Menu

język polski matematyka język angielski język niemiecki biologia historia geografia technika plastyka informatyka muzyka religia wychowanie fizyczne godzina wychowawcza zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze zajęcia korekcyjno-kompensacyjne zajęcia rozwijające zajęcia rewalidacyjne zajęcia logopedyczne

kl. V a

plastyka


28.05.2020r.

Temat: Dzień Ziemi- przyroda wokół nas.

ZADANIE NIE JEST OBOWIĄZKOWE- JEST DLA CHĘTNYCH  UCZNIÓW!

Przyroda to wszystko co nas otacza. 
Wszystkie te elementy, które oddychają, rozmnażają się, odżywiają się i poruszają są zaliczane do przyrody ożywionej.  – rośliny, zwierzęta, ludzie, grzyby, bakterie.
Wszystkie pozostałe, które nie wykazują żadnych oznak samodzielnego życia, czyli nie oddychają, nie poruszają się samodzielnie, nie rozmnażają się ani się nie odżywiają należą do przyrody nieożywionej ( góry, pagórki, wzniesienia, doliny,  jeziora, rzeki, morza, oceany,  gleba, skały,  pogoda).
Jednak bez nich życie byłoby niemożliwe. Każdy organizm żywy potrzebuje powietrza, aby oddychać  i wody aby żyć.

Obcowanie z przyrodą  otwiera drzwi do swobodnego odkrywania i eksperymentowania, do świata poza kontrolą ludzi. W przeciwieństwie do telewizji nie zabiera czasu, ale go rozszerza. Pobudza kreatywność oraz wspiera umiejętność uczenia się.

Chce  zachęcić wszystkich młodych ludzi  do sfotografowania  otaczającego nas świata, miejsc, w których żyjemy,  piękna i delikatności przyrody. Wasze zadanie plastyczne to wykonanie 1 zdjęcia jakiegoś ciekawego  elementu przyrody (np.  biedronki, jakiegoś ptaka, roślinki), który zwrócił Waszą uwagę i warto pokazać go innym. Jest to praca plastyczna z dziedziny –fotografia, za którą otrzymacie ocenę z plastyki. Myślę, że zrobienie zdjęcia telefonem nie będzie trudne.

Czas oddania pracy  do 12.06

Przypominam, że powinniście mieć z plastyki 4 oceny: za laurkę, ozdobę wielkanocną, rzeźbę, barwy ciepłe i zimne. Macie jeszcze czas na oddanie prac, dlatego nie zadaję nic nowego. Zamiast ozdoby wielkanocnej można zrobić inny rysunek. Jak odeślecie wszystko będę mogła wystawić już oceny na koniec roku.

Pozdrawiam


14.05.2020r.

Temat: Kolory ciepłe i zimne – kl.V

   Drodzy artyści.

    Dzisiaj przed Wami kolejne wyzwanie artystyczne. Wiele razy wykonywaliście przepiękne rysunki używając szerokiej gamy barw. Dzisiaj coś zupełnie innego. Skupimy się na barwach ciepłych i zimnych.

    Barwa jest podstawowym elementem formalnym sztuki od początków jej istnienia. Szczególnie dotyczy to malarstwa. Artyści, projektanci, doskonale znają moc barwy i wiedzą, jak może ona oddziaływać na człowieka. Dlatego tworząc dzieła, starannie i w sposób przemyślany, dobierają kolory.

Ogień i woda to dwa przeciwstawne żywioły. Pierwszy kojarzy się z ciepłem, drugi z zimnem. Żywiołom tym przypisujemy określone barwy. Wiele osób ma problem z określeniem, które kolory są cieple a które zaliczamy do zimnych. Zasadniczo istnieją dwa podstawowe podejścia do określenia grup barw:

* jedno z zastosowaniem koła kolorów, na którym ciepłe odcienie zaczynają się od pośredniej zieleni, poprzez żółcie, pomarańcze, czerwienie do różu.

 *drugie w malarstwie. Uważa się, że wszystkie kolory które powstały z mieszanki dwóch podstawowych ciepłych barw, czyli żółtej i czerwonej, zaliczamy do ciepłej gamy. Oczywiście ilość żółtego lub czerwonego użyta do stworzenia danego koloru będzie decydować o tym czy bliżej mu do zimnej czy ciepłej barwy. Kierując się zatem drugim podziałem możemy śmiało się pokusić o stwierdzenie, że paleta ciepłych kolorów nie kończy się na różu, który jest ostatnim ciepłym kolorem na kole kolorów ale zalicza się do niej również soczyste fiolety, śliwki, brązy, beże, oliwkową zieleń itp.

Barwy ciepłe: dodają siły, energii oraz… apetytu! Barwy ciepłe, kojarzą się z ogniem i ciepłem zawierają przewagę żółci i czerwieni.

Kolory zimne: uspokajają, wyciszają i skłaniają do refleksji Barwy zimne kojarzą się z chłodem, lodem, wodą, zawierają przewagę niebieskiego i zieleni.

