżył albo właśnie przeżywa.
Dlaczego tak myślę? Odpowiedź jest dość prosta. Historia jak mawiają „kołem się toczy”, co oznacza, że pewne zdarzenia, fakty, sytuację co jakiś czas się powtarzają i wtedy znajomość tego, jak w danej chwili zachowali się nasi przodkowie, może nam pomóc podjąć właściwą decyzję. Kiedy znamy ich błędy, możemy w teraźniejszości ich uniknąć. Ale żeby postąpić właściwie musimy mieć wiedzę, a ta w dużej mierze właśnie pochodzi z przeszłości.
Historia to także tradycja i kultura. Oba te pojęcia są także jednym ze spoiw łączących naród. Kiedy staramy się identyfikować z innymi, bardzo często sięgamy do przeszłości. Często właśnie ta przeszłość pozwala nam nawiązać bliższy kontakt, kiedy wspominamy np. dzieciństwo, szkołę, wojsko, pracę w tej samej firmie, wakacje, czy jakąś uroczystość. Tradycja to nic innego jak kultywowanie dawnych zwyczajów na wszystkie możliwe sposoby. To mogą być święta, uroczystości, pochody, a nawet ubiory, potrawy, napoje i mnóstwo innych rzeczy, zasad, form itd., które ukazują naszą przeszłość. Jednak żeby je pokazać, trzeba je znać i tu znowu kłania się historia.
Kolejną i moim zdaniem chyba najważniejszą opcją przemawiającą za znajomością historii jest to, że człowiek nieznający jej jest dużo bardziej podatny na wszelkiego rodzaju propagandę polityczną (pominę wszelkie marketingi i inne sposoby ogłupiania). Żyjemy w takich czasach, w których żadne media nie są obiektywne. Obecnie mamy do czynienia z masowym praniem mózgów we wszystkich mediach. Jedyne co ich różni, to właściciel (czytaj, ten, który płaci). Tutaj poruszę tylko watek polski. W naszych mediach mamy totalną propagandę. Zarówno TV, radio, gazety czy nawet portale internetowe przedstawiają wiadomości nasycone maksymalnie propagandą. Czasami ten sam fakt jest pokazywany jest z różnych stron w zależności czy to stacja niemiecka, amerykańska, brytyjska, czy żydowska (innych w Polsce praktycznie nie ma, poza kilkoma wyjątkami).
Reasumując, bo już się zbytnio rozpisałem. Tacy ludzie jak ja, znający choćby propagandę Goebbelsa (pisałem o niej pracę dyplomową), komunistyczną (ZSRR), czy PRL potrafią takie typowe sztampowe hasła propagandowe wyłapać.
Wierzcie mi, sama zasada prostej propagandy nie zmieniła się od czasów Starożytnego Rzymu , czy Grecji. Podstawy są i zawsze będą takie same. Jednak żeby to zrozumieć, trzeba choć trochę poznać historię propagandy. Nie będę tu o tym pisał, bo temat jest szeroki i długi jak ocean, ale dam prosty przykład człowieka, który był jednym z najlepszych propagandzistów w historii, czyli Josefa Goebbelsa. Ten gość wiedział, że żeby objąć władze potrzeba trzech rzeczy. Po pierwsze oczywiście pieniądze, po drugie program partii, oparty na doskonałej wiedzy, o czym marzy naród i po trzecie na wskazaniu wroga. Akurat dla tego pana tym wrogiem byli Żydzi. Do czego takie rozumowanie doprowadziło, chyba wszyscy wiemy.
Teraz jest dokładnie tak samo, no może z drobną różnicą, że teraz ci, co mają kasę i chcą mieć wpływ polityczny na dany kraj, sami szukają polityków, a nawet zakładają partię. Ludzie nieobeznani z historią bardzo łatwo dają się nabierać na wzniosłe polityczne hasła i idą wybierać tych, którzy ich zdaniem głoszą to, co wydaje im się słuszne. A tak naprawdę jest dokładnie odwrotnie. Ci propagandziści doskonale wiedzą, czego chce zwykły Kowalski i mówią, powtarzam, mówią, że to spełnią, choć tak naprawdę nie chcą nikomu pomóc tylko zdobyć władzę.
Ktoś, kto zna te mechanizmy, bardzo szybko zorientuje się, że to zwykła propaganda, takie wyborcze obiecanki. Tu wierzcie mi, kłania się znowu historia. Ten, który ją zna choćby tylko w stopniu średnim, bardzo szybko będzie umiał czytać między wierszami, a do tego będzie czytał, czy słuchał różnych opinii od lewa do prawa i w końcu wyrobi sobie właściwe stanowisko.
Niestety większość młodych ludzi nie zna choćby podstaw propagandowej historii i daje się nabierać na nawet bardzo proste hasła, znane już od 2 tys. lat.
Dlatego sisi55 nie tylko powinniśmy znać historię, ale tylko jej znajomość pozwoli nam wszystkim nie dać się nabierać na proste hasła. To wszystko już było nie raz, te same hasła, te same metody wpływania na nas. Jedyna różnica to nowe media takie tak TV czy internet, których kiedyś nie było. Jeśli chcemy mieć własne zdanie w polityce, czy wszelkich innych dziedzinach życia, to musimy znać historię, bo tylko ona pozwoli nam spojrzeć chłodnym okiem na to, co się obecnie dzieje. Inaczej będziemy jak ta łódka bez steru unoszona prądem i płynąca akurat nie tam, gdzie chcielibyśmy, żeby płynęła.
Dlatego odpowiadając na twoje pytanie, nie tylko powinniśmy znać historię, ale to jest nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń. Bo jeśli teraz damy się totalnej propagandzie, która wyrzuci nasz statek na pusty ocean, nasi wnukowie nam tego nie wybaczą i na pewno zapytają, dlaczego byliśmy aż tak głupi. I co im odpowiemy? Że daliśmy się oszukać, bo nie znaliśmy historii? To bardzo, bardzo słaby argument. Może się mylę. Nie. Mam wielką nadzieję, że się mylę, ale jeśli nie...
Niestety żeby nie było tak, że historia to tylko ochy i achy muszę wszystkich przestrzec. To nie matematyka, fizyka czy chemia, gdzie pewne prawa, zasady, wzory są niepodważalne od lat (choć i tu czasami zdarzają się jakby nowe teorie, podważające to czego uczymy się w szkołach).
Z własnego doświadczenia wiem, że cały czas musimy śledzić nowe odkrycia, nowe fakty itd. Bywa i tak, że pewne rzeczy, zdarzenia, czy np. uważane za wręcz dogmaty zostają obalone, kiedy na jaw wychodzą nowe fakty czy ustalenia. Dam bardzo prosty przykład. Przechowywany na Łubiance (to dawne więzienie NKWD) w Moskwie kawałek czaszki miał rzekomo i tak myślano przez 70 lat być fragmentem czaszki Hitlera i jako taki świadczyć miał o tym, że Adolf popełnił samobójstwo w Berlinie, a jego szczątki spalone znaleźli oficerowie Armii Czerwonej.
Jednak kilka lat temu amerykański, albo brytyjski naukowiec dostał zgodę na pobranie do badań DNA kawałków czaszki i okazało się, że to czaszka kobiety w wieku około 40 lat. To badanie obaliło jeden z największych mitów w którym Rosjanie przez 70 lat przekonywali wszystkich, że mają szczątki Hitlera. To tylko pokazuje, że zawsze musimy ostrożnie podchodzić do wszelkich tzw. faktów historycznych.
09.06.2020r.
Temat: Konflikty na świecie po 1989 roku.
Ciekawy temat dotykający naszych współczesnych czasów, znajduje się na str. 242 i oczywiście należy go zapisać w zeszycie i punkty do tematu. Ten sam temat można również znaleźć w podręczniku do wiedzy o społeczeństwie i możecie skorzystać z tego podręcznika. Tam SA bardzo ciekawe mapy przedstawiające najbardziej zapalne regiony dzisiejszego świata i warto się z tymi mapami dokładnie zapoznać.
Dwa zadania do wykonania dla wszystkich uczniów:
Zadania odsyłacie/ poinformuję uczniów którzy muszą odesłać zadanie/ na
Do tematu odniesiemy się na naszej lekcji online.