 Każda barwa ma swój walor -  czyli jasność barwy, natężenie światła względem cienia (ilość jasności i ciemności), jaka zawarta jest w tonie kolorystycznym.

Walor wiąże się z poczuciem ciężaru koloru, ponieważ barwy i odcienie jasne są lekkie i ulotne, a ciemne sprawiają wrażenie ciężkości i masywności. Odpowiednie rozłożenie walorowe organizuje kompozycję kolorystyczną. W kompozycji malarskiej światło może być rozłożone równomiernie w całej kompozycji, ale może też stanowić ostre kontrasty o zabarwieniu emocjonalnym. Siła waloru zależy od barwy przedmiotów w naturze, a także od kierunku padającego światła. Przyroda mieni się barwami. Barwy we wszystkich odcieniach dostrzegamy latem, wiosną, jesienią na łące, w ogrodzie, w lesie, nad morzem.

Obejrzyjcie obrazy dwóch artystów: Edgar Degas - obraz Czesanie, 1986, olej

Rene Magritte- obraz Zamek w Pirenejach, 1959, olej

Te obrazy to przykład jak malarze często posługują się na jednym obrazie wyłącznie gamą kolorów sąsiadujących ze sobą.

ZADANIE

Wybierzcie gamę kolorów ciepłych lub zimnych i namalujcie Krainę lodu i jej mieszkańców lub Krainę ognia i jej mieszkańców. Myślę, że format A3(duży blok), byłby dobry do wykonania tej pracy. Jeżeli nie macie w domu takich kartek to zróbcie na małej kartce  lub na kartonie.

Rysunek może być wykonany farbami ( akwarela, plakatówka, akryle, olejne)- takie jakie macie w domu lub kredkami( pastele suche, pastele olejne, kredki świecowe Bambino, kredki wodne, zwykłe kredki ołówkowe).

Czas oddania pracy 04.06.- za 3 tygodnie( w razie potrzeby termin wydłużymy).

Życzę powodzenia, natchnienia i wielu ciekawych pomysłów. Powiem Wam w sekrecie, że jesteście klasą, która najsolidniej pracuje i wykonuje najpiękniejsze prace plastyczne. Jestem z Was dumna.

W razie problemów piszcie do mnie. Przypominam maila   bea94@onet.pl


23.04.2020r.

Drodzy uczniowie zgodnie z tym, co pisałam w ubiegłym tygodniu, nie zadaję nowej pracy plastycznej. Macie jeszcze tydzień na wykonanie pracy z ubiegłego tygodnia. W razie problemów piszcie do mnie.

Pozdrawiam


16.04.2020r.

Temat: Postać człowieka lub zwierzątko. Ekologiczna rzeźba z przedmiotów przeznaczonych do recyklingu.

1.Rzeźbiarstwo – jedna z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych. Od malarstwa i grafiki odróżnia ją trójwymarowość. Rzeźby są wykonane do oglądania głównie dookolnego, a rzadziej do spoglądania na nie z góry lub z dołu. Oprócz tych cech rzeźba może posiadać fakturę (w zależności od użytego materiału) lub kolor (polichromię). Może być również klasyfikowana ze względu na swoją skalę (miniaturowa lub monumentalna).

2.Sposób wykonania rzeźby zależy od użytego materiału. Najczęściej używa się drewna, kamienia, metali szlachetnych, tworzywa sztucznego, kości słoniowej, gipsu, gliny, brązu, wosku i in.

ZADANIE

Drodzy uczniowie, możecie wykonać rzeźbę z wybranego przez siebie materiału przeznaczonego do recyklingu. Ponieważ wymaga to dużo pracy, dlatego macie na wykonanie 2 tygodnie. Jeżeli będzie trzeba wydłużymy ten czas. Bardzo proszę wysłać zdjęcie swojej pracy na mojego e-maila   bea94@onet.pl  i proszę zachować ją w domu. Kiedy wrócimy do szkoły zrobimy wystawę i umieścimy na stronie szkoły.

W Google wpiszcie-  Rzeźba recyklingowa  a znajdziecie fajne przykłady, możecie coś podpatrzeć. W razie pytań piszcie.

Życzę powodzenia.


02.04.2020r.

Drodzy uczniowie
Macie super zadanie z plastyki. Czas oddania zadania - PO ŚWIĘTACH
Myślę, że co roku robicie sami lub z rodzicami dekoracje świąteczne. Zróbcie zdjęcie Waszej pracy i wyślijcie na mojego e-maila bea94@onet.pl. Może to być stroik, pisanka, ozdoba na okno, bukiecik, kompozycja z kwiatów, po prostu to, co zrobicie razem. Mam nadzieję, że miło spędzicie czas przy wspólnej pracy. Będzie za to ocena. Powodzenia.
Czekam na laurkę o koronawirusie ( Te osoby, które nie oddały)
Pozdrawiam


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Przecławiu
    Przecław 83
    67-312 Niegosławice
  • Sekretariat
    68 378 11 96

    Dyrektor Szkoły
    Halina Tylka
    68 378 21 97
    531 703 730

Galeria zdjęć