Pozdrawiam
02.06.2020r.
Temat: Europa po rozpadzie ZSRR.
Poznacie losy polityczne i gospodarcze Europy na upadku ZSRR, temat na str. 234 do zapisania z punktami w zeszytach przedmiotowych.
Rosja po upadku komunizmu, jej rola i znaczenie w Europie- str.234/ do przeczytania. Analiza mapy Europy po upadku ZSRR – str. 235. Powiększanie się UE oraz nowe państwa w Europie wschodniej/ dokładnie przeanalizować mapę, jest wszystko opisane/.
Konflikty zbrojne w Europie na przełomie XX i XXIw. / wypisać w tabeli najważniejsze wydarzenia, daty, kto z kim walczył – jest to zadanie dla wszystkich uczniów.
Wojna w Czeczenii |
Wojna w Jugosławii |
|
|
Zadanie odsyłają uczniowie, którzy otrzymają polecenie jego odesłania.
Pozdrawiam
26.05.2020r.
Temat: Upadek komunizmu w Polsce – powtórzenie wiadomości.
Proszę zapisać temat lekcji oraz punkty ze stron 230-231 tam jest streszczenie całego działu i proszę to przeczytać. Lekcja zostanie omówiona na spotkaniu online zgodnie z planem zajęć zdalnego nauczania.
Zadania do wykonania. Ćw. 1,2,3,4,5,6,7,8,910 na str. 232 /Dwa ćwiczenia do wyboru obowiązkowo dla każdego- wybieracie tylko dwa ćwiczenia/
Zadania odsyłają tylko uczniowie, którzy dostaną informację o jego odesłaniu, tradycyjnie odsyłacie na
Pozdrawiam
19.05.2020r.
Do przeczytania.
Temat lekcji do realizacji: Początki III Rzeczypospolitej.
Temat o początkach demokracji w Polsce i budowie gospodarki rynkowej.
Okrągły Stół i wybory czerwcowe:
- rola Okrągłego Stołu
- pierwsze wolne wybory 4 czerwca 1989r., powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego
Budowa III Rzeczypospolitej:
- budowa gospodarki rynkowej
- Plan Balcerowicza, jego realizacja i skutki społeczne
To są główne zagadnienia tematu, czas to lata 1989-1990, postacie: Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Leszek Balcerowicz, Czesław Kiszczak.
Jako notatkę do tematu proszę przepisać pkt.1,pkt.2 na str.231/ podsumowanie tematu/.
12.05.2020r.
Temat: Rozpad bloku wschodniego.
Temat na str. 220 może wydawać się zawiły ale można go łatwo ogarnąć. Na początek tradycyjnie punkty do zeszytu.
Temat najlepiej podzielić na dwa bloki: pierwszy to ZSRR- kryzys i próby reform, tutaj postać Regana i Gorbaczowa, a drugi to Jesień Ludów wraz z rozpadem ZSRR. Tak jest najłatwiej ogarnąć całość.
Jesień Ludów – to bardzo ważny punkt tematu, tam jest opis wyzwalania się krajów z uścisku ZSRR, na 223 znajduje się mapa przedstawiająca ten proces- proszę się z nią dokładnie zapoznać. Korzystając z podręcznika lub zasobów internetu proszę wypisać w zeszycie, które państwa Europy Wschodniej w roku 1989,, odzyskały wolność ”.
Na spotkaniu online omówię najważniejsze kwestie związane z tematem, które mogą sprawiać trudności.
Zadanie do wykonania.
Ćw.1 str.225
Ćw.3 str.225/ zadanie dowolne/
Zadanie wykonujecie wszyscy, powiadomię uczniów, którzy będą musieli mi odesłać wykonane zadanie na
Pozdrawiam i do zobaczenia na lekcji online.
05.05.2020r.
Temat lekcji: Stan wojenny i schyłek PRL.
Stan wojenny to ważne wydarzenie w naszej najnowszej historii…..WAŻNY TEMAT!
Temat na str.212 i tam są punkty do zapisania w zeszytach. Temat skupia się w trzech zagadnieniach:
Wprowadzenie stanu wojennego
Reakcja społeczeństwa.
Schyłek PRL.
Każde zagadnienie jest dokładnie opisane i dokładnie należy je przeczytać. Do zapamiętania są następujące zagadnienia:
- data wprowadzenia stanu wojennego
- rola gen. Wojciecha Jaruzelskiego
- wydarzenia w kopalni ,, Wujek”
- zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki
W temacie są również dodatkowe informacje zamieszczone w ramkach i z nimi również proszę się zapoznać/ teksty, zdjęcia/.
Zadanie do wykonania.
Proszę wykonać pisemnie ćw. 2 str.217 / jest to ćwiczenie obowiązkowe/, dla osób zainteresowanych tematem pozostałe dwa ćwiczenia.
UWAGA!
Nie odsyłacie wszyscy ćwiczeń, podam w wiadomości kto odsyła ćwiczenia i do kiedy na adres
Pozdrawiam serdecznie.
28.04.2020r.
Temat lekcji: Powstanie ,,Solidarności”.
Temat przewidziany na jedną godzinę lekcyjną.
Punkty do zapisania w zeszytach przedmiotowych: str.207-211.
1.Strajki sierpniowe.
2.Utworzenie NSZZ ,,Solidarność”.
3.Na drodze do konfrontacji.
Na tej lekcji poznacie bardzo ważne wydarzenia z naszej najnowszej historii, które mają swoje przełożenie na dzień dzisiejszy. Poznacie zapał polaków, który doprowadził do obalenia komunizmu. Wielu świadków i uczestników tych wydarzeń jest obecnych w naszym życiu.
Tradycyjnie temat należy dokładnie przeczytać a szczególnie pierwsze dwa punkty / nawet dwukrotnie /. W zasobach internetowych jest wiele filmów przedstawiających omawiane wydarzenia i zachęcam do ich obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=OP5Yjf6WU0o
https://www.youtube.com/watch?v=PxlqFgmFoqI
Zadanie pisemne do wykonania:
Przedstaw krótką informację dotyczącą następujących postaci związanych z wydarzeniami sierpniowymi/ krótka notatka w zeszycie przedmiotowym/:
Lecha Wałęsy
Anny Walentynowicz
Andrzeja Gwiazdy
Wykonane zadania odsyłacie do 29.04202r. na
P.S. Otrzymywane zadania są oceniane na bieżąco/ ale to już wiecie J/
Pozdrawiam, miłej i przyjemnej pracy.
21.04.2020r.
Temat lekcji: Początki opozycji demokratycznej w Polsce.
Przebieg lekcji:
Tradycyjnie temat i punkty muszą być zapisane w zeszycie przedmiotowym. Po zapisaniu należy dokładnie przeczytać cały temat. Po przeczytaniu skupić się proszę na dwóch najważniejszych punktach tematu:
Pkt.1 Czerwiec 1976.
Pkt.4 Papież w Polsce.
To są najważniejsze wydarzenia w temacie, które należy zapamiętać, szczególna uwagę zwracamy na pkt. 4, zapoznać się z życiorysem Jana Pawła II zamieszczonym na str.206.
Zadanie do wykonania dla wszystkich obowiązkowo ćw.4 str.206, tydzień czasu na wykonanie zadania, tylko wskazani uczniowie odeślą mi wykonane zadanie na
Zadanie wykonujemy w zeszycie przedmiotowym i wysyłamy zdjęcie z wykonanym zadaniem.
Powodzenia …
07.04.2020r.
Temat lekcji: Polska po II wojnie światowej.
Na stronach 198-199 są punkty do zapisania do ostatniego działu, proszę je zapisać. Większość tematów zrobiliśmy razem w szkole, jedynie dwa ostatnie to już robiliście samodzielnie. W ostatnim tygodniu nie otrzymaliście zadania ponieważ mieliście egzaminy.
Proszę przeczytać powtórzenie oraz wykonać dwa dowolne ćwiczenia ze strony 200. Ćwiczenia są o różnym stopniu trudności i każdy jest wstanie wybrane ćwiczenia wykonać.
Po wykonaniu ćwiczeń w zeszycie proszę zrobić zdjęcie tych odpowiedzi i wysłać na
zdzichur@o2.pl
Macie na to tydzień czasu :)
Pozdrawiam serdecznie :)